Pokój ma ściany w kolorze rozbielonej brzoskwini, na jednej ze ścian są intensywne, zielone pasy. Meble – kolor wenge, kanapa i krzesła beżowe. Meble w kuchni – ciemny brąz. Jak zasłonić okna, by wszystko do siebie pasowało?
Paleta barw opisanego wnętrza to co najmniej 4-5 kolorów, dlatego lepiej nie wprowadzać kolejnej barwy. Wybór koloru zasłon na okna powinien zależeć od tego, który z użytych już kolorów chcemy bardziej wyeksponować – czy intensywną zieleń czy raczej stonowane barwy ziemi.
W oknach najlepiej sprawdzą się rolety, które z jednej strony będą praktycznie chronić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem i wzrokiem osób trzecich, z drugiej natomiast – w zależności od dobranej tkaniny – staną się elementem dekoracyjnym. Jeśli zdecyduje się Pani na rolety jednokolorowe można je dodatkowo podkreślić gustownymi, delikatnymi zasłonami sznurkowymi.
Jeżeli domownicy są otwarci na oryginalne rozwiązania i mocne akcenty, w oknach mogą zawisnąć zielone rolety w odcieniu zbliżonym do kontrastowych pasów na ścianie. Wtedy zasłony sznurkowe mogą być np. ciemnobrązowe. Połączenie kolorystyczne może być również odwrotne. W tym wypadku warto zastanowić się np. nad dobraniem do brązowej rolety odróżniającego się, zielonego mechanizmu zwijającego. Dzięki temu okno będzie spójnikiem między zielonymi dodatkami a kolorem mebli.
Jeśli jednak okna powinny zdobić subtelne dekoracje – niech roleta będzie utrzymana w kolorystyce beżowo-brązowej, ale z delikatnym wzorem. Tak, aby wyraźnie oddzielić okno od jasnych ścian.
W przypadku okien w kuchni wszystko zależy od tego, jak bardzo jest ona oddzielona od salonu. Jeżeli okno jest dobrze widoczne z pokoju, a w kuchni są dodatki w barwach zieleni – rolety mogą być takie same, jak w pokoju. Jeśli nie – niech osłony okienne będą takie jak w drugiej wersji, czyli brąz lub jego połączenie z beżem.
Konsultacja: Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto
www.e-lotari.pl
zdjęcia Lotari