Strona główna » Dobrze urządzony pokój dziecka

Dobrze urządzony pokój dziecka

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Ściany ciekawie zabudowane na całej wysokości pokoju. Łóżko na wysokości 150 cm, wygodne miejsce do nauki i zabawy. Pokój dobrze urządzony…

Pokój dziecka powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Dzieci odrabiają w nim lekcje, bawią się i śpią. Jednak pogodzić ze sobą te funkcje i sprawić, aby pokój nadal pozostał przestronny? Pracownia 81.waw.pl prezentuje pokój Mai, dziewczynki, która właśnie rozpoczęła naukę w szkole.
Maja marzyła, by jej łóżko było bardzo wysoko. To okazało się dla architektów z warszawskiej pracowni punktem wyjścia do zaprojektowania całego pokoju. Powstało łóżko piętrowe, bez niebezpiecznej drabinki, lecz z wygodnymi dużymi schodami. Całość pokoju została zaprojektowana jako jednolita, spójna zabudowa z podziałem na 3 strefy: miejsce do nauki, miejsce zabawy i miejsce do spania.

Strefa nauki

Podstawowym meblem jaki powinien znaleźć się w tej strefie, jest wygodne biurko z miejscem do odrabiania lekcji oraz z możliwością korzystania z komputera. Blat biurka musi mieć min. 60-70 cm głębokości i 100 cm szerokości. Pamiętajmy, żeby komputer ustawiony był na wprost siedzącego dziecka, ekran co najmniej w odległości 50 cm od oczu. Dziecko siedząc przy biurku, powinno mieć stopy na podłodze i nie powinno dotykać udami blatu, a odległość tułowia od blatu nie powinna być większa niż 25-30 cm.
Wysokość biurka (podobnie jak wysokość krzesła), może być regulowana – będzie rosło wraz ze wzrostem dziecka. W tym przypadku biurko robione na zamówienie ma dokładany cokół pod szafkę z szufladami. Taki element zapewnia łatwe dodanie kilku centymetrów do pożądanej wysokości. Biurko ma obrotowy blat, który ułatwia dostanie się do szaf z ubraniami z nim sąsiadujących. Bardzo ważne jest, aby biurko ustawić w najlepiej oświetlonym miejscu, czyli przy oknie, dzięki czemu blat jest dobrze oświetlony najzdrowszym dla oczu naturalnym światłem. Takie umieszczenie miejsca do pracy w pokoju Mai, pozwoliło wygospodarować w środkowej części strefę na miejsce do zabaw.

  Pokój małego globtrotera - pokój córki Martyny Wojciechowskiej

Strefa zabawy
W pokoju Mai strefa zabaw została przewidziana w centralnym miejscu pokoju. W tej strefie powinno znaleźć się wszystko to, czego nie ma w strefie spania i nauki. W niej dziecko będzie się bawić, spędzać czas z przyjaciółmi. Najczęściej dzieci bawią się na podłodze, dlatego warto kupić miękki dywan czy wykładzinę, na których będzie ciepło, miękko, miło. Zobacz więcej dywanów dla dzieci
Przestrzeń ta nie powinna być niczym zastawiona. Zabawki najlepiej przechowywać w pudłach czy szufladach. W tym pokoju głębokie szuflady są w umieszczonej pod łóżkiem szafie. Maja doskonale wie, gdzie są jej zabawki, gdyż na frontach szafy powstał napis MAJA.
W strefie zabawy, vis-a-vis łóżka, znajduje się także regał, na którym Maja trzyma książki oraz resztę zabawek. Pamiętajmy o tym, że regał jest dużym meblem i powinien być stabilnie wypoziomowany i ustawiony tak, aby się nie chwiał i nie zagrażał dziecku. Najlepiej przykręcić go do ściany.

Strefa snu
Łóżko wyniesione w górę niczym domek na drzewie – marzenie wielu dzieci. Łóżko 150 cm nad poziomem podłogi to idealne miejsce, by w spokoju poczytać książkę, pomarzyć, wypocząć, spać. Aby wdrapać się na te 150 cm, Maja pokonuje 5 dużych ukrytych za ścianą z lustrem schodków. Zabudowę meblowa wykonano z płyty MDF.
Bajkową atmosferę potęguje zastosowane nad łóżkiem oświetlenie ledowe. Wieczorem nadaje ono całemu pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. Przy łóżku znalazło się także miejsce na półkę, gdzie może postawić lampkę nocną czy też odłożyć książkę.

Projekt i zdjęcia Pracownia 81.waw.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.