Kochający opiekunowie nieustannie troszczą się o bezpieczeństwo i szczęście swojej pociechy. Dbają o to, by każda potrzeba malucha była na bieżąco zaspokajana. Dziecko szybko dorasta i z kruchego niemowlęcia zmienia się w ciekawego świata odkrywcę — wtedy zaczyna mieć zupełnie inne priorytety niż bezbronny bobas. Młody człowiek potrzebuje nowego łóżka, które spełni jego specyficzne wymagania. Jak wygląda mebel idealny? Zobacz, na co powinien zwrócić uwagę każdy rodzic.
Spis treści porady
O czym należy pamiętać przy wyborze łóżka dla malucha?
Oferta łóżek dziecięcych jest bardzo szeroka, co wbrew pozorom komplikuje proces podejmowania decyzji. Ogrom modeli może zawrócić w głowie, dlatego przed dokonaniem zakupu należy ustalić, co jest najważniejsze dla malucha. Na ostateczną decyzję zazwyczaj wpływają następujące aspekty:
- wiek i waga dziecka — młodsza latorośl powinna spać w łóżku z dodatkowymi zabezpieczeniami, a konstrukcja mebla musi być dostosowana do ciężaru podopiecznego,
- temperament malucha — ruchliwe i bardzo aktywne dziecko jest szczególnie narażone na upadki i kontuzje, dlatego łóżko znajdujące się w jego pokoju nie może mieć ostrych krawędzi — w przypadku, gdy latorośl wierci się w nocy, warto zadbać o specjalne zabezpieczenia zapobiegające upadkowi na ziemię,
- samodzielność podopiecznego — jeżeli dziecko całkowicie panuje nad swoją koordynacją ruchową, to łóżko może mieć drabinkę lub piętro, jednak bezbronne maleństwa powinny spać w niski i bardzo bezpiecznych meblach,
- materiał wykonania — rodzice najczęściej wybierają łóżka drewniane, ponieważ są wytrzymałe i przyjazne dla zdrowia malucha. Warto sprawdzić, czy mebel nie ma ostrych zakończeń oraz dowiedzieć się, czy farby i lakiery użyte do wykończenia nie zawierają substancji powodujących alergię.
Które łóżko dla dziecka jest najwygodniejsze?
Na rynku nie brakuje oryginalnych mebli, jednak opiekunowie często zastanawiają się, jak powinno wyglądać odpowiednie łóżko dziecięce. Warto stawiać na prostotę — nadmierne dekoracje lub dziwaczna forma może spodobają się maluchowi, jednak pierwsza fascynacja szybko minie, a zakup okaże się nietrafiony.
Tradycyjne łóżko
Kilkuletnie dzieci zazwyczaj chcą już spać w „dorosłym” łóżku, które nie ma dodatkowych barierek. Maluchom z pewnością będzie wygodnie i poczują się swobodnie, a mebel może im posłużyć przez wiele lat. Podopieczni chętnie wybierają takie modele, ponieważ czują się wtedy dojrzałe i odpowiedzialne, a każde dziecko marzy o tym, aby jak najszybciej dorosnąć.
Łóżko z barierką
Mebel z dodatkową barierką będzie odpowiedni dla młodszych dzieci oraz dla wszystkich brzdąców, które mocno wiercą się przez sen. Największą zaletą takiego łóżka jest bezpieczeństwo — rodzice nie muszą się obawiać, że ich podopieczny przypadkowo spadnie na ziemię i boleśnie się potłucze.
Łóżko w kształcie tipi
Łóżko przypominające indiański domek to prawdziwy hit! Które dziecko nie lubi zabawy w budowanie bazy? Dzięki meblowi z drewnianą konstrukcją maluch będzie miał ciągły dostęp do swojego własnego, małego domku. Drewnianą ramę można przykryć lekkim materiałem — w tak przystrojonym łóżku dziecko poczuje się bardzo bezpiecznie i już nigdy nie przestraszy się żadnego czyhającego w szafie potwora.
Jak wybrać rozmiar łóżka dziecięcego?
Łóżko dla dziecka ma różne rozmiary — niełatwo jest wybrać ten optymalny. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak długo mebel będzie służył podopiecznemu. Jeżeli ma stać w pokoju przez kilka lat, to powinien być zdecydowanie większy, a jeśli łóżko zostanie szybko wymienione, to najlepiej sprawdzi się takie, które jest idealnie dopasowane do wzrostu malucha. Najmłodsi dobrze poczują się w wymiarach 140 × 70 cm, a starsze dzieci lepiej zaopatrzyć w meble o wielkości 160 × 80 lub 180 × 90 cm.
Łóżka dziecięce warto kupować w sklepach online, takich jak Akord. Oferta zamieszczona na stronie internetowej zazwyczaj jest bogatsza i bardziej zróżnicowana niż asortyment znajdujący się w punktach stacjonarnych. Dzięki temu łatwiej dokonać odpowiedniego zakupu, a podjęcie decyzji jest wygodne i znacznie szybsze.