Strona główna » Jak samemu odnowić drewnianą podłogę i zmienić jej kolor

Jak samemu odnowić drewnianą podłogę i zmienić jej kolor

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Drewniana podłoga to inwestycja na wiele lat, nie oznacza to jednak, że wciąż musi miec taki sam kolor. Przy okazji każdej renowacji parkietu można zmienić barwę drewna.

Podłogi drewniane pomimo rosnącej konkurencji na rynku cieszą się wciąż bardzo dużą popularnością. Najcenniejszą zaletą posadzek drewnianych jest możliwość przeprowadzania wielokrotnej renowacji wraz ze zmianą barwy i wykończenia. Pozwala to na długoletnie użytkowanie podłogi bez obawy o jej nieodwracalne zniszczenie czy znudzenie tym samym kolorem przez lata.

Krok pierwszy: dokładna renowacja
Renowacja zwykle rozpoczyna się dokładnym szlifowaniem podłogi, które pozwala na pozbycie się starej warstwy wykańczającej, wszelkich uszkodzeń oraz trwałych zabrudzeń. Szlifowanie desek drewnianych wykonuje się za pomocą szlifierki taśmowej. W zależności od stanu podłogi, stosuje się różne granulacje papieru ściernego. Zaczynając zwykle od wielkości 24–36, a kończąc na papierze o numerze 100-120, można usunąć wierzchnią warstwę podłogi, wyrównać ją oraz wygładzić. Tak przygotowane drewno poddaje się polerowaniu za pomocą siatek ściernych umieszczonych w specjalnych polerkach talerzowych.

– W przypadku renowacji bardzo starych podłóg należy zwrócić szczególną uwagę na znajdujące się w niej gwoździe. Ich wystające główki należy dobić, inaczej możemy uszkodzić papier ścierny, a nawet bęben szlifierki. Bardzo ważne są także odpowiednie przejścia między kolejnymi granulacjami papieru ściernego, gdyż zastosowanie zbyt drobnych ziaren spowoduje uwidocznienie rys w warstwie wykańczającej. Szczególnie jest to ważne w przypadku barwienia podłóg ciemnymi bejcami, które uwypuklają wady drewna. Warto również dodać, że w dzisiejszych czasach standardem stało się użytkowanie szlifierek taśmowych, które ze względu na wysoką jakość pracy wyparły szlifierki bębnowe.
Głębokość szlifowania podłogi zależy od jej rodzaju, grubości drewna oraz stopnia zniszczenia. Przy niewielkich uszkodzeniach nie przekracza się grubości 1 mm. Ze względu na ograniczoną grubość warstwy użytkowej podłogi drewnianej, ilość szlifowań jest ograniczona. W przypadku drewna litego wynosi ona dwa razy większą liczbę niż dla desek trójwarstwowych.

  Uwaga konkurs! Barlinek nagradza piękne wnętrza!

Renowacja podłogi drewnianej to także okazja do wypełnienia szczelin, powstałych ubytków oraz pęknięć. Po zakończeniu szlifowania i polerowania, podłoga jest gotowa do ponownego lakierowania lub olejowania.
Sposoby na zmianę koloru podłogi drewnianej
Aby zmiana barwy się powiodła, szlifowanie musi całkowicie usunąć pierwotną warstwę wykończeniową, aż do surowego drewna. Dopiero oczyszczoną, odpyloną i suchą powierzchnię można pokrywać preparatami barwiącymi.
Do tradycyjnych sposobów barwienia drewna należy zaliczyć bejcowanie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów tego typu. Aby osiągnąć zadowalający efekt końcowy, powinniśmy wybrać jedną z nowocześniejszych bejc, która posiada przedłużony czas schnięcia. Umożliwi to jednorodne wybarwienie podłogi oraz pozwoli uniknąć smug i nierówności. Umiejętnie nałożona bejca podkreśli i wzmocni rysunek słojów. Bejcowanie podłogi wymaga jednak sporo umiejętności technicznych oraz doświadczenia w pracy z drewnem. Szczególnie dużo problemów może się pojawić podczas barwienia dużych powierzchni. Warto zapamiętać także, że do barwienia parkietów wolno używać tylko produktów dedykowanych do podłóg. Użycie taniej bejcy do malowania mebli i innych małych powierzchni nie da zadowalających efektów.

Innym rozwiązaniem może być użycie kolorowego olejo-wosku. Występują w różnych odcieniach, służą zarówno do wybielania podłogi, jak i jej przyciemniania. Olejo-woski z jednej strony naturalnie barwią drewno, a z drugiej nadają im ciepły satynowy połysk. Popularny na rynku preparatów tego typu jest produkt marki Pallmann Magic Oil 2K Color. Umożliwia on idealne rozprowadzenie oraz wypolerowanie oleju, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko powstania przebarwień czy nierównomiernego wybarwienia. W tej chwili jest to jedyny tego typu preparat dwuskładnikowy na rynku. Ciekawostkę związaną z Magic Oil 2K Color stanowi również to, że istnieje możliwość polakierowania wybarwionej tym olejo-woskiem powierzchni – w efekcie możemy otrzymać podłogę o ciepłym wybarwieniu oraz pokrytą dodatkową warstwą ochronną w postaci lakieru.
Oprócz zmiany barwy i wykończenia przy okazji renowacji podłogi drewnianej, można pomyśleć także o jej szczotkowaniu. Polega to na wybieraniu szczotkami miękkiego włókna, czego efektem jest nadanie struktury powierzchni zgodnej z usłojeniem, charakterystycznej dla starszej podłogi. Dzięki temu zabiegowi nasza podłoga będzie wyglądać bardziej stylowo, idealnie wpasowując się w modny nurt vintage.

Konsultacja i zdjęcia Pallmann

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.