Spis treści porady
Styropian podłogowy – Jaki wybrać, aby uzyskać najlepszy efekt?
Od lat styropian podłogowy odgrywa niezwykle istotną rolę w kwestii rozwiązań związanych z izolacją i ocieplaniem budynków. To głównie ze względu na to, że jest on materiałem praktycznym, łatwym w zastosowaniu i przede wszystkim skutecznym. Stosuje się go do ocieplania podłogi w miejscach, gdzie powinna być ona ciepła. Odpowiednio dopasowany styropian jest w stanie unieść ciężar nie tylko samej podłogi, ale także mebli i wszelkich sprzętów, które się na niej znajdą. Jaki styropian wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
1. Jak wybrać styropian na podłogę – Na co zwrócić uwagę?
Planując zakup styropianu warto poznać oznaczenie EPS, którym określa się wytrzymałość tego materiału na ściskanie. W wyspecjalizowanych sklepach najczęściej możemy znaleźć produkty i z oznaczeniem EPS 100 lub EPS 80, przy czym wyższa liczba oznacza większą wytrzymałość. Często spotykany jest także styropian EPS 60, który jest tańszą wersją, ale również jego jakość jest znacznie niższa. Taka wiedza może być konieczna przy dopasowaniu materiału do jego przeznaczenia. Warto wziąć pod uwagę, że styropian z niższym wskaźnikiem EPS może nie spełnić wymagań.
Styropian podłogowy dzieli się również ze względu na jego kolor. Można znaleźć go w kolorze białym oraz grafitowym. Ta druga wersja zapewnia znacznie lepszą izolację, nawet przy zastosowaniu cieńszej warstwy. Ważnym szczegółem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie styropianu jest współczynnik przenikalności cieplnej określany jako lambda. Im niższa jest jego wartość, tym styropian skuteczniej będzie spełniał swoje zadanie.
2. Styropian podłogowy – Termoizolacja
Patrząc na styropian z chemicznego punktu widzenia, jest on spienionym polistyrenem, czyli przetworzonym w odpowiedni sposób polimerem. Styropian jest materiałem docenianym głównie ze względu na jego właściwości termoizolacyjne, które zapewnia mu jego struktura. Ogromna ilość powietrza uwięziona między włóknami polimerów sprawia, że styropian jest jednocześnie bardzo lekki jak i efektywny w izolacji termicznej, z kolei przez całkowicie zamknięte mikrokomórki nie przepuszcza on powietrza.
Ze względu na swoją budowę i praktyczne właściwości styropian znajduje zastosowanie jako materiał do izolacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Stosuje się go do podłóg, dachów, elewacji. Obok jego lekkości oraz właściwości izolacyjnych, jego zaletą jest również fakt, że styropian bardzo łatwo można dopasować do niemal każdej przestrzeni i nawierzchni.
3. Styropian posadzkowy i styropian elewacyjny – Różnice
W sklepach budowlanych można znaleźć wiele rodzajów styropianu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że między materiałami wyglądającymi bardzo podobnie istnieją znaczące różnice. Główną różnicą pomiędzy styropianem podłogowym lub styropianem dach podłoga, a styropianem używanym do ocieplania ścian jest ilość, a także rodzaj surowca wykorzystywanego do jego produkcji. Różnica ta widoczna jest w odporności materiału na ściskanie. Ze względu na swoje zastosowanie styropian podłogowy oraz styropian posadzkowy jest twardszy i droższy od materiału stosowanego do elewacji. Twardość styropianu pozwala z powodzeniem wykorzystywać go do obciążonych meblami i sprzętem posadzek, jednak na elewacji budynku przeszkadzałaby ona w odpowiedniej obróbce.
Warto wspomnieć, że na rynku występują również styropiany o zastosowaniu uniwersalnym, jednak ich wytrzymałość na nacisk jest bardziej ograniczona, niż w przypadku styropianu posadzkowego.
4. Styropian pod wylewką – Warto wybrać mądrze
Często napotykanym problem podczas zakupu styropianu jest precyzyjne określenie jego rodzaju oraz ilości. Jest to uzależnione przede wszystkim od warunków, jakie panują w konkretnym miejscu budowy. Zróżnicowanie materiałów dostępnych w sklepach budowlanych może sprawiać, że bardzo łatwo jest przepłacić, jednak należy wziąć pod uwagę, że zakup styropianu potrzebnego w czasie budowy lub remontu to inwestycja na lata. W takim przypadku zdecydowanie lepiej zapłacić za produkt, który swoimi parametrami przewyższa nasze oczekiwania, niż kupić materiał o niższej jakości, który nie spełni swojej funkcji.
Warto wziąć pod uwagę, że układając styropian pod podłogą późniejsze poprawki będą niemal niemożliwe lub będą wiązały się z ogromnymi kosztami. Wybierając styropian należy pamiętać, że znaczenie mają nie tylko jego właściwości termoizolacyjne. To również materiał wygłuszający. Z jego pomocą skutecznie można wygłuszyć hałas oraz odgłosy kroków.
Ponieważ wybór odpowiedniego styropianu ma ogromne znaczenie, warto wcześniej zdobyć odpowiednią wiedzę. W przypadku braku doświadczenia najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z doradcami, którzy udzielą fachowej porady. Styropian najlepiej kupować w sklepie wyspecjalizowanym.