Mam kłopot z panelami laminowanymi, a dokładnie z ich domyciem. Myję je specjalnymi środkami do mycia paneli – raz w tygodniu. Niestety powstają smugi i ślady po mopie. Czym myć panele? Jak usunąć te smugi?
Panele laminowane to w praktyce podłoga najłatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Panele wystarczy odkurzać, a czasem przetrzeć wilgotną ściereczką lub mopem.
Spis treści porady
Ważna jest jakość paneli laminowanych
Zacznijmy jednak od tego, że mówimy o panelach dobrej jakości. Słabe, bardzo tanie panele, z niską klasą ścieralności szybko się zniszczą i niezależnie od tego jak będziemy je czyścić, nie będą dobrze wyglądać. Co to znaczy tanie? Dobry panele kosztuje od około 60-70 zł za metr kwadratowy. Jeśli kupujemy panele po 20-30 zł za metr, musimy liczyć się z tym, że są słabej jakości. A klasa ścieralności? AC2 czy AC3 to niższa wytrzymałość na ścieranie i uszkodzenia. Natomiast panele klasy AC4 lub AC5 są w mieszkaniu bardzo trwałe. Więcej o klasach ścieralności znajdziesz tutaj
Są panele dodatkowo zabezpieczone przed ścieraniem. Dlatego warto na to zwrócić uwagę, kiedy wybieramy podłogę do salonu, kuchni czy przedpokoju, czyli miejsc intensywnie użytkowanych. Takim zabezpieczeniem jest np. Scratch Guard – powłoka, którą mają panele laminowane firmy Quick-Step.
Scratch Guard podnosi dziesięciokrotnie odporność podłogi na mikrozarysowania. Natomiast mimo wszystko, jeżeli podłoga leży w holu tuż przy wejściu do domu, mogą pojawić się głębsze zarysowania spowodowane np. przez pył, piasek lub żwir wnoszony na butach – trzeba mieć dobrą wycieraczkę przed wejściem!
Mycie paneli laminowanych
Częste rutynowe czyszczenie podłóg z paneli laminowanych powinno polegać na usuwaniu kurzu i luźnego brudu. Najlepiej robić to odkurzaczem, ewentualnie suchym mopem z mikrowłókien. Jeśli samo odkurzanie nie wystarcza, można użyć wilgotnego – ale nie mokrego – mopa. Zbyt mokry mop powoduje powstanie owych smug i śladów.
Do takiego mycia wystarczy czysta woda. Plamy czy jakieś większe zabrudzenie można umyć miejscowo ściereczką i wodą.
W sklepach są specjalne płyny do mycia paneli. One nadają połysk i nieco ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń. Ale do czasu. Jeśli przy każdym sprzątaniu myjemy podłogę wodą z dodatkiem tych płynów, to w końcu podłoga będzie wyglądać coraz gorzej zamiast coraz lepiej.
Dlatego uważnie trzeba przeczytać instrukcję na etykietach tych preparatów. Producenci zalecą, by po kilku myciach preparatem nabłyszczającym, użyć płynu usuwającego te warstwy. Jeśli nie ma takiej informacji na etykiecie preparatu- można zadzwonić na infolinię producenta podaną na opakowaniu płynu.
Praktyka jednak wskazuje na to, że po umyciu na mokro, dobrze jest wytrzeć podłogę z paneli suchą szmatką bawełnianą lub z mikrofibry. A do wody można dodać troszkę octu – nie pozostaną wtedy smugi.
Mycie paneli z fugą V
Podłogi z rowkami w kształcie litery V (takie panele laminowane doskonale imitują prawdziwe drewno) zaleca się czyścić wyłącznie na sucho, gdyż w przeciwnym wypadku brud może się zbierać w rowkach i trudno będzie go usunąć. Z tego względu podłogę trzeba dokładnie oczyścić odkurzaczem lub przetrzeć na sucho ściereczką z mikrowłókien. Następnie, w razie potrzeby, użyć zwilżonego mopa. Na zakończenie użyjmy suchej tkaniny z mikrowłókien.
I co istotne – panele matowe łatwiej umyć bez smug niż te z połyskiem.
zdjęcia podłóg Quick-Step