Strona główna » Historia odkurzacza

Historia odkurzacza

przez pytanieomieszkanie

[paragraph]Ponad 100 lat temu Electrolux zaprezentował swój pierwszy odkurzacz Lux1. Od tego czasu zaczęła się historia odkurzacza. Electrolux wprowadzając odkurzacz „pod strzechy” zrewolucjonizował domowe sprzątanie.[/paragraph]
Nieliczne odkurzacze, które można było znaleźć w domach na początku dwudziestego wieku były ogromnymi, nieporęcznymi i bardzo ciężkimi urządzeniami. W tym czasie, założyciel firmy Electrolux, sprzedawca Axel Wenner-Gren zobaczył na wystawie sklepowej w Wiedniu amerykański odkurzacz. Od razu zdał sobie sprawę z potencjału takiego urządzenia, pod warunkiem, że byłoby mniejsze, lepsze i tańsze. W 1912 roku udało mu się zrealizować swoją wizję. Tak powstał odkurzacz Lux1 (firma Electrolux została założona w Szwecji 7 lat później w 1919 roku), który ważył 14 kilogramów i kosztował 300 koron, czyli ok. 5500 złotych w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze.

Odkurzacz model V
Lux1 szybko stał się ogromnym sukcesem. Był używany w domach i różnego typu instytucjach m.in. w szwedzkim Pałacu Królewskim. W 1921 roku Wenner-Gren zaskoczył wszystkich nowym rozwiązaniem – położył odkurzacz na boku i zamontował do niego płozy, takie jak w sankach. Dzięki temu odkurzacze stały się bardziej mobilne i łatwiejsze w obsłudze. Model V, bo tak został nazwany nowy odkurzacz, również stał się wielkim sukcesem.

Od Luxomatic do najnowocześniejszych modeli
Dopiero w latach 60-tych pojawił się model Luxomatic, pierwszy w którym płozy zastąpiono czymś, co obecnie wydaje się naturalną częścią każdego odkurzacza – kółkami. Luxomatic był także pierwszym odkurzaczem z automatycznie zwijanym kablem, wskaźnikiem zapełnienia worka i papierowymi workami zamykającymi się przy wyrzucaniu.
W XXI wieku Electrolux przedstawił dwa przełomowe wynalazki, które były odpowiedzią na zaobserwowane trendy – automatyczny odkurzacz robot, dla osób które nie mają czasu na sprzątanie oraz odkurzacze bezprzewodowe do szybkiego sprzątania. W 2001 roku powstał automatyczny odkurzacz – Trilobite (później wycofany z produkcji), a w 2004 – bezprzewodowy odkurzacz Ergorapido.
Obecnie Electrolux koncentruje się na tworzeniu ekologicznych produktów, przyjaznych dla środowiska pozwalających oszczędzać energię, takich jak UltraOne Green, odkurzacz, który zużywa o 50% mniej energii od standardowego odkurzacza i jest w 70% wykonany z powtórnie przetworzonych materiałów. UltraOne Green jest jednym z kilku dostępnych modeli z linii Green, do których produkcji wykorzystano przetworzony plastik.

  Farby tiksotropowe - co to znaczy?

Na podstawie materiałów Electrolux

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.