Strona główna » Jak dobrze wybrać agencję nieruchomości

Jak dobrze wybrać agencję nieruchomości

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Kupujesz mieszkanie lub dom, sprzedajesz mieszkanie lub dom? Jeżeli nie chcesz tym zajmować się samodzielnie, pomoże agent nieruchomości. Jak dobrze wybrać? Mamy kilka wskazówek.

1. Najpewniejszą metodą jest "poczta pantoflowa", czyli polecanie przez znajomych. Popytajcie kto korzystał z usług agencji nieruchomości, czy był zadowoly. Posłuchajcie jakie doświadczenia mieli znajomi przy sprzedaży czy kupnie mieszkania. Warto uczyć się na cudzych błędach 🙂

2. Dobrze jest zwrócić uwagę na biura, które długo istnieją na rynku. Im dłużej, tym większe doświadczenie, więcej ofert, szansa na wysoki poziom obsługi. Oczywiście równie ważne jest jak długo pracuje w tej firmie osoba nas obsługująca (najlepiej, by był to licencjonowany pośrednik, a nie agent bez licencji).

3. Pośrednik odpowiedzialny za jego obsługę powinien mieć ubezpieczenie OC za czynności pośrednictwa pokrywające jego ewentualne straty. Minimum wymagane prawem to 25 tys. euro.

4. Pamiętajmy, że mamy prawo zapytać o prawną formę działania biura i poprosić o okazanie odpisu z rejestru działalności gospodarczej, a także o okazanie licencji uprawniającej do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. W każdej agencji musi być co najmniej jeden pośrednik licencjonowany. Licencję można sprawdzić w centralnym rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Budownictwa. Można też skorzystać ze spisu licencjonowanych pośredników zamieszczonego na witrynie internetowej Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

5. Dobrze, jeżeli biuro należy do organizacji branżowych, takich jak lokalnie działające stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami, zrzeszone w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Zrzeszeni pośrednicy muszą przestrzegać standardów zawodowych, a nad ich działaniem czuwa Komisja Etyki Zawodowej. W stowarzyszeniu będziemy mogli zasięgnąć informacji o firmie, a jeśli będziemy mieli zastrzeżenia co do pracy biura – będziemy mogli złożyć zażalenie do Sądu Koleżeńskiego przy stowarzyszeniu. Skargę możemy skierować też do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej.
Pośrednicy zrzeszeni w Federacji posługują się owalną pieczęcią PFRN, zawierającą imię, nazwisko, numer rejestrowy pieczęci oraz numer licencji pośrednika.

  Inwestycja w luksusowe apartamenty - czy to się opłaca?

Poza tym:

– Gdy będziesz rozmawiał z agencją, poproś, by pokazali ci swoje oferty – gdzie są reklamowane, w jaki sposób, czy pośrednicy mają pomysły, które zainteresują potencjalnych klientów.
– Jeśli zadzwonisz do agencji, z którą chcesz zacząć współpracę i agent zaproponuje spotkanie np. w kawiarni, może to oznaczać, że agencja nie ma biura lub jej lokal nie nadaje się, by w nim przyjmować klientów. A może pośrednik nie chce ujawnić swojego adresu? W takich przypadkach rokowania na udaną transakcję są słabe.

tekst redakcja

zdjęcie Stolbud

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.