Turboszczotka czy elektroszczotka

Potrzebuję odkurzacz, który dobrze zbierze sierść psa z dywanów. Podobno skuteczna jest turboszczotka. Ale są i elektroszczotki. Co lepsze – turboszczotka czy elektroszczotka? Czym się różnią?

W obu rodzajach szczotek do odkurzania jest wewnątrz wałek ze specjalnymi szczotkami. Wałek się obraca i dzięki temu dużo skuteczniej wciąga i usuwa takie zabrudzenia jak sierść zwierząt domowych.

Czym się różnią – turboszczotka czy elektroszczotka?

Turboszczotka jest napędzana zasysanych powietrzem – czyli jeśli ta szczotka jest nałożona na rurę odkurzacza, to zawsze przy włączonym odkurzaczu wałek się  obraca.
Elektroszczotka jest podłączona kabelkiem elektrycznym do silnika odkurzacza. Można ją włączyć lub wyłączyć (na ogół jest przycisk na szczotce, który łatwo wcisnąć stopą). Dlatego może nie działać mimo włączonego odkurzacza.
Na zdjęciu elektroszczotka w odkurzaczu Electrolux Ultra One

Co wybrać – turboszczotkę czy elektroszczotkę?

Oba rodzaje szczotek są skuteczne. Ale jest jedna różnica. Turboszczotka pracuje zawsze, kiedy pracuje odkurzacz. Jest napędzana zasysanym przez odkurzacz powietrzem. Nie da się jej zatrzymać, np. gdy zacznie mocno wciągać i wkręcać frędzle dywanu czy coś innego, czego nie chcemy wciągnąć odkurzaczem. Jedynym sposobem wyłączenia  turboszczotki jest wyłączenie odkurzacza.
Natomiast elektroszczotkę można szybko wyłączyć nawet wtedy, gdy odkurzacz pracuje. Może ona odkurzać jak zwykła szczotka, bez obracającego się wałka. A kiedy potrzebujemy, jednym przełącznikiem uruchamiamy elektroszczotkę z obracającym się wewnątrz niej wałkiem.
Do niektórych modeli można te szczotki dokupić. Są też odkurzacze mające jedną ze szczotek już w komplecie


Jeśli chodzi o skuteczność obu szczotek, to jest porównywalna. Przy dużej ilości sierści czy włosów z dywanu, koniecznie trzeba pamiętać o częstym czyszczeniu szczotek na wałku.

zdjęcia Electrolux

0 komentarzy

    Brak komentarzy!

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tej porady!

    Pozostaw odpowiedź

    Only registered users can comment.