Strona główna » Ile miejsca trzeba na wannę, kabinę, sedes, umywalkę i pralkę?

Ile miejsca trzeba na wannę, kabinę, sedes, umywalkę i pralkę?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

W łazience chcę mieć wannę, kabinę, umywalkę, sedes i bidet, no i niestety pralkę. Ile m2 powinnam przeznaczyć na całą łazienkę?

Jak zabrać się za aranżowanie łazienki? Po pierwsze można poszukać w internecie różnych darmowych programów do projektowania – tam można się ogólnie zorientować jak może wyglądać nasza łazienka. Można też bardziej klasycznie – na papierze milimetrowym narysować planowany kształt łazienki, z bristolu wyciąć wszystkie sprzęty (oczywiście w proporcjach) i próbować je ustawić. Kolejnym pomysłem jest konsultacja z projektantem wnętrz. Łazienka jest bowiem dość trudnym pomieszczeniem – podłączenia wody, kanalizacja, piony itp – nie wszystko, co da się zrobić na papierze czy na ekranie komputera, można przełożyć do realu.

Urządzamy łazienkę – ile miejsca na co potrzeba

1. Przed wanną potrzebne jest miejsce szerokości minimum 70 cm i długości 100 cm.
2. Przed kabiną prysznicową musi być co najmniej prostokąt 70 cm szerokości i 90 cm długości.
3. Przed umywalką – wygodnie, gdy jest wolny prostokąt o wymiarach 65 cm x 110 cm.
4. Przed sedesem około 80 x 85 cm. Taka przestrzeń pozwala na wygodne korzystanie z urządzenia oraz jego czyszczenie.Pralki do małej łazienki
Sprytne schowki w łazience
5. Przed pralką ładowaną od przodu wolna przestrzeń powinna mieć 90 x 100 cm. By zaoszczędzić miejsce, można kupić pralkę ładowaną od góry.

Co do metrażu, to oczywiście im większa łazienka, tym lepiej. Przy takiej ilości sprzętów, jakie planujecie wstawić do łazienki, powinna mieć co najmniej 8 m2.
zdjęcie Roca

  Narożna umywalka do małej łazienki

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.