Musi się w nim znaleźć miejsce na ubrania, buty i mnóstwo innych rzeczy, a przy tym ma wyglądać schludnie i estetycznie. Jak urządzić przedpokój, żeby był piękny i funkcjonalny?
Pokazujemy kilka przedpokojów dobrze i ciekawie urządzonych. O podstawowych zasadach mówi projektantka Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN. Przede wszystkim, by było gdzie pochować te wszystkie rzeczy konieczna jest pojemna szafa w przedpokoju. Można ją kupić gotową lub robić na zamówienie.
Spis treści porady
Szafa w przedpokoju
Lepiej zdecydować się na robioną na wymiar zabudowę o takiej głębokości i długości, na jakie pozwala wielkość i kształt pomieszczenia – wtedy będzie idealnie pasowała do przeznaczonego na nią miejsca. Poza tym taka szafa od podłogi do sufitu, pomieści znacznie więcej i – co bardzo ważne – zlewając się z tłem ścian, nie przytłoczy wnętrza, dzięki czemu będzie wydawało się ono przestronniejsze. Rozplanuj szafę – ile miejsca na co jest potrzebne
Rozwiązanie to stwarza też możliwość samodzielnego rozplanowania schowków, co za tym idzie, dostosowania ich do potrzeb. Można np. zrobić więcej drążków na ubrania albo półek nie tylko na swetry czy czapki, ale również na rzeczy, na które nie ma miejsca w innych pomieszczeniach. Można również przeznaczyć część zabudowy na szafę gospodarczą (w niewielkich mieszkaniach zazwyczaj nie ma gdzie trzymać odkurzacza, mopów, szczotek, itp.).
Siedzisko w przedpokoju
Projektując aranżację przedpokoju, pomyślmy o siedzisku. Odłożymy na nim zakupy i usiądziemy, by zmienić buty. Ostatnio bardzo modne są ławeczki ze schowkiem pod spodem. Można ją zintegrować z szafą albo zbudować w innym miejscu.
Bardzo efektownie wygląda mebelek z tapicerowanym nie tylko siedziskiem, ale i ścianą, przy której stoi. Taki tapicerowany kącik uprzytulni przedpokój.
Potrzebna komoda lub konsola
Jeśli tylko miejsce na to pozwoli, wstawmy do przedpokoju komodę lub chociaż konsolę. To meble dekoracyjne i jednocześnie praktyczne – szuflady komody to miejsce do przechowywania drobnych części garderoby, kluczy, itp. Na konsoli odłożymy torbę, klucze, rękawiczki, postawimy kwiaty w wazonie, co pięknie udekoruje przedpokój. Na komodą można powiesić lustro, a na jej blacie postawić wazon z kwiatami czy zdjęcia w ładnych ramkach. Tak szykownie zaaranżowane wnętrze z pewnością zrobi wrażenie na każdym, kto wchodzi do mieszkania!
Oświetlenie przedpokoju
Ponieważ przedpokoje są przeważnie wąskie i ciemne, trzeba je dobrze oświetlić. Najlepsze jest światło padające z reflektorków, rozmieszczonych w regularnych odstępach na suficie. We wszystkich zakamarkach jest wtedy jasno i nie ma kontrastów, jakie zwykle daje światło punktowe. Bardzo przydaje się też oświetlenie zainstalowane w szafie.
Oświetlając wnętrze mebla, ułatwiają znalezienie potrzebnej rzeczy, co docenimy zwłaszcza wtedy, gdy spieszymy się do pracy lub na umówione spotkanie. Aby przed wyjściem z domu móc ocenić swój wygląd, konieczne jest oświetlenie lustra. Umieszczony nad nim kinkiet w zupełności wystarczy. Jeśli mamy duży przedpokój, pomyślmy o oświetleniu komunikacyjnym, Oświetlenie punktowe LED czyli punktach oświetleniowych, zainstalowanych w kilku miejscach na ścianie, tuż nad podłogą. Przechodząc nocą przez to pomieszczenie, nie będziemy musieli zapalać głównych lamp i budzić innych domowników.
Konsultacja: projektantka Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.
Zdjęcia: Pracownia Architektoniczna MGN, Dekoria.pl, Dekoral