Strona główna » Aranżacja jasnego salonu – jak wykorzystać naturalne światło
Jasny salon z dużymi oknami

Ilość światła w mieszkaniu to jeden z najważniejszych kryteriów wyboru nowego lokum. To czynnik, który ma bezpośredni wpływ na nasze życie – naturalne światło dzienne wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, poprawia nastrój i pozwala lepiej funkcjonować w ciągu dnia. Sprawdźmy, jak wykorzystać światło dzienne do aranżacji jasnego salonu.

Rola światła w mieszkaniu

Choć często tego nie dostrzegamy, światło dzienne ma duże znaczenie – zarówno podczas pracy, jak i w czasie odpoczynku. Naturalne światło o jasnej barwie jest znacznie przystępniejsze dla ludzkiego oka, niż sztuczne światło jarzeniówek. To właśnie ono odpowiada za podniesienie komfortu pracy – nie od dziś wiadomo, że lepiej pracuje się przy świetle naturalnym. Nie jest ono tak intensywne jak sztuczne światło, przez co nie podrażnia i nie wysusza śluzówki oka, a jego miękka temperatura nie przemęcza wzroku. Można śmiało powiedzieć, że praca przy świetle naturalnym jest nie tylko dużo przyjemniejsza, ale również efektywniejsza.

Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia odpoczynku i samopoczucia – przy świetle naturalnym łatwiej się zrelaksować i wyciszyć, przyjemniej jest również przebywać w pomieszczeniu skąpanym w świetle dziennym, aniżeli sztucznym. Za sprawą światła dziennego poprawia się nasz nastrój, dlatego natężenie światła i ilość godzin słonecznych w mieszkaniu jest jednym z najistotniejszych kryterium wyboru.

Jak zwiększyć ilość światła w domu?

Salon jest nazywany sercem całego mieszkania. To jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu – w tym miejscu przyjmujemy gości, jadamy posiłki czy spędzamy czas wolny po dniu pełnym pracy. Nic więc dziwnego, że zależy nam, aby był to pokój jasny i przytulny. Aranżację salonu warto zacząć od wyboru odpowiednich kolorów ścian. Barwy, jakimi się otaczamy, podobnie jak światło dzienne, mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. W pomieszczeniach, w których przebywamy przez dużą ilość czasu kolor nie może być zbyt intensywny – barwy ciężkie, mocno nasycone mogą być dość przytłaczające i męczyć wzrok.

  Granit czy marmur – jaki blat do kuchni?

Jasny salon o jasnych kolorach

W celu podkreślenia naturalnego światła w pomieszczeniu wybierajmy kolory jasne i rozbielone. Świetnie sprawdzą się pastele – dzięki dużej ilości białego pigmentu będą świetnie współgrały z naturalnym światłem, są również przyjemne w odbiorze i łatwe do ogrania odpowiednimi dodatkami.

Dobrym rozwiązaniem jest także klasyczna biel, znana z ostatnich trendów panujących w dziedzinie projektowania wnętrz. Jasne kolory będą odbijać światło, co spotęguje jego natężenie w pomieszczeniu. Jeżeli jesteśmy na etapie remontu generalnego, warto rozważyć wymianę okien – ciekwaym rozwiązaniem jest zamontowanie okien sufitowych, które znacznie zwiększą ilość światła dziennego wpadającego do pomieszczenia.

Dodatki podbijające naturalne światło

Ilość światła w pomieszczeniu możemy także podkreślić za pomocą odpowiednich dodatków, nadających przestrzeni właściwy klimat i charakter. Taki efekt łatwo osiągnąć niewygórowanym kosztem przy dużej ilości korzyści. W projekcie aranżacji salonu warto zwrócić uwagę na lustra – ten ciekawy dodatek nie tylko powiększy optycznie naszą przestrzeń, ale posłuży również jako naturalna latarnia. Dzięki odbiciu w lustrze ilość światła w pokoju zwiększy się nawet dwukrotnie. Wybierajmy lustra duże, o ozdobnych ramach – to dodatkowy atut w przypadku dekorowania wnętrza. Interesującym rozwiązaniem może być zamontowanie luster na suficie czy na całej powierzchni ściany.Duży salon w stylu glamour z lustrami

Kluczową kwestią podczas urządzania salonu jest wybór dodatków. Podczas ostatecznych szlifów sięgajmy po ozdoby, które będą komponowały się z kolorami na ścianach salonu. Niektóre dodatki mogą być ich całkowitym przeciwieństwem – pojedyncze akcenty kolorystyczne urozmaicą przestrzeń i sprawią, że będzie dużo ciekawsza w odbiorze.

Co możemy zyskać dzięki jasnej przestrzeni?

Pokój wypełniony jasnym, dziennym światłem to prawdziwa oaza. Możemy bez przeszkód w nim pracować, odpoczywać, a także przyjmować gości, którzy z pewnością docenią przyjazne wnętrze urządzone zgodnie z charakterem właściciela. Jasny salon to także doskonała przestrzeń dla wszelkiego rodzaju roślin doniczkowych, które w ostatnim czasie zyskują uznanie jako ciekawy dodatek pasujący do każdego wnętrza.

  Remont małego mieszkania

Wiele gatunków roślin ceni sobie rozproszone, jasne światło – to odpowiednie natężenie do wzrostu, bez ryzyka poparzenia liści. Udekorowany roślinami salon przyciągnie uwagę każdego gościa, a domownikom da wytchnienie od obowiązków dnia codziennego. Urban jungle to kolejny godny uwagi trend w urządzaniu mieszkań, który warto wziąć pod lupę podczas aranżacji salonu.

Salon niejedno ma imię

Jeżeli salon jest najważniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu, dobrze jest mu poświęcić należytą uwagę podczas urządzania domu. Zadbajmy o naszą przestrzeń i wykorzystajmy jej potencjał. Z pewnością odwdzięczy się ciepłą, przytulną atmosferą, do której każdy zawsze chętnie wraca.

Inspiracja i część zdjęć: https://deko-rady.pl/porady/aranzacja-jasnego-salonu-jak-wykorzystac-naturalne-swiatlo_32733

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.