Strona główna » Bon ton przy stole – nakrywamy stół

Bon ton przy stole – nakrywamy stół

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Podpowiadamy jak zadbać o oprawę dania, ułożyć sztućce na stole i odpowiednio podejmować gości podczas wykwintnego obiadu. Mamy też kilka podstawowych zasad bon ton przy stole.
 
Nakrywanie stołu to czasem równie duża przyjemność jak jedzenie pysznego obiadu. Dobra gospodyni dba o odpowiedni obrus, naszynia, dekoracje. Wiadomo, że jemy oczami, więc nawet skromny posiłek smakuje pysznie, gdy jest pięknie podany, w pięknym otoczeniu.
 
Przygotowanie stołu

Istotnym elementem dobrze nakrytego stołu jest obrus. Powinien być czysty i idealnie wyprasowany, skrojony niemal na miarę – zwisający przynajmniej 20 centymetrów z każdej strony. Jego barwę dobieramy do koloru i wzoru serwisu. Obrus wzorzysty, kolorowy pasuje do zastawy gładkiej, natomiast do zastawy w desenie – obrus jednokolorowy. Następnie wybieramy zastawę i sztućce. Nakrycie stołu do obiadu jest następujące: sztućce umieszcza się po bokach talerza płaskiego. Na talerzu płskim, dużym stawiamy talerzyki, a na nich głeboki talerz lub bulionówkę. Jeśli przed obiadem są przystawki, kładzie się osobny talerzyk. Szklankę lub kieliszki ustawia się po prawej stronie. Natomiast złożoną w trójkąt serwetkę umieszczamy z lewej strony zastawy lub na talerzyku.
Kieliszki ustawia się rozpoczynając od kieliszka do wina czerwonego, poprzez kieliszek do wina białego skończywszy na szklance do wody.
Na stole nie stawiamy wysokich świec, ani wysokich wazonów z kwiatami – goście muszą się widzieć.

Układanie sztućców
Sztućce powinny być wcześniej wypolerowane i pochodzić z jednego kompletu – mówi Małgorzata Otte z firmy Hefra. – Czyste i dobrze ułożone sztućce świadczą o naszej kulturze i znajomości zasad savoir vivre. Od tego zależy również komfort gości, ponieważ zasady układania sztućców są ściśle związane z etykietą. Sztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej są używane: najdalej od talerza te, którymi posłużymy się najpierw. Ogólne zasady nie są trudne – przy nakryciu nie powinno znajdować się więcej niż trzy pary sztućców, pozostałe podaje się przy serwowaniu kolejnych dań. Łyżki układa się miseczką do dołu, zęby widelca do góry, natomiast ostrza noży kieruje się w stronę talerza.
Po prawej stronie nakrycia powinien znaleźć się nóż obiadowo-deserowy, łyżka do zupy i nóż stołowy (jeżeli jest przystawka). Jeśli na obiad przygotowujemy rybę, to zamiast zwykłego noża i widelca podaje się specjalne sztućce do ryby.
Może się zdarzyć również tak, że łyżka do zupy jest nie po prawej stronie, ale u góry talerza (w tym przypadku to łyżka do bulionu – okrągła i mniejsza od normalnej).
– Sporna kwestia dotyczy podawania łyżeczek do kawy i widelczyków do ciasta, są dwie szkoły – mówi Małgorzata Otte. – Jedna mówi, że sztućce do deseru powinno się podać dopiero po daniu głównym wraz z wniesieniem napoju i słodyczy. Druga podpowiada, że nie wypada podczas przyjęcia wymieniać sztućców lub ich donosić, wszystkie powinny znaleźć się na stole przed rozpoczęciem przyjęcia. Obydwie są odpowiednie, powinniśmy je praktykować w zależności od ilości nakrycia i możliwości.
O elegancji stołu decyduje również idealny ład i symetria. Wszystkie sztućce powinny mieć końce rękojeści oddalone 1 cm od siebie i od krawędzi stołu.

Obiadowy bon ton

Wyrazem obycia towarzyskiego, którego nie powinno nam zabraknąć, jest stosowanie poniższych reguł:
1.    Goście siadają dopiero wtedy, gdy swoje miejsce zajmie najważniejszy gość i gospodarz
2.    Mężczyzna może wziąć do ręki sztućce dopiero wtedy, gdy zrobi to kobieta
3.    Gdy weźmiemy sztućce ze stołu, nie możemy ich już z powrotem odłożyć, ani nawet oprzeć częściowo o stół (sztućce można odłożyć jedynie na talerz)
4.    Talerz na zupę przechylamy w kierunku od siebie
5.    Bułki nie gryziemy, lecz odłamujemy po kawałku
6.    Jeśli nie potrafimy czegoś jeść, nie eksperymentujemy, lecz obserwujemy gospodarza
7.    Podczas toastów nie stukamy się kieliszkami, a jedynie kierujemy kieliszek w stronę osoby honorowanej toastem lub w kierunku naszych sąsiadów
8.    Szklanka do wody jest jedynym naczyniem, które pozostaje przy naszym nakryciu do ostatniego posiłku, deseru. Kieliszki zabierane są ze stołu przed deserem.
9.    Przerywając posiłek krzyżujemy sztućce na talerzu, tak aby widelec leżał nad nożem.
10.    Jeśli przerywamy jedzenie zupy, łyżka pozostaje w talerzu; jeśli kończymy jej jedzenie, odkładamy łyżkę na talerzu, stanowiącym podstawę głębokiego talerza.
11.    Łyżka do kawy i herbaty zawsze spoczywa na spodku
12.    Gdy zjemy danie główne, widelec i nóż kładziemy równolegle, trzonkami skierowanymi w prawą stronę, skierowanymi na godzinę piątą

Zdjęcia i konsultacja Hefra
www.hefra.pl

  Jak pomalować i urządzić pokój dla chłopca?

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.