Strona główna » Jaki rodzaj i kolor fugi do płytek?
Jaki kolor i rodzaj fyg wybierać?

Aranżacja łazienki, kuchni lub przedpokoju niejednokrotnie zakłada wykorzystanie płytek ceramicznych bądź kamiennych. Zazwyczaj potrzebują one fugowania, więc wykorzystania fug pomiędzy płytkami.

Odcień fugi winien być przystosowany do płytki (ceramicznej bądź kamiennej), jej wielkości oraz stylu, natomiast również do wnętrza, w jakim będzie wykorzystywana. Lecz dobierając fugę musimy wziąć pod uwagę nie jedynie jej odcień, pasujący bądź kontrastowy względem płytek, lecz też jej wartości. Dobierając fugę do płytek ceramicznych, mamy większe pole do popisu aniżeli w wypadku spoinowania kamienia. Nie idzie tutaj jedynie o różnorodność propozycji dostępnej na rynku.

Projekty łazienek lub wygląd kuchni mogą sugerować lub przygaszone odcienie, delikatne oraz estetyczne połączenia, lub wprost odwrotnie – zwłaszcza innowacyjne pomieszczenia lubią kontrasty, zdecydowane odcienie oraz ciekawy układ płytek.

Spis treści porady

Jaki typ fugi dobrać?

Na rynku znajduje się bogata propozycja fug rozmaitych wytwórców. Dobierając fugę, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę, warunki, w jakich będzie ona użytkowana. Najczęściej wybieranym typem fugi jest fuga cementowa. Służy ona do fugowania niewielkich płytek ceramicznych oraz kamiennych (poza marmurowymi), jakie montowane są na nieodkształcalnych podłożach wewnątrz wnętrz – przede wszystkim na ścianach.

Fugi cementowe nie powinno się używać w pomieszczeniach narażonych na ciągły kontakt z wodą i na mocno działające preparaty myjące, ponieważ może to wywołać spłukiwanie się fug lub pojawianie się na nich wykwitów oraz przebarwień. Zaprawy cementowe dostępne są w rozmaitych odcieniach.

Kolor fugi, a typ płytek

Dobór białych płytek jest niezwykle bogaty. Dostępne w sklepach artykuły różnią się wyglądem, formatem oraz typem wykończenia, więc nie sposób określić jednego, powszechnego odcienia fugi, jaki będzie pasował do każdego wzoru z osobna. Przykładowo wielkoformatowe białe płytki, jakie mają tworzyć spójną przestrzeń, wyglądają najlepiej z fugą w tymże samym odcieniu. Jak upewnić się, iż płytki oraz fuga stworzą harmonijny duet? Starczy poszukać zdjęć gotowych realizacji, w jakich wykorzystano analogicznych produktów.

Teraz najpopularniejszymi odcieniami wybieranymi poprzez przedsiębiorców są kolory beżu. Są one doskonałe oraz harmonizują z wieloma typami płytek. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się też kolory szarości, jakie idealnie sprawdzają się w popularnych, industrialnych pomieszczeniach. Należałoby też pamiętać, iż – poza odcieniem – należy zwrócić uwagę na ziarnistość spoiny. Gładkie wykończenie sprawdzi się w wypadku minimalistycznych, innowacyjnych wnętrz. Z kolei w stylistykę rustykalną idealnie wkomponuje się szeroka fuga o ogromnej ziarnistości.

  Na co zwrócić uwagę przy wymianie płytek ceramicznych w łazience?

Fuga dopasowana kolorystycznie

Doskonale dopasowane fugi powinny także mieć właściwy odcień. Jest on zależny od rodzaju okładziny (ceramiki bądź kamienia) – jej barwy, typu, natomiast również od miejsca ułożenia. Jak wybierać? Przede wszystkim należy uwzględnić odcień płytek ceramicznych.

Barwa fugi zależy od rezultatu, jaki chcielibyśmy uzyskać. Gdy fuga ma się zlewać z płytką, jej odcień winien być podobny do któregoś z odcieni będących na przestrzeni płytki. Jeśli zależy nam na podkreśleniu konkretnych płytek, ich części bądź ułożenia, lepiej wykorzystać fugę w odcieniu kontrastującym z ich barwą, na przykład białą do ciemnych płytek. Istotne jest jednakże, aby odcienie się nie gryzły – na przykład żółta fuga będzie się doskonale prezentować przy szarych płytkach, lecz przy kremowych już nie.

