Strona główna » Jakie kwiaty na balkon?
Rośliny na balkonie

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto zdecydować się na posiadanie kwiatów na balkonie. Niestety, posiadanie kwiatów wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Niektórzy mogą je uznać nawet za wady. Dobrze byłoby zapoznać się zarówno z zaletami, jak i z wadami posiadania kwiatów na balkonie. Wówczas będziemy mogli podjąć najlepszą decyzję. Warto byłoby także pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednie kwiaty. Na szczęście, istnieje wiele gatunków, które przepięknie będą prezentowały się na balkonie. Warto poszukiwać ich przede wszystkim w centrach ogrodniczych.

Jakie są największe zalety posiadania kwiatów na balkonie?

Jak zaznaczono na wstępie, zalet posiadania roślin na balkonie jest naprawdę całkiem sporo. Przede wszystkim, kwiaty na balkonie prezentują się niezwykle atrakcyjnie pod względem wizualnym. Dzięki temu, mogą one cieszyć oczy domowników oraz gości.

Nie sposób nie zauważyć, że widok kwiatów oraz owadów, które je zapylają, jest niesamowicie relaksujący. Na balkonie ozdobionym gatunkami roślin kwitnących można zdecydowanie lepiej odpocząć po ciężkim i stresującym dniu. Ponadto, sadzenie kwiatów oraz ich pielęgnacja to czynności, które pomogą nam się uspokoić. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wybrać takie rośliny, które podobają nam się najbardziej.

Pod uwagę należy jednak wziąć wymagania kwiatów (tutaj sporo informacji na ten temat: https://e-florystyka.pl/kategoria/blog/florystyka/). Jeśli mamy balkon słoneczny, postawmy na rośliny, które za promieniami słońca przepadają. Jeżeli jednak na naszym balkonie słońca brakuje, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakupienie kwiatów, które lubią cień.

Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

Na najwięcej słońca możemy liczyć, jeżeli nasz balkon znajduje się od strony południowej bądź zachodniej. Jeżeli posiadamy właśnie taki balkon, dobrze byłoby postawić na rośliny, które kochają promienie słoneczne. Na szczęście, istnieje całkiem sporo interesujących gatunków. Wśród nich można wyróżnić chociażby aksamitkę, jak również petunię, bratki czy 

  Styl hygge - przytulność i wygoda
Aksamitka

Wytrzymała aksamitka

Jeżeli nie mamy przysłowiowej ręki do roślin, ale chcemy cieszyć się pięknem kwitnących roślin, możemy zdecydować się na aksamitkę. Roślina ta charakteryzuje się sporą odpornością na szkodniki oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Aksamitka cieszy nasze oko pięknymi kwiatami od lipca aż do pierwszych przymrozków. Roślinie tej wystarczy jedynie średniej jakości ziemia uniwersalna. Nie jest konieczne nawożenie.

Aksamitki mogą mieć żółte bądź pomarańczowe płatki kwiatów. Najpiękniej prezentują się, jeżeli zasadzimy je w grupie. Niektórym może jednak nie odpowiadać dość charakterystyczny zapach aksamitek. Niemniej jednak, można się do niego przyzwyczaić. 

Efektowna petunia

Wiele osób myśląc o roślinach balkonowych, wyobraża sobie właśnie petunie. Naprawdę nie ma się temu co dziwić, bo prezentują się one niezwykle efektownie. Dostępne są w naprawdę wielu barwach, dlatego każdy znajdzie idealne kwiaty dla siebie. Niezbędna jest im gleba o lekko kwaśnym odczynie. Wówczas powinny bardzo obficie kwitnąć.

Petunia jest rośliną dosyć wymagającą. Konieczne jest regularne ich nawożenie. Kwiaty te wyjątkowo źle tolerują suszę i wysokie temperatury. Jeżeli lato jest naprawdę upalne, należy podlewać je nawet dwa razy w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, aby nie polewać liści, bo mogą one ulec poparzeniom słonecznym. 

Radosne bratki

Wśród roślin, które sprawdzą się na słonecznym balkonie wyróżnić można także bratki. Ich płatki mogą mieć naprawdę rozmaite barwy. Najlepszym wyborem będzie posadzenie w donicach bratków o różnej kolorystyce. Jeśli zapewnimy im próchniczą glebę, mogą cieszyć nasze oczy od marca aż do końca czerwca. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że rośliny te nie tolerują nadmiaru wody. Warto więc podlewać je niezbyt obficie, najlepiej wieczorem. 

A może rośliny cieniolubne?

Jeżeli posiadamy balkon od strony północnej bądź wschodniej, raczej nie będziemy narzekać na nadmiar słońca. Warto byłoby więc zdecydować się na rośliny, które za promieniami słońca zwyczajnie nie przepadają. Na szczęście, jest ich całkiem sporo. Wśród roślin cieniolubnych wyróżnić można przede wszystkim fuksję, lobelię oraz niecierpek.

Dostojna fuksja

Wśród roślin, które idealnie sprawdzą się na zacienionym balkonie wyróżnić trzeba na pewno fuksję. Roślina ta posiada przepiękne, efektowne kwiaty. Ich kolor ma barwę intensywnego różu oraz fioletu. Atutem fuksji jest dosyć długi okres kwitnienia. Roślina ta kwitnie bowiem od kwietnia aż do października. Niestety, jest ona jednak wymagająca. Należy zapewnić jej żyzne oraz dosyć wilgotne podłoże.

  Armatura łazienkowa, która oszczędza wodę

Fuksje wymagają systematycznego zasilania różnego rodzaju nawozami. Trzeba mieć na uwadze to, że fuksja niezbyt dobrze znosi suszę. W okresach upałów konieczne może okazać się podlewanie jej dwa razy w ciągu dnia. W przeciwnym razie, fuksja nie będzie kwitła zbyt obficie. 

Delikatna lobelia

Jeżeli mamy balkon cienisty, dobrze byłoby zdecydować się także na lobelię. Roślina ta ma szansę przypaść do gustu przede wszystkim osobom, które przepadają za delikatnymi kwiatami. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ten efektowny kwiat wymaga przepuszczalnego oraz rzecz jasna żyznego podłoża.

Warto zasilać ją nawozem, choć nie jest to absolutnie konieczne. Lobelie szczególnie atrakcyjnie prezentują się w drewnianych donicach.

Wytrwały niecierpek

Wśród roślin, na które warto zwrócić swoją uwagę, dobrze byłoby wymienić niecierpek. Posiada on niezwykle piękne kwiaty o atrakcyjnej barwie. Warto zaznaczyć, że niecierpek występuje w naprawdę wielu odmianach. Możemy więc wybrać tę, która podoba nam się najbardziej.

Niecierpek jest rośliną wytrzymałą i odporną. Ziemia powinna być jednak przepuszczalna oraz żyzna. Co jakiś czas, warto także pomyśleć o nawożeniu. Możemy wykorzystać uniwersalny nawóz zakupiony w sklepie ogrodniczym. 

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Kinga

Sprawdzę Wasze propozycje na ten sezon, ostatnio się nie zawiodłam, miałam najładniejszy balkon na osiedlu 🙂

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.