Wiele osób nie wyobraża sobie uroczystego obiadu bez stylowych srebrnych sztućców. Taki zestaw wygląda pięknie i efektownie, a jednocześnie jest bardzo funkcjonalny. Jednak zwykle używany srebrnych sztućców tylko podczas wyjątkowych okazji, a przez resztę czasu przechowujemy je szczelnie zapakowane w szufladzie. Dlatego, gdy w końcu wyciągniemy je z szafy, warto wiedzieć, jak wyczyścić srebrne sztućce, aby było gotowe do ponownego użycia.
Spis treści porady
Dlaczego srebrne sztućce ciemnieją?
Srebrne sztućce z czasem tracą swój charakterystyczny połysk i matowieją. Wówczas nie prezentują się już tak dobrze, jak w dniu ich zakupu. Proces ten jest całkowicie naturalny i wynika z właściwości chemicznych srebra. Co ważne, do zmian w zewnętrznej powłoce sztućców przyczyniają się obecne w powietrzu związki siarki, które wchodzą w bezpośrednią reakcję ze srebrem. Powstały w ten sposób ciemny osad jest nieestetyczny i niemożliwy do usunięcia przy pomocy wody i zwykłego płynu do mycia naczyń.
Dlatego zaleca się przechowywanie srebrnych sztućców w suchych i zacienionych miejscach. Niektórzy również owijają każdy pojedynczy widelec, czy nóż folią spożywczą, aby ograniczyć kontakt tych przedmiotów z powietrzem. Mimo to wszystkie srebrne sztućce od czasu do czasu wymagają odpowiedniego oczyszczenia, by przywrócić im pierwotny blask.
Domowe sposoby na czyszczenie srebra — soda oczyszczona
Najprostszym sposobem na wyczyszczenie srebrnych sztućców jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej, ponieważ ten uniwersalny domowy specyfik świetnie sobie poradzi z ciemnym osadem. Do przyrządzenia pasty będziemy potrzebowali tylko sody oczyszczonej i wody. Oba składniki należy ze sobą wymieszać, aż do uzyskania zawiesiny o gęstej konsystencji. Następnie przy pomocy miękkiej ściereczki trzeba nałożyć pastę na każdy sztuciec po kolei i dokładnie przetrzeć wszystkie zakamarki i zagłębienia.
Efekty powinny być widoczne już po kilku minutach. Jednak żmudne czyszczenie wszystkich elementów posiadanego zestawu może być naprawdę pracochłonne i męczące. Mimo wszystko, jeśli akurat nie mamy ręką innych środków czyszczących, to warto skorzystać z cudownych właściwości niezastąpionej sody oczyszczonej.
Jak wyczyścić srebrne sztućce — sól i aluminium
Jeśli chcemy umyć komplet sztućców za jednym razem, to możemy zrobić specjalny roztwór z soli, który wlewa się do garnka wyłożonego folią aluminiową. Następnie do tak przygotowanego naczynia z roztworem trzeba włożyć srebrne sztućce i doprowadzić całość do wrzenia. Gotowanie nie powinno trwać dłużej niż 10 minut. Po tym czasie należy zdjąć garnek z kuchenki i przestudzić oraz dokładnie wytrzeć wszystkie sztućce. Metoda ta jest bardzo skuteczna, natomiast do sporządzenia samego roztworu można też wykorzystać inne popularne domowe składniki jak na przykład ocet, czy wspomniana już wcześniej soda oczyszczona.
Czy warto stosować profesjonalne płyny do czyszczenia srebra?
Obecnie w sklepach można znaleźć wiele profesjonalnych płynów do czyszczenia przedmiotów ze srebra. Stosowanie takich preparatów jest bardzo proste i intuicyjne, ponieważ wystarczy tylko zanurzyć dany sztuciec na kilka minut w wybranym płynie, by całkowicie oczyścić go z brzydkiego nalotu. Co więcej, ostatnimi czasy na rynku pojawiły się również specjalne ściereczki i gaziki do czyszczenia srebra, które można z powodzeniem wykorzystać do odświeżenia srebrnej zastawy wraz ze sztućcami.
Alternatywne metody czyszczenia srebra
Szukając oryginalnych sposobów na czyszczenie srebrnych sztućców, można wypróbować również mniej tradycyjne metody, które polegają na użyciu takich środków jak:
- pasta do zębów
- cytryna w połączeniu z solą
- płyn do mycia szyb
- proszek do prania
Ponadto pamiętajmy, aby czyścić srebrne sztućce tylko miękkimi gąbkami i ściereczkami tak, aby nie zarysować ich delikatnej powłoki.
Podsumowując, czyszczenie srebrnych sztućców nie musi być wcale uciążliwą i trudną do wykonania czynnością. Ponieważ jeśli znamy odpowiednie metody i wiemy, jakich preparatów można do tego celu użyć, to z łatwością odświeżymy nie tylko sztućce, ale i całą srebrną zastawę tak, aby była gotowa na przybycie gości.