Strona główna » Boazeria w mieszkaniu? Nie wyrzucaj – wyremontuj!
lakier do malowania boazerii

Boazeria przeżywa renesans, wraca do mody, choć w nieco innym wydaniu. Deski znów są na topie w dekoracji ścian. Radzimy jak je odnowić, aby odzyskały swój dawny urok i pasowały do współczesnej aranżacji mieszkania.

Nowoczesne bądź wypielęgnowane deski pamiętające czasy PRL-u mają dziś szerokie zastosowanie w dekoracji ścian. Są polecane przez architektów wnętrz. Pasują do nowoczesnego stylu skandynawskiego, retro, angielskiego, a nawet vintage. Boazeria ociepla każdy zakątek sprawiając, że pomieszczenie staje się przytulne. Co więcej, zatrzymuje ciepło w budynku i tłumi hałas. Poza tym dobrze maskuje nierówności ścian, co jest dość często wadą tych płaszczyzn w blokach i nie tylko.

Odnawiamy boazerię – krok po kroku

1. Myjemy deski wodą z detergentem przy użyciu szczotki, a po wysuszeniu dokładnie je szlifujemy papierem ściernym – ręcznie bądź za pomocą elektronarzędzi. Wszelkie pozostałości starych powłok mogą powodować różnicę w odcieniu lakierowanej powierzchni i trudności przy aplikacji nowej.

2. Jeżeli oszlifowane i odpylone deski są w dobrym stanie technicznym, bez ubytków i zniszczeń, należy je pomalować nowoczesnym lakierem np. akrylowy Domalux Bezzapachowy. Lakier jest szybkoschnący, hipoalergiczny, podkreśla usłojenie drewna, jest dostępny w 55 transparentnych kolorach w Dekoral Color System.

3. Lakier (np. Domalux Bezzapachowy) przed użyciem należy starannie wymieszać. Boazerię malujemy w temperaturze 15-25°C wzdłuż słojów drewna, za pomocą pędzla lub wałka. W celu uzyskania zadowalającego efektu zaleca się nanieść 2-3 warstwy lakieru, w zależności od chłonności materiału. Pomiędzy naniesieniem kolejnych warstw należy zachować przerwę 4 godzin.

Czym pomalować drewniane meble
Boazeria w sypialni

4. Dla uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego należy poprzednią warstwę przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (180-240), usunąć pył i przetrzeć wilgotną szmatką. Ważne: przy zastosowaniu lakieru kolorowego, elementy drewniane z surowego drewna należy zagruntować lakierem w postaci rozcieńczonej (lakier bezbarwny w stosunku 1:1 z lakierem barwionym w systemie DCS).

  Farba do drewnianych mebli - bezpieczna dla dzieci

Na jaki kolor malować boazerię

W przypadku, gdy boazeria sięga tylko połowy ściany, poleca się pomalowanie desek i ścian na kolor w podobnym odcieniu. Dzięki temu osiągniemy ciekawy efekt wizualny i nie zmniejszymy optycznie pomieszczenia. Natomiast rozwiązania uwydatniające oryginalny kolor drewna, które można uzyskać dzięki lakierowi bezbarwnemu, bądź produktowi w kolorze odpowiadającym konkretnemu kolorowi drewna, pasują do wszystkiego.

Boazerią można również pokryć ścianę po sam sufit. W przypadku małych wnętrz warto zastosować jasne kolory lakieru, bądź gatunki drewna, takie jak świerk, jodła czy sosna. Z kolei salon czy sala kominkowa moga mieć boazerię w ciemniejszych kolorach.

Konsultacja i zdjęcia Akademia Technik Malarskich Dekoral Professional

Może Cię zainteresować: