Strona główna » Turboszczotka czy elektroszczotka

Turboszczotka czy elektroszczotka

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Potrzebuję odkurzacz, który dobrze zbierze sierść psa z dywanów. Podobno skuteczna jest turboszczotka. Ale są i elektroszczotki. Co lepsze – turboszczotka czy elektroszczotka? Czym się różnią?

W obu rodzajach szczotek do odkurzania jest wewnątrz wałek ze specjalnymi szczotkami. Wałek się obraca i dzięki temu dużo skuteczniej wciąga i usuwa takie zabrudzenia jak sierść zwierząt domowych.

Czym się różnią – turboszczotka czy elektroszczotka?

Turboszczotka jest napędzana zasysanych powietrzem – czyli jeśli ta szczotka jest nałożona na rurę odkurzacza, to zawsze przy włączonym odkurzaczu wałek się obraca.
Elektroszczotka jest podłączona kabelkiem elektrycznym do silnika odkurzacza. Można ją włączyć lub wyłączyć (na ogół jest przycisk na szczotce, który łatwo wcisnąć stopą). Dlatego może nie działać mimo włączonego odkurzacza.
Na zdjęciu elektroszczotka w odkurzaczu Electrolux Ultra One

Co wybrać – turboszczotkę czy elektroszczotkę?

Oba rodzaje szczotek są skuteczne. Ale jest jedna różnica. Turboszczotka pracuje zawsze, kiedy pracuje odkurzacz. Jest napędzana zasysanym przez odkurzacz powietrzem. Nie da się jej zatrzymać, np. gdy zacznie mocno wciągać i wkręcać frędzle dywanu czy coś innego, czego nie chcemy wciągnąć odkurzaczem. Jedynym sposobem wyłączenia turboszczotki jest wyłączenie odkurzacza.
Natomiast elektroszczotkę można szybko wyłączyć nawet wtedy, gdy odkurzacz pracuje. Może ona odkurzać jak zwykła szczotka, bez obracającego się wałka. A kiedy potrzebujemy, jednym przełącznikiem uruchamiamy elektroszczotkę z obracającym się wewnątrz niej wałkiem.
Do niektórych modeli można te szczotki dokupić. Są też odkurzacze mające jedną ze szczotek już w komplecie
Odkurzacz idealny do sprzątania sierści
Jeśli chodzi o skuteczność obu szczotek, to jest porównywalna. Przy dużej ilości sierści czy włosów z dywanu, koniecznie trzeba pamiętać o częstym czyszczeniu szczotek na wałku.

zdjęcia Electrolux

  Jak wybrać farbę do kuchni i łazienki ?

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.