Tonująco

Wykorzystując bardziej krzykliwy kolor płytek jak np. żółty lub niebieski, doskonałe przystosowanie niekoniecznie będzie doskonałym pomysłem. W tymże wypadku dobierzmy fugę, jaka będzie delikatnym tłem dla niektórych płytek. Do kolorów niebieskich idealnie sprawdzi się fuga w odcieniu szaro – beżowym.

Sam jej kolor będzie także zależał od rezultatu jaki pragniemy osiągnąć we wnętrzu, lub ma być ono ciepłe lub chłodne w odbiorze. Płytki w typie kafli, już same w sobie bogate w odcieniach oraz postaci, nie wymagają specjalnej konkurencji którą stanowiłaby fuga. Przerwy między barwnymi kaflami powinny stanowić delikatne, nieodznaczające się tło.

Zestawienie koloru fug z płytkami na podstawie kontrastu

Takie wyjście uwydatni oryginalny kształt, rozmiar, wzór oraz układ płytek. Jaki odcień fugi do szarych płytek natomiast jaki do białych? Stawiając na znamiennie ciemniejszy/jaśniejszy kolor konkretnego odcienia bądź nawiązując do innych elementów kompozycji wnętrza, można też osiągnąć niezwykle interesujący rezultat. Przy popularnych kafelkach heksagonalnych niewątpliwie nie należy maskować ich formy, natomiast właściwie wydobyć delikatny, chociaż wyraźny rysunek.

W wypadku płytek dekorowanych wielkimi wzorami geometrycznymi, wielokolorowej mozaiki lub zwykłego, naprzemiennego układu elementów fuga ma oznaczać szczególną kompozycję. Należałoby przy tymże pamiętać, iż kontrastowe fugi do płytek łazienkowych, kuchennych lub pozostałych, zwłaszcza owe szerokie i ciemne, przyciągają wzrok oraz powodują, iż powierzchnia jest mniejsza, bliższa wizualnie.

  Farby tiksotropowe - co to znaczy?

Jaki odcień fugi do beżowych płytek? Zakończenia w naturalnych kolorach

Teraz będące style sugerują, aby wybierać fugi doskonale dostosowane barwą do wykorzystanego naturalnego bądź imitującego naturalny materiał. Co więcej, taką samą skłonność widzimy w stylu minimalistycznym. Płytki w odcieniu bieli, grafitu, beżu, krzemu lub czerni? Naturalna, beżowa bądź szara fuga sprawdzi się tu idealnie.

Gdy zastanawiamy się, jaki odcień fugi do płytek drewnopodobnych, kamiennych lub marmurowych będzie doskonały, należałoby też stosować się do rzeczonej reguły. W tenże sposób osiągniemy spójną kolorystycznie, naturalną oraz neutralną przestrzeń.

Jak wybrać fugę do aranżacji pomieszczenia?

Doskonale pomyśleć o tymże, aby odcień spoiny wybrać także do aranżacji pomieszczenia. Na podłodze lepiej wykorzystać ciemniejszą fugę, ponieważ jest narażona na brudzenie się. Szczególnie tyczy się to kuchni, jak również korytarza. Lepsza jest szara aniżeli biała fuga. Co więcej, fuga może spowodować, iż pomieszczenie będzie się prezentować jeszcze bardziej wyjątkowo. Szczególnie, jak postawi się na zaskakujący odcień spoiny.

Płytki wielkoformatowe, natomiast odcień fugi

Fugę w odcieniu płytek stosuje się przy płytkach wielkoformatowych np.: 30×60, 30×90, 60×60, 60×120 oraz większych, dzięki czemu osiągniemy poczucie jednakowej przestrzeni nie dzieląc każdej płytki z osobna. Wykorzystując płytki lub mozaiki kamienne, też musimy wybrać fugę, jaka nie będzie się wyróżniała, żeby nie niszczyć naturalnego wzoru.

Miejsce położenia płytek także ma znaczenie

Gdy układamy płytki w takich pomieszczeniach jak korytarz, ciągi komunikacyjne i blat kuchenny, wtedy należałoby zdecydować się na intensywniejsze odcienie oraz kolory fug. Najdoskonalsza jest szara bądź po prostu o barwie ciemniejszej aniżeli płytki.

W tenże sposób unikniemy kłopotów z widocznością zanieczyszczeń. Finalnie jednakże, gdy nie do końca jesteśmy pewni, jaki odcień fugi dobrać, można zrobić próbę na fragmencie przestrzeni, gdzie położono już płytki. Należy cierpliwie zaczekać, aż spoina wyschnie – gdy rezultat jest zadowalający, można dokończyć spoinowanie na reszcie przestrzeni. Gdy nie – zeskrobać fugę.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Kas

ja w nowym domu będę stosował zasadę – kolor fugi zbliżony do koloru płytek

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.