Spis treści porady
Zmywarki oszczędzają nie tylko czas, ale też wodę i energię
W 2007 roku w Niemczech na Uniwersytecie w Bonn przeprowadzono badania
W świetle rosnącej troski o środowisko i zwiększenia świadomości zagrożeń, które płyną z niefrasobliwego korzystania z zasobów naturalnych, odpowiedzialni producenci coraz większą wagę przywiązują do ulepszania oferowanych sprzętów i edukowania konsumentów, jak z nich rozważnie korzystać. I to niekoniecznie kosztem wygody i większych nakładów pracy.
Zmywarki są najlepszym przykładem takich urządzeń. Ciągle jeszcze niedoceniane w naszym kraju, pomagają oszczędzać wodę i energię, a przy tym znacznie ułatwiają codzienne obowiązki.
Na czym polegało badanie?
W tym roku na Uniwersytecie w Bonn przeprowadzono badania, w których porównano ręczne zmywanie naczyń ze zmywaniem w zmywarce o parametrach A/A/A (oznaczających najlepsza klasę mycia, suszenia oraz najmniejszego zużycia energii). Ponieważ w różnych krajach stosuje się różne sposoby zmywania, badaniem objęto osoby z siedmiu krajów/regionów w tym z Polski.
Okazało się, że do ręcznego umycia zestawu 12 kompletów naczyń, zawierających 140 sztuk, w tym talerze, kubki, szklanki i sztućce, zużywano średnio 103 litry wody i 2,5 kW energii (wykorzystywanej do ogrzania wody), a całość trwała 79 minut. Tymczasem zmywarka na wykonanie tej samej pracy potrzebuje 15-22 litrów wody i 1-2 kW energii. Załadowanie i rozładowanie urządzenia zabierało średnio 15 minut.
Po to, by uzyskać jak najbardziej wiarygodne i porównywalne wyniki, zadbano o identyczne warunki każdego badania. Osoby pochodzące z różnych regionów Europy zaproszono do kuchni zaaranżowanej w jednym z laboratoriów Uniwersytetu w Bonn. Następnie testy zostały powtórzone przy użyciu tego samego wyposażenia w laboratoriach we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Oszczędność zmywarek zależna od miejsca zamieszkania
Okazało się, że w zależności od regionu można zaobserwować różnice. Średnie zużycie wody, podobnie jak zużycie energii było najwyższe wśród poddanych badaniu Hiszpanów i Portugalczyków, a najmniejsze wśród Niemców. Wskaźnik zużycia detergentów był najniższy wśród reprezentantów Niemiec, Polski i Czech, natomiast najwyższy wśród Włochów. Najwyższy przeciętny wynik skuteczności czyszczenia osiągnęli przedstawiciele Turcji, zmywanie zajmowało im jednak zdecydowanie najwięcej czasu.
Najgorszy przeciętny wskaźnik skuteczności czyszczenia uzyskali badani z Wielkiej Brytanii i Irlandii, jednocześnie byli oni w zmywaniu najszybsi.
Badania przeprowadzono na zlecenie firmy Electrolux
Tekst i zdjęcie Electrolux