Strona główna » Armatura łazienkowa, która oszczędza wodę

Armatura łazienkowa, która oszczędza wodę

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Oszczędzanie wody w czasach, gdy maleją zasoby wody pitnej, to problem, który interesuje każdego z nas. Płacimy nie tylko za wodę, ale i za odprowadzanie ścieków, zużycie energii potrzebnej do ogrzania wody. Armatura łazienkowa może pomóc w oszczędzaniu wody.

Co możemy zrobić, by zużywać mniej wody? Zmienić przyzwyczajenia związane z codziennym używaniem wody, np. pilnować, by podczas mycia zębów nie płynęła bezużytecznie z kranu, wymienić stare instalacje, naprawić lub wymienić kapiące krany. A wybierając nowe baterie i natryski do łazienki, zwracajmy uwagę czy mają komponenty pozwalające na rozsądne jej użytkowanie.

Armatura łazienkowa – jednouchwytowa, z blokadą eco

W ofercie rynkowej znajdziemy bogaty wybór baterii jednouchwytowych, które potrafią zmniejszyć zużycie wody nawet o 25%. Doskonałym rozwiązaniem dla osób zainteresowanych oszczędzaniem wody są również baterie termostatyczne. Posiadają one specjalną blokadę eco, która ogranicza strumień. Dopiero po wciśnięciu przycisku możemy przekręcić pokrętło zwiększając jego wypływ. Baterie te są wyposażone w głowicę termostatyczną, która do minimum skraca czas oczekiwania na uzyskanie właściwej ciepłoty, a tym samym zmniejszają ilość niewykorzystywanej wody. Wysoka precyzja pozwala ustawić temperaturę z dokładnością do +/- 1°C.

Sprzymierzeńcem oszczędzania wody, ale i wydatków w budżecie domowym są baterie z systemem VerdeLine firmy Ferro. Jako pierwsze w Europie są oznaczone certyfikatem EU Ecolabel. Komponenty: perlator z systemem easy-clean i dwustopniowa głowica ceramiczna pozwalają na ponad 50% ograniczenie zużycia wody. Zasada działania jest prosta. Perlator zamontowany na końcu wylewki wprowadza powietrze do strumienia, dzięki czemu staje się on bardziej spieniony i tym samym większy.

Natężenie przepływu wody kształtuje się, w zależności od modelu, od 4,5 do 6 litrów wody na minutę, podczas gdy w standardowej baterii wynosi około 12 – 16 litrów. Perlatory tak skutecznie napowietrzają strumień, że ta ponad 50% różnica w ilości wypływającej wody jest niezauważalna. Wyobraźmy sobie, że korzystając z umywalki każdego dnia tylko przez jedną minutę i przy pełnym otwarciu przepływu, rocznie zużyjemy nawet 4 tys. litrów wody mniej nie obniżając przy tym komfortu mycia!

  Baterie umywalkowe - jaki mamy wybór

Kolejną innowacją zwiększającą wydajność baterii VerdeLine jest dwustopniowa głowica ceramiczna, która ułatwia ustawienie strumienia ekonomicznego. Głowicę wyposażono w ogranicznik przepływu i system kontroli ciepłej wody. W ten sposób możemy samodzielnie ustawić maksymalny wypływ ciepłej wody. Oszczędzamy tym samym na kosztach energii oraz zmniejszamy ryzyko poparzenia, co ma znaczenie zwłaszcza, gdy z baterii korzystają również dzieci.

Schowki w małej łazience

Jaką baterię wybrać do kuchni

Baterie VerdeLine mają prestiżowy znak jakości must have przyznany baterii umywalkowej Cassino VerdeLine Plus podczas Łódź Design Festival w 2014 roku.

Bardzo oszczędna bateria prysznicowa

Bateria natryskowa Doppio VerdeLine daje aż 50% ograniczenie zużycia wody – przez rączkę prysznicową przepływa jedynie 6,2 l wody na minutę, podczas gdy tradycyjny prysznic zużywa jej co najmniej 12 litrów. Przez otwór w rączce zasysane jest powietrze, co sprawia, że silnie dotleniony strumień zwiększa swoją objętość i ogranicza zużycie wody.

Jeżeli zależy nam na jeszcze lepszych parametrach wydajności możemy skorzystać z przycisku ECO na rączce natrysku, który ograniczy wypływ do 1,5 l na minutę. Z rączki natrysku można łatwo usunąć osad wapienny dzięki systemowi easy-clean – wystarczy przetrzeć otwory w prysznicu palcem. Dla osób wymieniających natrysk, zapewne użyteczną funkcją okaże się regulowany rozstaw mocowań do ściany, ponieważ w ten sposób unikniemy wiercenia nowych otworów w płytkach ceramicznych.

Jeśli nie chcemy montować nowego zestawu natryskowego, możemy jedynie wymienić rączkę prysznicową. Większość standardowych rączek ma przepływ wody około 15 litrów na minutę, tymczasem rozwiązania zastosowane w rączce Seno ograniczają zużycie wody do 7,5 l/min.

Roczne oszczędności dla 4-osobowej rodziny, przy założeniu że każda osoba korzysta z baterii umywalkowej przez 1 minutę, a z natryskowej przez 2 minuty, mogą wynieść nawet 600 zł.

zdjęcia FERRO www.ferro.pl

  Części zamienne do kabin Koło

Może Cię zainteresować: