Strona główna » Bezpieczne kontakty w łazience

Bezpieczne kontakty w łazience

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Z uwagi na bliskość wody łazienkowy osprzęt elektroinstalacyjny podlega bardziej restrykcyjnym wymaganiom niż w przypadku kontaktów i łączników w pozostałych pomieszczeniach. Produkty muszą mieć oznaczenie IP 44 lub wyższe.

Kupując osprzęt elektroinstalacyjny do łazienki należy wybierać wyłącznie gniazda dedykowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, czyli produkty o oznaczeniu IP 44 lub wyższym, które wskazuje na dużą odporności urządzenia na kontakt z wodą i ciałami stałymi. Elektryk powinien dobrać stopień ochrony, uwzględniając ryzyko zachlapania, a nawet zalania gniazda – radzi specjalista z firmy Kontakt-Simon.
Bryzgoszczelne gniazda powinny być wyposażone w klapkę oraz odpowiednie uszczelki. Wymagania bezpieczeństwa nakazują zainstalowanie kontaktów poza obszarami bezpośredniego sąsiedztwa z umywalką, wanną bądź prysznicem. Dobrze, aby instalacja łazienkowa była wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy, który ochroni domowników przed ewentualnym porażeniem prądem.
W domach zamieszkałych przez dzieci nie może również zabraknąć dodatkowych zabezpieczeń w postaci przesłon torów prądowych. Skutecznie uniemożliwiają one maluchom wetknięcie nieodpowiednich przedmiotów do gniazd.
Liczy się nie tylko jakość osprzętu, ale też jego właściwa ilość. Instalację należy wyposażyć w taką liczbę gniazd, by użytkowanie sprzętów elektrycznych nie nastręczało kłopotów. Należy pomyśleć o dedykowanych punktach dostępu do energii elektrycznej, do których pewne urządzenia (np. pralka czy odświeżacz powietrza) podłączone zostaną niemal na stałe. Przydatne na etapie projektowania wnętrza okazują się tzw. wytyczne RAL (Niemieckiego Instytutu Jakości i Znakowania). Wg nich w łazience powinno być minimum 3 gniazdka wtyczkowe i 2 punkty oświetleniowe.

Właściwe umiejscowienie gniazdek w pobliżu sprzętu, który będzie przy ich pomocy zasilany, jak również w niewielkiej odległości od lustra (gdzie zazwyczaj używamy golarek, suszarek) wpływa bezpośrednio na funkcjonalność pomieszczenia.
Na zdjęciu gniazdo bryzgoszczelne Protector firmy Kontakt-Simon
www.kontakt-simon.com.pl

  Kuchnia w stylu rustykalnym

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.