Czas na śmieci, czyli segregacja od 1 lipca

Jak od 1 lipca 2013 r. będą segregowane śmieci w Warszawie? Jakie śmieci do jakich pojemników będziemy wrzucać i czy rzeczywiście to jest takie skomplikowane, jak często słyszymy? Ile koszy na śmieci trzeba będzie mieć w mieszkaniu – 3, 4, a może więcej?

Począwszy od 1 lipca 2013 każdy mieszkaniec Warszawy będzie rozdzielał w domu śmieci na trzy główne grupy:


W pierwszym pojemniku lub worku zbieramy suchy papier i tekturę, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach czy mleku (kartony wyłożone wewnątrz folią aluminiową) oraz puszki. Musimy pamiętać, by gnieść opakowania (zajmują wtedy mniej miejsca) oraz odkręcić nakrętki z butelek. Te śmieci wyrzucamy do czerwonych pojemników lub worków.

W drugim pojemniku zbieramy butelki i słoiki. Trzeba usunąć z nich metalowe nakrętki i kapsle (te metalowe wrzucamy do czerwonego pojemnika). Szkło wyrzucamy do zielonych pojemników.

W trzecim pojemniku zbieramy wszystkie pozostałe śmieci i wyrzucamy je do czarnych pojemników lub worków.

Te trzy pojemniki – czerwony, zielony i czarny będą dotyczyły wszystkich budynków. Natomiast mieszkańcy domów jednorodzinnych będą również segregować zielone śmieci, czyli takie które nadają się do kompostownika (resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy od kawy i herbaty, papier niezadrukowany, tekturę, skoszona trawę, liście, igły sosnowe, rozdrobnione gałęzie, korę drzew, trociny, chwasty, ściółkę małych zwierząt domowych, popiół z kominka)

W co wrzucać śmieci, by łatwiej segregować
Zatem do końca czerwca trzeba zastanowić się, gdzie i jakie pojemniki postawimy w kuchni. Pojawiają się w sklepach rozwiązania do szafki pod zlewem (na dwa lub nawet trzy pojemniki), rozmaite kosze, które można postawić w kuchni czy w ogrodzie. Planując te zmiany w kuchni, warto pamiętać, że śmieci typu plastik, opakowania plastikowe i szklane powinniśmy umyć przed wyrzuceniem, a zatem tego typu śmieci zbierane do pojemnika stojącego w kuchni nawet gdzieś z boku, poza szafką nie będą miały nieprzyjemnego zapachu. Nie staną się też raczej “smacznym kąskiem” dla zwierząt domowych. Dlatego kupując ładny kosz, łatwo znajdziemy na niego miejsce w kuchni.

Zdjęcia – oferta sklepu Jula

Żródło: www.czysta.um.warszawa.pl

0 komentarzy

    Brak komentarzy!

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tej porady!

    Pozostaw odpowiedź

    Only registered users can comment.