Popularnym rozwiązaniem zabezpieczającym drzwi wejściowe są zamki z wkładkami bębenkowymi, które pozwalają otwierać i ryglować drzwi, zapewniając nam tak ważne dla nas bezpieczeństwo. Jak dobrać odpowiednią wkładkę do zamka w drzwiach? Na co zwracać uwagę przy wyborze?
Spis treści porady
Wkładki do zamków i ich rodzaje
Na rynku dostępnych jest wiele wkładek do zamków, odpowiadających przeróżnym wymaganiom klientów. Znajdzie się je zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym.
Najważniejsze jednak, aby wkładka była dobrze dopasowana do wymiarów drzwi. Trzeba zwrócić uwagę, żeby nie wystawała za daleko poza szyld – nie więcej niż 2 – 3 mm. Podczas zakupu należy dobrze znać określone w milimetrach wymiary A+B:
A – odległość osi śruby wkładki od powierzchni szyldu zewnętrznego,
B – odległość osi śruby wkładki od powierzchni szyldu wewnętrznego.
Nowoczesne wkładki do zamków posiadają liczne zalety. Wiele modeli wyposażonych jest w dodatkowe zabezpieczenia, zwiększające nasze bezpieczeństwo.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wkładki do zamka?
Zabezpieczenie wkładki przed przewierceniem
Dzięki wykonanym z hartowanej stali trzpieniom, korpus i bębenek wkładki chronione są przed rozwierceniem. Element obracający się zabezpiecza przed przewierceniem zapadki cylindra. W rezultacie wiertło, które w trakcie wiercenia obraca się w zamku, nie zagłębia się w jego cylinder.
Zabezpieczenie wkładki przed otwarciem wytrychem
Aby jak najskuteczniej utrudnić otwarcie zamka wytrychem, producenci wkładek stosują skomplikowane technologie cylindrów, oparte o zapadki i pompy oraz specjalnie zaprojektowany profil klucza. Dzięki nim otwieranie drzwi na wyczucie przy pomocy specjalnych narzędzi jest po prostu niemożliwe.
Zabezpieczenie wkładki przed wyłamaniem
Nie bez powodu wspomnieliśmy wcześniej, że wkładka nie powinna zbyt mocno wystawać z szyldu. Jeśli wystaje zbyt mocno, włamywacz może uchwycić ją dużymi cęgami, pociągnąć i złamać w środku. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, producenci stosują specjalne zabezpieczenia przeciw wyłamaniu.
Zabezpieczenie wkładki przed „bumpingiem”
Tak zwany bumping to manipulacja zamkiem przy pomocy specjalnego klucza służącego do otwierania wielu zamków. By temu zapobiec, stosuje się specjalne kulki i sprężyny zabezpieczające.
Zabezpieczenie wkładki przed kopiowaniem kluczy
Do wkładek dołączane są nie tylko komplety kluczy, ale także karty bezpieczeństwa. Specjalnie zakodowana karta jest jedyną podstawą do legalnego dorobienia klucza i nie pozostawia żadnych szans włamywaczom.
Przy zakupie trzeba także zwrócić uwagę na atesty oraz odporność ogniową.