Strona główna » Furtka lewa czy prawa – którą wybrać?

Furtka lewa czy prawa – którą wybrać?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
furtki wejściowe

Furtka lewa i prawa – różnice

Większość problemów komunikacyjnych wynika z nieporozumień dotyczących różnych punktów widzenia. To samo dotyczy furtek. Bardzo ważną kwestią przy wyborze odpowiednich furtek jest nasza perspektywa. Niektórzy patrzą na wejście od strony posesji, inni od strony ulicy. Perspektywy te nie są ani dobre, ani złe. Najpierw warto się zastanowić, po której stronie ogrodzenia patrzymy na bramę. Następnie ocenia się, po której stronie znajduje się element (zawias/uchwyt) z wybranego punktu widzenia.

Od strony ulicy – należy zwrócić uwagę na zawiasy, natomiast od strony działki – na klamkę. Wybór właściwej bramy zależy od tego, po której stronie bramy znajdują się te elementy. Od strony ulicy widać po której stronie jest brama, po lewej czy po prawej stronie i po której stronie znajduje się zawias. Jeśli zawias jest po prawej stronie, a klamka po lewej stronie, potrzebujesz bramki prawej. Jeśli zawias znajduje się po lewej stronie, a klamka po prawej stronie, potrzebujesz lewej furtki. Patrząc od strony swojej działki, można określić, czy furtka jest prawa, czy też lewa – po tym, po której stronie znajduje się klamka – podpowiada producent furtek aluminiowych – Konrad Świtaj.

Furtka prawa i lewa, a inne elementy ogrodzenia

Przy wyborze ogrodzenia większość inwestorów kieruje się wyglądem i ceną. Jednak cechy funkcjonalne są również nie mniej ważne. Ponadto, nie możemy zapominać o funkcji bramek, ponieważ mogą być one najważniejszym elementem ogrodzenia. Umożliwiają dostęp do posesji i chronią ją przed niepowołanymi osobami. Wybór furtki dla niektórych nie jest prosty. Powinna ona pasować stylem i kolorem do ogrodzenia i bramy oraz mieć odpowiednie wymiary. Zwykle umieszcza się ją tuż przy wjeździe, aby umożliwić jak najsprawniejszy dostęp do głównego wejścia do budynku.

  Szafa w przedpokoju

Okazuje się jednak, że bardzo ważny jest także kierunek otworu. Należy wiedzieć, że w większości przypadków przy bramie montowany jest dzwonek lub domofon, skrzynka na listy lub oświetlenie. Wszystko to nie powinno przeszkadzać w otwieraniu i zamykaniu. Idealnym rozwiązaniem byłoby, aby wszystkie te elementy były zamontowane po stronie klamki. Zapewnia to najwygodniejsze użytkowanie. Zawiasy znajdują się często po stronie bramy wjazdowej. Jest to zwykle najbardziej funkcjonalna konfiguracja.

Od czego jeszcze można uzależnić kierunek otwierania furtki?

Zgodnie z ustawą o normach budowlanych nie jest możliwe zainstalowanie zewnętrznego wejścia, czyli takiego, aby furtka otwierała się na zewnątrz posesji. Wiedząc o tym, możesz łatwo określić, która brama będzie prawa, a która lewa. Wystarczy wyjść ze swojej posesji i spojrzeć na furtkę od strony ulicy. Jeśli jednak estetyka zamontowania furtki nie jest tak ważna, bramkę można zamontować „odwrotnie”. Jednak konstrukcja dyktuje położenie zawiasów i uchwytów, a to może stanowić problem.

Wygląd też może być ważną kwestią. Zwłaszcza w przypadku nieco innych elementów na każdej stronie. Wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że furtka nie będzie zrównana z resztą ogrodzenia. Niezdecydowanym z pomocą przychodzi brama uniwersalna, którą można zamontować na dwa sposoby, bez większego wpływu na wygląd czy funkcjonalność. Decyzje podjęte na etapie planowania będą miały wpływ na nadchodzące lata. Warto dobrze więc się zastanowić, aby później nie musieć się męczyć z niedogodnościami lub wymieniać całej bramy.

Furtka lewa czy prawa – na jaką postawić?

Sam montaż bramki nie jest skomplikowany. Ważne jest jednak, aby wybrać miejsce, w którym ją umieścisz. Nie trzeba dodawać, że bramka – dobrze by było, aby znajdowała się tuż obok bramy wjazdowej. Rozmieszczenie tych dwóch kluczowych elementów należy zaplanować z wyprzedzeniem, aby zachować pełną funkcjonalność i komfort podczas wchodzenia i wychodzenia. Łatwo jest określić, czy potrzebna jest furtka lewa czy prawa. W takich sytuacjach wystarczy założyć, że zawsze patrzymy na ogrodzenie od zewnątrz, czyli od strony ulicy. Następnie wskazać, po której stronie są zawiasy – a to da nam odpowiedź, jaką furtkę mamy wybrać.

  Jak dbać o panele laminowane?

Poza tym, ciekawą propozycją jest z pewnością brama wjazdowa wraz z furtką. Wejście znajduje się wewnątrz bramy wjazdowej i nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Jest to rozwiązanie, które jest stosowane zwłaszcza w przypadku małych posesji, ale sprawdza się również na dużych działkach. Wejście w bramie wjazdowej oszczędza miejsce, eliminując także wiele innych problemów. Możesz wtedy dowolnie wybrać kierunek otwierania.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.