Strona główna » Jak dbać o panele laminowane?

Jak dbać o panele laminowane?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Coraz chętniej decydujemy się na zakup paneli laminowanych. Tradycjonalistom pozwalają one stosunkowo niskim kosztem wykreować podłogi przypominające drewniane parkiety, właściciele nowoczesnych wnętrz mogą zaś wybierać spośród wielu wzorów przypominających na przykład kamień. Jak na długo zachować świeży i nienaruszony wygląd paneli?

Ponieważ zniszczonym panelom nie można przywrócić pierwotnego wyglądu, o ich konserwacji warto pomyśleć zaraz po zakupie. Dopóki na podłodze nie pojawią się plamy, sprawa jest banalnie prosta, a w ruch idą szczotka lub odkurzacz. Regularne odkurzanie zapobiegnie rysowaniu na skutek zalegającego piasku. Drobne, ostre elementy mogą przyspieszyć ścieranie laminatu i odkrycie niższych warstw podłogi. Kiedy to nastąpi, panele będą nadawały się tylko do wymiany. Jeśli chcemy położyć je w miejscach stale narażonych na kontakt z pyłem i piaskiem, na przykład w przedpokoju, należy wybrać materiał o wysokiej klasie ścieralności, na przykład AC4 lub AC5. Niezbędnym dodatkiem będzie chłonący wilgoć dywanik lub wycieraczka do odstawiania butów.

Plamy, plamy, plamy
Kiedy chcemy usunąć z paneli plamę, najlepiej użyć w tym celu wilgotnej (ale nie mokrej!) ściereczki i przetrzeć zabrudzone miejsce. Jeśli myjemy całą powierzchnię, zasada oszczędności wody i środków
chemicznych powinna być podstawą działania. Do wody można dolać nieco octu lub delikatnego środka czyszczącego. Te odpowiednie dla paneli różnią się od płynów do mycia płytek ceramicznych i drewna, dlatego nie należy ich stosować wymiennie. Panele są wrażliwe na działanie detergentów. Błyskawiczne pozbycie się plamy poskutkuje pojawieniem się przebarwień. Podobnie szkodliwy jest nadmiar wody. Przed przystąpieniem do mycia podłogi należy dokładnie osuszyć mop lub miękką ściereczkę. Jeśli pozostawimy na niej kałuże, przyczynimy się do powstawania odkształceń – radzi Jędrzej Jańczak, ekspert marki Drzwi i podłogi VOX. Dlatego, jeśli dziecko wylało na panele sok lub herbatę, jak najszybciej trzeba wytrzeć plamę do sucha, żeby płyn nie wniknął do niższych, mniej odpornych niż laminat warstw. Do wycierania przyda się chłonny papierowy ręcznik lub ściereczka z mikrofibry.
Domowe sposoby
Paneli nie należy narażać na uszkodzenia mechaniczne, spowodowane myciem twardą szczotką. Do ich czyszczenia nie używa się mydła. Aplikacja wosku lub środka nabłyszczającego może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Tłuste, trudne plamy, na przykład z pasty do obuwia lub z czekolady pomoże usunąć benzyna ekstrakcyjna. Czerwone wino lub mleko znikną z powierzchni podłogi po przetarciu szmatką nasączoną wodą z płynem do naczyń. Żadnego ze środków czyszczących, nawet naturalnego octu, nie nakłada się bezpośrednio na podłogę. Zawsze należy użyć mocno wyciśniętej gąbki lub szmatki zamoczonej w preparacie rozcieńczonym wodą.

  Biała płyta kuchenna do zabudowy

Ochrona przed zarysowaniami
Nie tylko piasek może spowodować rysy na panelach. Największe zagrożenie dla laminatu czyha ze strony często przesuwanych mebli, takich jak krzesła czy stoliki do kawy. Bitwę z ostrymi krawędziami
zakończy podklejenie nóżek mebli filcem. Kiedy robimy przemeblowanie, a nie wszystkie meble jesteśmy w stanie podnieść, z pomocą przyjdzie miękki, gruby ręcznik. Nasz wysiłek ograniczy się wówczas do
odchylenia mebla. Podłożenie ręcznika lub koca pod przesuwaną szafę zapobiegnie nie tylko zarysowaniom, ale ułatwi nam wykonanie zadania. A co z podłogą w biurze lub gabinecie? Plastikowe koła obrotowych foteli są zabójcze dla laminatu. Producenci nie tylko podłóg, ale także mebli, myślą o zabezpieczeniu powierzchni. Istnieją co najmniej dwie możliwości ochrony: umieszczenie na niej przezroczystej maty poliwęglanowej lub zamiana kółek foteli na takie wyposażone w gumowe nakładki – mówi ekspert VOX. Pielęgnacja paneli podłogowych nie jest ani trudna, ani kosztowna. Panele najlepiej myć domowymi sposobami, oszczędzając wodę. Regularne odkurzanie i ostrożność w przesuwaniu elementów wyposażenia wnętrza, zapobiegną powstawaniu zarysowań.

Zdjęcia VOX

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.