Strona główna » Jak urządzić wygodną sypialnię?

Jest kilka najważniejszych zasad, które trzeba znać, by urządzić wygodną sypialnię. Najważniejsze jest oczywiście łóżko, ale nie mozna zapomnieć o doborze odpowiednich do sypialni kolorów, innych mebli, a także drzwi, które dadzą dobrą izolację od reszty mieszkania.

Spis treści porady

Wygodne łóżko

To główny punkt każdej sypialni, od którego w dużej mierze zależy nasz dobry i spokojny sen. Jego wielkość, a także sprężystość i miękkość materaca, powinny być dopasowane bezpośrednio do naszych potrzeb. Istotną kwestią jest odpowiednie ustawienie łóżka w pomieszczeniu – nie powinno utrudniać poruszania się po pokoju. Mebel ten najlepiej ustawić przy ścianie, równolegle lub prostopadle to drzwi. Pamiętajmy, że łóżka nie należy ustawiać na linii okno – drzwi, ponieważ możemy być narażeni na przeciągi. Szerokość łóżka dla jednej osoby powinna mieć minimum 80 cm, a dla dwóch 140 cm. Choć o wygodzie podwójnego łóżka można mówić dopiero, jak ma ono 160 cm szerokości.

 

Kolory ścian do sypialni

Przy wyborze farby powinniśmy uwzględnić wielkość naszej sypialni. Jeśli jest mała warto powiększyć ją optycznie jasnymi barwami, nawet o połyskliwej fakturze. Moga to byc beże, deliktane jasne brązy, kolor waniliowy, jasnoszary, a nawet fioletowy w pastelowym odcieniu. Ciemne, matowe kolory wskazane są do wyjątkowo dużych pomieszczeń, ponieważ pomniejszają wnętrza. Warto także zwrócić uwagę na naturalne oświetlenie sypialni – ciepłe barwy wybierajmy, gdy okno znajduje się od strony północnej lub wschodniej, zimne natomiast do pomieszczeń o dużym nasłonecznieniu.

Oświetlenie

Odpowiednie światło ma bardzo duże znaczenie. Powinno być ciepłe, ale nie razić w oczy, tak by pomieszczenie było nastrojowo. Wystrzegajmy się montażu jednego źródła światła – najlepszym rozwiązaniem jest lampa lub żyrandol wiszący przy suficie oraz oświetlenie punktowe, na przykład w formie lampek nocnych ustawionych na stolikach przy łóżku lub przy telewizorze. Praktycznym rozwiązaniem jest montowanie drugiego wyłącznika głównego oświetlenia przy łóżku, dzięki czemu będziemy mogli zgasić światło bez opuszczania łózka.

  Styl industrialny w wersji soft

Meble i dodatki

Meblując sypialnię, starajmy się nie wybierać zbyt ciężkich, przytłaczających mebli. Im więcej przestrzeni zachowa pomieszczenie, tym lepiej będzie się nam w nim wypoczywać. Ilość dodatków ograniczmy do minimum. Ramki ze zdjęciami, świeczniki, bibeloty starajmy się ustawiać w innych pomieszczeniach. Kurz na tego typu przedmiotach osiada wyjątkowo szybko, a przecież w przypadku sypialni, która jest przestrzenią niemal tak prywatną jak łazienka, bardzo nam zależy na zachowaniu schludnej i przyjemnej dla oka świeżości.

Drzwi do sypialni

Drzwi każdej sypialni są bardzo ważnym elementem, który powinien gwarantować ciszę i intymność. Najlepszym rozwiązaniem są drzwi jednolite, przez które nie będzie docierało światło z innych pomieszczeń oraz które pozwolą „odgrodzić” się chodź na chwilę. Drzwi bez przeszkleń są także bardziej dźwiękoszczelne.

 

Jeśli jednak w mieszkaniu jest mało światła, to lepsze będą drzwi częściowo przeszklone. Takim modelem są na przykład drzwi Porta Koncept, które optycznie powiększą przestrzeń sypialni oraz ją doświetlą.

Zdjęcia i konsultacja Porta KMI Poland

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.