Strona główna » Jak wybrać kolor farby do wnętrz?

Jak wybrać kolor farby do wnętrz?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Kolory Świata Dulux

Do wyboru idealnej farby do malowania wnętrza, w odpowiednim kolorze, powinniśmy podejść analitycznie. Wystarczy, że przetestujemy kolor zanim chwycimy za pędzel.

Jak wybrać idealną farbę do naszego mieszkania? Jak być pewnym, że kolor będzie odpowiedni? Skomponowane ze sobą kolory wpływają na siebie. Warto korzystać z podpowiedzi producentów farb, którzy proponują swoje sprawdzone zestawienia. Osiągniemy doskonały efekt malując ściany np. odcieniami farb z serii Kolory Świata: Grecka Chałwa i Polarne Niebo.

Farba do wnętrz: przede wszystkim kolor

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką powinniśmy podjąć, jest ta dotycząca koloru ścian. Teoretycznie wystarczy sięgnąć po taki odcień, jaki nam się podoba. Owszem, gust jest tu kluczowym, jednak nie jedynym z czynników. Postawmy na takie kolory, w których towarzystwie czujemy się dobrze, opierając się przy tym zarówno na indywidualnych preferencjach, jak i psychologii barw. Każda z nich niesie ze sobą inny ładunek emocjonalny, znaczenie, kontekst, np. czerwienie motywują do działania, odcienie niebieskiego uspokajają, a brązy sprawiają, że czujemy się bezpiecznie.

Aby się zainspirować, przeglądajmy katalogi, zbierajmy skrawki materiałów i wycinki z gazet. Oczywiście, pod uwagę musimy wziąć również kompletną aranżację naszego domu czy mieszkania – tym bardziej, jeśli nie mamy w planach generalnego remontu i chcielibyśmy jedynie odświeżyć wnętrze bez konieczności wymiany mebli czy sprzętów.

Przy meblach w mocnych kolorach (turkusowy fotel, stolik w kolorze czerwonego wina, pstrokaty dywan), ściany powinniśmy pomalować na delikatne, spokojne odcienie. Jeżeli zaś meble są w neutralnych kolorach, kolory ścian mogą być odważniejsze, intensywne.

Dzięki łączeniu delikatnych barw rozjaśnimy pomieszczenie. Świetną propozycją są Kolory Świata – wybieramy spośród 81 odcieni.

Planujesz malowanie ścian – wypróbuj kolor!

Kolor farby na ścianie może różnić się od tego na opakowaniu. Najlepszą receptą są testery kolorów. Dzięki nim sprawdzimy, jak dany odcień zachowuje się we wnętrzu, jak funkcjonuje w towarzystwie pozostałych barw, jak komponuje się z meblami. Wystarczy, że pomalujemy kilka fragmentów ścian. Dzięki temu będziemy mogli obserwować, w jaki sposób zmienia się barwa w zależności od pory dnia, oświetlenia czy miejsca aplikacji.

  Idealna lampa, czyli jak dobrać perfekcyjny klosz lub abażur?

Co oprócz testerów? Świetnym narzędziem do dobierania kolorów są aplikacje na smartfony, tablety i laptopy. Dobrym przykładem służy Dulux z programem Visualizer. Dzięki niemu błyskawicznie pomalujemy ściany – na początku wirtualnie. Wystarczy zrobić zdjęcie pomieszczeniu i gotowe! Aplikacja sama podpowie, jakie kolory mogą pasować do wnętrza, następnie naniesie je na fotografię. Kolejnym krokiem będzie oczywiście kupno testerów, dzięki którym zweryfikujemy, jak dany odcień radzi sobie w pomieszczeniu.

Jeśli nie możemy sobie wyobrazić, jak dany kolor będzie wyglądał we wnętrzu, wypróbujmy go w mobilnej aplikacji Visualizer.
Zatem zanim pomalujemy ścianę, sprawdźmy, czy dany kolor to na pewno „to”. Na szczęście jest na to prosty sposób.

Autor: Iwona Bortniczuk (Dulux)

Może Cię zainteresować: