Poszukujesz inspiracji na kolorystykę do kuchni? Jeśli tak, to świetnym wyborem może okazać się biel idąca w parze z drewnem.
Kuchnia służy do przygotowywania posiłków, niemniej jednak – w przypadku większych przestrzeni – nierzadko pełni również funkcję jadalni, a nawet miejsca spotkań z przyjaciółmi czy znajomymi. Na co zwrócić uwagę projektując białą kuchnię?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że opisywana przestrzeń musi być praktyczna. Czy w związku z powyższym należy pominąć względy estetyczne? W żadnym wypadku. Obecnie bowiem producenci oddają do dyspozycji klientów całą masę produktów, które cechuje zarówno piękne wykonanie, jak i skuteczność. Jedyne co nam pozostaje to wybrać odpowiednie dodatki, które dopełnią białe wnętrze. Jeśli chcesz, aby kuchnia odznaczała się uniwersalnym, ponadczasowym charakterem, który z łatwością wpisze się w obowiązujące trendy, to zdecyduj się na biel łączoną z drewnem.
Spis treści porady
Biała kuchnia z drewnem
Drewno w białej kuchni odgrywa niebagatelną rolę. Drewno może posiadać różne odcienie; począwszy od bardzo jasnych, wpadających w szarość poprzez nieco ciemniejsze, a skończywszy na niemalże czarnych. Na który kolor drewna się zdecydować? Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniesz uzyskać. Jeśli zależy ci na tym, aby przestrzeń sprawiała wrażenie chłodnej, to zdecyduj się na jasny odcień drewna.
Kolory ciemniejsze, wpadające w odcienie karmelowe optycznie „ocieplą” przestrzeń i sprawią, iż kuchnia nabierze rodzinnego charakteru. Z kolei bardzo ciemne drewno polecane jest osobom, które chcą, aby kuchnia była przede wszystkim stylowa.
Wyposażenie kuchni
Projektując kuchnię w konkretnych kolorach należy zadecydować, które z elementów wyposażenia będą posiadały barwę przewodnią, a które będą w kolorze pozostającym w mniejszości. W białej kuchni jasny odcień powinien być obecny zarówno na suficie, jak i wszystkich szafkach, ścianach, roletach oraz oświetleniu. Z drewna powinien być natomiast wykonany blat i podłoga.
Jeśli kuchnia będzie pełniła również funkcję jadalni, to wówczas możemy zdecydować się także na drewniany stół oraz krzesła. Obecnie niektóre firmy proponują nawet rozwiązanie pośrednie, a więc komplety posiadające np. biały stół i krzesła w odcieniu drewna. Więcej informacji na temat wyboru dodatków znajdziesz w artykule: www.homebook.pl/artykuly/3342/biala-kuchnia-jaki-blat-jakie-plytki-jakie-dodatki
Styl kuchni
Biała kuchnia z drewnianym blatem to połączenie ponadczasowe i uniwersalne zarazem, niemniej jednak w zależności od formy sprzętów zyskuje ono konkretny styl.
- Styl skandynawski – kuchnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim przestrzeń pełna prostych, nieskomplikowanych form wykonanych z naturalnych materiałów. W tym przypadku odradza się stosowanie elementów lakierowanych. Klasyczne, matowe drewno utrzymane w bieli powinno iść w parze z drewnianymi dodatkami w kolorze karmelowym.
- Styl nowoczesny – w tym przypadku odcień drewna nie ma większego znaczenia. Z powodzeniem możemy więc zdecydować się zarówno na drewno białe, jak i jasno- bądź ciemnobrązowe. Najważniejszą rolę odgrywają elementy białe; najlepiej wybierać te laminowane, posiadające wyraźny połysk.
- Styl prowansalski – to przede wszystkim proste zdobienia i spora ilość przeszkleń obecnych np. na górnych szafkach. Drewno, podobnie jak w przypadku stylu skandynawskiego, powinno mieć odcień karmelowy.