Kilka lat temu na zlecenie Electrolux, firma Market Intelligence Management przeprowadziła badanie, które wykazało, że hałas jest poważnym problemem dla wielu mieszkańców Europy. Co roku około 10 milionów ludzi zmienia miejsce zamieszkania, by od niego uciec. Hałas otacza nas wszędzie – na ulicy, w pracy, na zakupach. Gdy przychodzimy do domu, chcielibyśmy od niego odpocząć.
Tymczasem rozpraszają nas dźwięki zza okna czy hałaśliwi sąsiedzi. Hałasy, które wytwarzamy sami – np. robiąc pranie lub odkurzając przeszkadzają co dziesiątej osobie. Najgłośniejszym miejscem w domu jest zazwyczaj kuchnia, w której znajduje się większość urządzeń AGD. Jest to zarazem „serce domu” – pomieszczenie, w którym spędzamy coraz więcej czasu – gotujemy, jemy, rozmawiamy, oglądamy telewizję czy pracujemy. Nic dziwnego, że ok. 40 % osób chciałoby tam mieć większy spokój.
Co robili badani, gdy hałas wytwarzany przez urządzenia AGD im przeszkadzał?
Około 40 %, go ignorowało, uważając, że to cena, którą trzeba płacić za nowoczesność., 16 % zdecydowało się przestawić zbyt głośne urządzenie, a 14 % poszło o krok dalej –po prostu je wyrzuciło (dotyczy to głównie urządzeń tańszych, typu odkurzacz). Raport pokazał też, że przy wyborze sprzętu AGD jedynie ok. 25 % badanych bierze pod uwagę poziom hałasu. Natomiast znacznie więcej osób żałuje, że tego nie zrobiły (42 % w przypadku odkurzaczy, 29 % pralek, 28 % zmywarek, 33 % okapów, 27 % suszarek i 18 % chłodziarko-zamrażarek). Co ciekawe ponad połowa badanych było gotowa zapłacić 10 % więcej za urządzenie, które będzie wytwarzać o połowę mniej hałasu. Ciche urządzenia kojarzą się z lepszą jakością, wydajnością i są uważane za bardziej ekologiczne.
Ciche urządzenia, czyli jakie?
Poziom hałasu wytwarzany przez urządzenia AGD, podawany w decybelach, można znaleźć na etykietach energetycznych i w instrukcji obsługi. Aby lepiej zrozumieć, co jest głośne, a co ciche wystarczy sobie uświadomić, że kosiarka wytwarza hałas na poziomie ok. 95 dB, na ruchliwej ulicy słyszymy ok. 85 dB, głośna rozmowa to ok. 70dB, a zwyczajna 60 dB. Dźwięki w przedziale 30-50dB uważa się za ciche. Przy czym istotne jest to, że redukcja dźwięku o 3dB jest odczuwalna prawie jak jego dwukrotne zmniejszenie. Porównując różne urządzenia gospodarstwa domowego w danej kategorii, przyjrzyjmy się ich poziomowi hałasu i w miarę możliwości wybierzmy te cichsze. Cicha zmywarka wytwarza hałas na poziomie ok. 45 dB, cichy odkurzacz 70 dB, cicha suszarka to ok. 65 dB, a pralka 55 dB w cyklu prania.
Na odbiór dźwięku ma też wpływ jego częstotliwość. Mimo takiego samego natężenia decybeli, niektóre hałasy są bardziej uciążliwe, inne mniej. Dlatego warto w sklepie poprosić o włączenie urządzenia i posłuchać jak ono pracuje. Producenci starają się ułatwić klientom znalezienie cichych urządzeń nazywając je „silent” (cichy) lub oznaczając czytelnymi ikonami.