Strona główna » Ikony designu – znane nazwiska, znane meble, lampy

Ikony designu – znane nazwiska, znane meble, lampy

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Czym charakteryzuje się współczesny design? Estetyką, bogactwem form, kształtów i kolorów. Mimo bogatej oferty wyposażenia wnętrz jest kilka ikon współczesnego wzornictwa – tak znane nazwiska jak: Achille Castiglione, Philippe Starck, Le Corbusier, Charles Eames…

Jednym z takich klasyków jest lampa Arco projektu ojca włoskiego designu Achille Castiglione i jego brata Piera Giacomo Castiglione zaprojektowana w 1962 roku (zdjęcie obok). Lampa jest kwintesencją tego co Castiglioni mawiał o dobrych projektach „używając jak najmniejszej ilości materiału, uzyskujesz maksymalny efekt”.
Kolejnym klasykiem jest bez wątpienia krzesło Louis Ghost (zdjęcie wyżej)  zaprojektowane przez Philippa Starcka. Projekt ten inspirowany XV wiecznymi Ludwikami zrobił furorę wśród projektantów i jest do dziś uznawany za ikonę i tak zwane „must have” każdego miłośnika sztuki. Philippe jest projektantem bardzo zdolnym i pracowitym o czym świadczy liczba jego wspaniałych projektów w tym między innymi lampy Gun, Ara – na zdjęciu, czy kultowa już lampa zewnętrzna SuperArchimoon.  Wzornictwo współczesne to m.in. Philippe Starck!

Kolejnymi znanymi projektami są Skygarden Marcela Wandersa oraz Spun Light Sebastiana Wronga. Wśród klasyków designu nie można zapomnieć o szezlongu projektu Le Corbusiera, krześle Mackintosha czy fotelu Charlesa Eames.
Dobre wzornictwo i sztuka kojarza sie jednak z wysokimi cenami. Jednak wielu designerów projektuje dla firm takich jak Flos , B&B Italia czy Kartell dzięki czemu małe dzieła sztuki są dla nas osiągalne. 
Wszystkie pokazane meble, lampy można kupić w Galerii Artemix; ceny już od 900 zł.

  Made in Poland, czyli dobre polskie wzornictwo do kupienia

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.