Strona główna » Podłogi olejowane – lakierowanie

Podłogi olejowane – lakierowanie

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
lakierowanie podłogi

Olejowana podłoga drewniana jest efektowna, wygląda naturalnie, zmienia delikatnie kolor. Ma wielu zwolenników. Jednak z czasem jej pielęgnacja może okazać się zbyt pracochłonna. Czy można lakierować olejowaną podłogę? Owszem.

Gdy pielęgnacja podłogi olejowanej jest dla nas zbyt trudna i czasochłonna, a wykończenie nie spełnia oczekiwań? Radzimy, jak lakierować olejowaną podłogę.

Podłoga olejowana – wady i zalety

Olej podkreśla piękno drewna zachowując jego oryginalny wygląd i strukturę. Zabezpiecza podłogę wnikając w jej głąb, nie tworząc powłoki na jej powierzchni. W wypadku uszkodzenia nie trzeba odnawiać całej posadzki, a jedynie zniszczone miejsce. Olej sprawia wrażenie, że podłoga jest matowa, a każde pomieszczenie jest przytulne i ciepłe.

Drewniana podłoga – klasy twardości drewna

Ale są i wady. Olejowane posadzki bez odpowiedniej pielęgnacji ulegają szybszemu zużyciu, wymagają staranniejszej dbałości od tych pokrytych lakierem. Okazuje się, że częste, systematyczne odświeżanie zabezpieczenia oraz trudności w utrzymaniu podłogi w czystości to dla wielu osób problem nie do przeskoczenia. Czy można więc polakierować olejowaną podłogę?

Lakierowanie podłogi olejowanej

Przed polakierowaniem olejowana podłogę trzeba wyszlifować do surowego drewna, a wszelkie ubytki i szczeliny między elementami drewnianej posadzki zaszpachlować. Po szpachlowaniu trzeba wygładzić posadzkę wykonując szlif papierami o drobnej granulacji ścierniwa. Bardzo korzystnym zabiegiem jest pokrycie jej powierzchni Podkładem odcinającym AL Domalux Professional.

Ten podkład jest przeznaczony do trudnych podłoży. Odcina pozostałości olejów znajdujące się w szczelinach pomiędzy elementami posadzki oraz resztki środków znajdujące się w drewnie. Ponadto zamyka pory drewna i stabilizuje jego luźne cząstki, zapewnia bardzo dobrą przyczepność lakierów nawierzchniowych oraz zwiększa ich wydajność. Po zastosowaniu tego podkładu na posadzkę możemy położyć lakier nawierzchniowy wodorozcieńczalny lub rozpuszczalnikowy.

  Nowa tapicerka na krzesła

Co wybrać – panele czy drewno

Czy można uniknąć szlifowania drewna i tylko dobrze umyć podłogę przed lakierowaniem?

Niestety nie. Samo mycie bądź jej matowienie nie wystarczy. Olej wnika w strukturę drewna, dlatego odpowiednie przygotowanie podłoża jest konieczne, by osiągnąć trwały i zadowalający efekt. Powierzchnia przeznaczona do lakierowania powinna być czysta, sucha, bez pozostałości innych środków.

Zdjęcia Domalux

Może Cię zainteresować: