Strona główna » Czyszczenie baterii – jak dbać, by bateria była błyszcząca

Czyszczenie baterii – jak dbać, by bateria była błyszcząca

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Armaturę o zaokrąglonych kształtach łatwiej utrzymać w czystości niż tę kanciastą – weźmy to pod uwagę wybierając model do łazienki czy kuchni. Baterie umywalkowe i kuchenne o ostrych kształtach i poziomej, równej wylewce okazują się być niefunkcjonalne przy codziennym użytkowaniu. Woda nie spływa swobodnie z baterii i po wyschnięciu tworzy się osad.

A może bateria bezdotykowa?
Modele baterii o opływowych kształtach ułatwią utrzymywanie baterii w czystości. Takimi modelami są baterie z linii Oras Electra, Vega czy Vienda. Dobrym rozwiązaniem są również krany z uchwytem, w którym zaprojektowano specjalny otwór. Dzięki niemu krople wody mogą swobodnie spływać, jak np. w linii Oras Safira. Ale jeszcze lepszym rozwiązaniem są baterie bezdotykowe – nie dotykamy kranu, jego powierzchnia pozostaje czysta, bez zabrudzeń z mydła.

Co też ważne baterie bezdotykowe są bardziej higieniczne, bowiem panuje na nich mniej sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii niż na tradycyjnych kranach jednouchwytowych.

Jak najlepiej czyścić armaturę?

Aby nasze krany zachowały doskonały wygląd i służyły nam jak najdłużej powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z wytycznymi producenta dołączonymi do naszego kranu. Zwykle znajdują się tam wskazówki co do stężenia pH środków jakich możemy użyć do czyszczenia, tak żeby nie uszkodzić powierzchni baterii.
Najlepiej czyścić baterię gąbką lub delikatną ściereczką ze środkiem czyszczącym. Zwróćmy uwagę, żeby nie zawierał chloru ani kwasu fosforowego, ponieważ substancje te mogą naruszyć powierzchnię baterii. Uważajmy również na rozpylacze w butelkach. Powinniśmy unikać bezpośredniego kontaktu środka czyszczącego z kranem. Doskonałą alternatywą dla drogich środków czystości jest ciepła woda z mydłem – z pewnością nie uszkodzi ona powierzchni armatury. Umytą baterię spłuczmy dokładnie ciepłą wodą i wytrzyjmy ją do sucha.

Powierzchnie szlachetne (np. polerowany mosiądz, złoto, satynę) baterii, które uległy zmatowieniu można doprowadzić do dawnego blasku przy pomocy środka czystości zawierającego srebro. Natomiast jeżeli posiadamy baterie kolorowe, po ich dokładnym wyczyszczeniu warto pokryć je woskiem samochodowym. Woskowana powierzchnia jest bardziej odporna na zabrudzenia i łatwiejsza do czyszczenia.

  Rośliny w domu - aranżacja mieszkania z roślinami

 

Bateria Oras Safita kuchenna z otworem w uchwycie

 

Dbamy o baterie kuchenne i łazienkowe

• Baterię czyść ciepłą wodą z mydłem
• Nie używaj środków czyszczących w rozpylaczach w butelkach, bo mogą zniszczyć kran
• Do mycia baterii używaj delikatnej gąbki lub miękkiej ściereczki
• Po umyciu baterię spłucz dokładnie wodą i wytrzyj starannie do sucha
• Dbaj o baterię systematycznie – przedłuży to jej żywotność

Konsultacja Mariusz Szychowski,
specjalista ds. Technicznego Wsparcia Wyrobu
w firmie Oras Polska

 

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.