Strona główna » Historia odkurzacza

Historia odkurzacza

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Ponad 100 lat temu Electrolux zaprezentował swój pierwszy odkurzacz Lux1. Od tego czasu zaczęła się historia odkurzacza. Electrolux wprowadzając odkurzacz „pod strzechy” zrewolucjonizował domowe sprzątanie.
Nieliczne odkurzacze, które można było znaleźć w domach na początku dwudziestego wieku były ogromnymi, nieporęcznymi i bardzo ciężkimi urządzeniami. W tym czasie, założyciel firmy Electrolux, sprzedawca Axel Wenner-Gren zobaczył na wystawie sklepowej w Wiedniu amerykański odkurzacz. Od razu zdał sobie sprawę z potencjału takiego urządzenia, pod warunkiem, że byłoby mniejsze, lepsze i tańsze. W 1912 roku udało mu się zrealizować swoją wizję. Tak powstał odkurzacz Lux1 (firma Electrolux została założona w Szwecji 7 lat później w 1919 roku), który ważył 14 kilogramów i kosztował 300 koron, czyli ok. 5500 złotych w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze.

Odkurzacz model V
Lux1 szybko stał się ogromnym sukcesem. Był używany w domach i różnego typu instytucjach m.in. w szwedzkim Pałacu Królewskim. W 1921 roku Wenner-Gren zaskoczył wszystkich nowym rozwiązaniem – położył odkurzacz na boku i zamontował do niego płozy, takie jak w sankach. Dzięki temu odkurzacze stały się bardziej mobilne i łatwiejsze w obsłudze. Model V, bo tak został nazwany nowy odkurzacz, również stał się wielkim sukcesem.

Od Luxomatic do najnowocześniejszych modeli
Dopiero w latach 60-tych pojawił się model Luxomatic, pierwszy w którym płozy zastąpiono czymś, co obecnie wydaje się naturalną częścią każdego odkurzacza – kółkami. Luxomatic był także pierwszym odkurzaczem z automatycznie zwijanym kablem, wskaźnikiem zapełnienia worka i papierowymi workami zamykającymi się przy wyrzucaniu.
W XXI wieku Electrolux przedstawił dwa przełomowe wynalazki, które były odpowiedzią na zaobserwowane trendy – automatyczny odkurzacz robot, dla osób które nie mają czasu na sprzątanie oraz odkurzacze bezprzewodowe do szybkiego sprzątania. W 2001 roku powstał automatyczny odkurzacz – Trilobite (później wycofany z produkcji), a w 2004 – bezprzewodowy odkurzacz Ergorapido.
Obecnie Electrolux koncentruje się na tworzeniu ekologicznych produktów, przyjaznych dla środowiska pozwalających oszczędzać energię, takich jak UltraOne Green, odkurzacz, który zużywa o 50% mniej energii od standardowego odkurzacza i jest w 70% wykonany z powtórnie przetworzonych materiałów. UltraOne Green jest jednym z kilku dostępnych modeli z linii Green, do których produkcji wykorzystano przetworzony plastik.

  Farby tiksotropowe - co to znaczy?

Na podstawie materiałów Electrolux

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.