Wielkość stolnicy drewnianej ma znaczenie dla Twojego komfortu w kuchni i sposobu, w jaki będziesz przyrządzać dania. Warto zatem zastanowić się przed zakupem, jaki rozmiar będzie optymalny. Weź przy tym pod uwagę nie tylko swoje osobiste potrzeby, ale też ilość miejsca do przechowywania w kuchni. Poznaj nasze wskazówki, aby podjąć lepszą decyzję i cieszyć się z jej skutków.
Wybór odpowiedniego rozmiaru stolnicy drewnianej może być trudnym zadaniem, ponieważ istnieje wiele ważnych czynników. Niektóre są ważne, inne wydają się mniej istotne, jednak już przed zakupem dobrze jest mieć je na uwadze, aby potem nie okazało się, że np. nie masz gdzie przechowywać swojej stolnicy.
Spis treści porady
Rozmiar stolnicy dopasowany do pomieszczenia
Duże stolnice trzeba gdzieś przechowywać. W małych kuchniach czasem jest to sporym problemem. Z racji formatu, stolnicy na położysz na górnych szafkach, często nawet nie mieści się w zwyczajnej szafce. Jeśli między ścianą a zabudową meblową nie masz wolnej szczeliny, to prawdopodobnie duża deska będzie bardziej zawadzała niż pomagała na co dzień. Rozważ mniejszą lub zamiast drewnianej kup elastyczną silikonową, którą można zwijać w rulon, gdy jest nieużywana.
Przeznaczenie stolnicy – do czego będziesz ją używać?
Pod pojęciem stolnicy zazwyczaj skrywa się duża, masywna deska, którą wyciągamy na czas wyrabiania ciasta i lepienia pierogów. Zastanów się, czy w takim samym celu Ty będziesz z niej korzystać. Może nie przygotowujesz aż tylu mącznych dań? Albo robisz je w znacznie mniejszych ilościach? Wreszcie, czy deska ma Ci służyć do krojenia warzyw i codziennego użytkowania, czy raczej okazjonalnie, np. przed świętami?
Uświadomienie sobie, jaki jest nasz styl gotowania pozwoli odrzucić zbyt duże i zbyt małe deski, a skupić się na takich, które faktycznie przydadzą się w naszym domu i będą wygodne w eksploatacji.
Jedna stolnica czy w zestawie?
Na dużej stolnicy wyrobisz ciasto, ale wyciąganie jej do codziennego siekania warzyw jest mało praktyczne. Co więcej, jedna deska nie powinna służyć do wszystkiego, np. inną należy mieć do filetowania czy porcjowania surowego mięsa.
Dlatego też często jedna stolnica to za mało, a Ty i tak potrzebujesz dwóch, a nawet więcej. Wtedy rozważ zakup zestawu lub skompletuj go z elementów w różnych rozmiarach. Oto przykładowe wielkości stolnic drewnianych:
- 50×39 cm,
- 55×46 cm,
- 55×43 cm,
- 70×49 cm.
Pamiętaj, że liczy się nie tylko szerokość i długość stolnicy, ale też jej grubość. Spód wraz z rantem ma zazwyczaj około 3 cm, co jest optymalną wysokością, aby zapobiec rozsypywaniu się mąki na blat.
Wybór odpowiedniego rozmiaru stolnicy drewnianej wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak rozmiar pomieszczenia, styl gotowania oraz przeznaczenie stolnicy. Najlepiej jest wyposażyć swoją kuchnię w zestaw desek, spośród których każda będzie miała inny rozmiar, a tym samym będzie mogła być użytkowana zamiennie z pozostałymi.