Strona główna » Efektowny kontrast, czyli biel i czerń we wnętrzach

Efektowny kontrast, czyli biel i czerń we wnętrzach

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Bardzo kontrastowe, a jednocześnie doskonale ze sobą współgrające. Mowa o czerni i bieli. Wnętrza zaaranżowane w tych właśnie kolorach są zawsze efektowne, ale i eleganckie.
Czyż połączenie czerni i bieli w świecie mody nie jest uważane za jedno z najbardziej eleganckich i uroczystych? Do każdego typu urody, do każdej kobiety i każdego mężczyzny czarno-biały strój zawsze pasuje. Podobnie jest z wnętrzami.

Zestawienie tych dwóch bardzo kontrastowych kolorów nigdy nie jest nudne, dobrze odnajduje się zarówno w mieszkaniach bardzo nowoczesnych, wręcz minimalistycznych, jak i tych klasycznych.

Dodatki do czarno-białych zestawień

Klasyczny kontrast czerni i bieli

Nietrudno urozmaicić tę kompozycję kolorystyczną, dodając kilka akcentów w intensywnych barwach, jak na przykład turkus czy żółty. Ale i pastelowe odcienie będą ładnie uzupełniać czarno-białą klasykę. Jeżeli boimy się, że aranżacja wykonana na bazie czarnych i białych mebli stanie się zbyt surowa, dodajmy do niej puszysty dywan, miękkie poduchy, tkaniny w oknach, a one na pewno uprzytulnią wnętrze.

Co warto wiedzieć o czerni i bieli?

Kolor biały optycznie powiększa pomieszczenia, dodaje im czystości, lekkości, świeżości. Szczególnie w niewielkich pokojach, w ciemnych przedpokojach czy łazienkach skutecznie stworzy wrażenie przestronności. Czerń natomiast jest elegancka, tajemnicza, pięknie podkreśla inne kolory będące w jej sąsiedztwie.

Właśnie dlatego biel tak lubi jej towarzystwo. Pamiętajmy jednak, że kolor czarny optycznie zmniejsza przestrzeń. Ponieważ absorbuje światło, to przybliża wizualnie płaszczyzny, a zatem nie poleca się go do małych pomieszczeń. Nie jest też dobrym pomysłem malowanie na czarno dużych powierzchni w mieszkaniach, mogą bowiem stać się przytłaczające i dominujące w całej aranżacji.

Architektura lubi czerń i biel

Projekt 81.waw.pl Dom Czarno na białym

Nie tylko jednak wnętrza wyglądają efektownie w tych barwach. Bryły budynków także robią doskonałe wrażenie, kiedy na elewacji są łączenia bieli i czerni. Przykładem takiego budynku jest dom „Czarno na białym”, będący projektem pracowni 81.waw.pl.

  Jak dobrać kolor okien do wnętrza?

Bryła parteru została obłożona w czarnymi matowymi płytami kompozytowymi, a forma piętra w opozycji została podkreślona białą elewacją w wysokim połysku, która odbija otoczenie. Są jak dwie formy yin i yang, które poprzez przeciwieństwa się przyciągają, uzupełniają i dążą do równowagi – tak mówią o swoim projekcie architekci pracowni 81.waw.pl.

Okna w modnym kontraście

Do takiej koncepcji kolorystycznej trzeba też dopasować okna. Z białych i czarnych okien można stworzyć efektowną kontrastową kompozycję, podkreślającą czarno-biały wystrój wnętrz. Co ważne, profile z PVC mogą mieć inny kolor od strony zewnętrznej, a inny od wewnątrz, co ułatwia dopasowanie okien do wystroju wnętrza i jednocześnie do elewacji.

Kolory Veka Spectral

Elegancję i atrakcyjność czarno-białych połączeń dodatkowo podkreśli matowe, aksamitne wykończenie powierzchni profili, jakie oferuje od niedawna firma VEKA. Taka struktura nosi nazwę VEKA Spectral. Profile są delikatne w dotyku, mają głębokie matowe wykończenie, jakie dotychczas było niespotykane w oknach z PVC. Jednocześnie cechuje je bardzo duża odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz na zarysowania.

Wykończenie Spectral jest oferowane w trzech odcieniach szarości: antracytowy ultramatowy, platynowo-szary ultramatowy i umbra ultramatowy, a także w kolorze grafitowo-czarnym ultramatowym i mlecznobiałym ultramatowym.

Może Cię zainteresować: