Kiedy jesteśmy na etapie kupowania mieszkania, musimy obejrzeć wiele planów, zanim wybierzemy to najlepsze dla nas. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak odczytywać zaznaczone na planie symbole?
Kupując mieszkanie dobrze jest wziąć pod uwagę, że może kiedyś będziemy chcieli zmienić funkcję poszczególnych pomieszczeń. Tak się dzieje np. kiedy w domu pojawiają się nowi domownicy. Możemy też zechcieć połączyć kuchnię z salonem, wydzielić garderobę albo stworzyć miejsce do pracy.
Kiedy już określimy odpowiednią dla nas lokalizację osiedla, warto zwrócić uwagę na kwestie, nie dla wszystkich oczywiste, ale znaczenie których podkreślają specjaliści – na ile mieszkanie da się łatwo przebudować poprzez przestawienie ścian działowych, na które strony świata wychodzą okna, czy w razie potrzeby będziemy mogli zmienić położenie kuchni i łazienki.
Żeby móc odpowiedzieć sobie na te pytania, warto uważnie przestudiować plan mieszkania dołączony do oferty dewelopera. Karta mieszkania, nazywana także planem budowlanym lub architektonicznym, to podstawowy i najważniejszy dokument pokazujący nam, co tak naprawdę kryje się w murach naszego potencjalnego przyszłego domu. Powinniśmy umieć odczytać symbole i oznaczenia, które są na nim umieszczone. Etapy remontu mieszkania – co po czym
Co znaczą symbole na planie mieszkania?
- Ściany nośne to te, na których opiera się cała konstrukcja budynku i nie można ich wyburzać. Ściany nośne są przede wszystkim grubsze niż pozostałe i dlatego na planach oznacza się je najczęściej grubą kreską i wypełnia kreską ukośną.
- Pozostałe ściany to ściany działowe – można je dowolnie przestawiać lub nawet usuwać.
- Linią przerywaną na planie zaznaczone są belki nośne, czyli tzw. podciągi. Belki nośne widać poniżej płaszczyzny sufitu i warto dopytać dewelopera o wysokość tego występu.
- Kolejnym oznaczeniem są te dotyczące kanałów wentylacyjnych i kanalizacyjnych. To do nich muszą przylegać kuchnia i łazienka. Kanały wentylacyjne oznaczone są symbolem ukośnie przekreślonego kwadratu lub prostokąta.
- Ważnym punktem są także okna i drzwi – wymiar okien podany jest w kółku: na przykład wpisane w okrąg liczby 90/120
oznaczają, że okno ma szerokość 90 cm i wysokość 120 cm. Przy oznaczeniu okien możemy spotkać także symbole „L” i „P” oznaczające, czy dane okno otwiera się na prawą (P) czy lewą (L) stronę.
- Strony świata, na które wychodzą poszczególne pomieszczenia naszego potencjalnego mieszkania można poznać odczytując zamieszczone nad planem oznaczenie przypominające kompas (północ oznaczona jest literą N).
Jeśli na planie mieszkania pojawiają się jakieś dodatkowe oznaczenia, których znaczenie nie jest dla nas jasne, warto o każde z nich zapytać sprzedawcę
Konsultacja i plan mieszkania – J.W. Construction Holding S.A.