Strona główna » 10 błędów popełnianych przy wyborze oświetlenia

Tak jak kolory wykorzystywane we wnętrzach wpływają na postrzeganie przestrzeni, tak właściwy dobór oświetlenia może pomóc w tworzeniu odpowiedniej atmosfery. Łatwo jednak popełnić oświetleniowe błędy, ustawiając chociażby za dużo lamp w jednym pokoju lub wieszając dużą ozdobną oprawę w niskim salonie.

Zobacz, jakich błędów unikać, żeby odpowiednio dobrać oświetlenie i stworzyć olśniewającą atmosferę w każdym wnętrzu. Dostępność różnych rodzajów oświetlenia sprawia, że nierzadko mamy problem, na które się zdecydować, a co dopiero dopasować ich liczbę lub barwę. Eksperci Black Red White przygotowali listę 10 częstych błędów, których powinniśmy unikać, dopasowując lampy do wnętrza.

Spis treści porady

Wybór oświetlenia – o czym warto pamiętać?

Za dużo czy za mało?

Ile lamp umieścić w salonie, sypialni albo pokoju dziecka? Często dobierając oświetlenie, kierujemy się zasadą „im więcej, tym lepiej” – tak na wszelki wypadek. Owszem więcej punktów świetlnych nie zaszkodzi, ale podwyższa koszty (instalacja dodatkowych gniazdek, zakup żarówek i lamp).

Oświetleniowy minimalizm również nie jest właściwy, bo przecież w kuchni czy sypialni nie wystarczy tylko jedna lampa na suficie, która oświetli całą przestrzeń. Główne źródło światła zawsze powinno uzupełniać punktowe (czyli miejscowe) w postaci lamp stołowych i podłogowych.

Black Red White, lampa wisząca Capello

Oświetlenie (na jedną) miarę

Drugim często popełnianym błędem przy zakupie oświetlenia jest stosowanie wyłącznie jednego rodzaju światła. A przecież można skorzystać z tylu różnych opraw. Eleganckich lamp wiszących i stojących jak np. Keno, futurystycznych stołowych np. lamp Plata lub klasycznych Pop, jak również ozdobnych kinkietów. Dzięki zróżnicowanym źródłom światła nie tylko równomiernie oświetlimy pokój, ale również upiększymy jego aranżację.

Black Red White, lampa stołowa Plata

Nie tylko wygląd ma znaczenie

Nowoczesne lampy zachwycają kolorami i kształtami, jednak czasami zapominamy o tym, że oświetlenie ma nie tylko być stylowym dodatkiem do wnętrza, ale także spełniać określone funkcje. Jeżeli np. lampka na biurko nie będzie miała regulacji wysokości, może utrudnić pracę. Z kolei szafa na ubrania, w której nie umieścimy np. górnego lub bocznego oświetlenia LED, nie będzie dostatecznie funkcjonalna, ponieważ pewien kłopot może sprawić znalezienie poszukiwanego elementu garderoby. Rozwiązaniem jest nowoczesna szafa F27 z drzwiami przesuwnymi z listwą maskującą, praktycznymi półkami i oświetleniem LED.

Black Red White, szafa F28

Barwa barwie nierówna

Oświetlenie o różnych barwach tworzy atmosferę. W zależności od barwy światła można wykreować aranżację o ciepłym i przytulnym nastroju lub o motywującym oraz ułatwiającym koncentrację klimacie.

  Wieszak do przedpokoju – na jaki się zdecydować?

Pamiętaj, że do salonu oraz sypialni należy wybierać źródła światła o barwie ciepłej, czyli poniżej 3300 K (kelwinów), a do pomieszczeń do nauki – o zimnej (powyżej 5300 K). Neutralną barwę mają natomiast żarówki w przedziale 3400–5300 K. Umieść je w kuchennych lampach. Zastosowanie światła chłodnego w pokoju dziennym spowoduje, że domownicy będą się czuli mało swobodnie, a wyłącznie ciepłego w kuchni może utrudnić przygotowanie posiłków.

Liczy się moc

Jaka powinna być moc świetlówek lub LED-ów? We wnętrzu takim jak salon intensywnie świecące żarówki np. o mocy 60 W można umieścić w lampach na suficie, ale nie należy zapominać o tych łagodniejszych w lampkach stołowych, podłogowych i kinkietach (moc 40 W). Wygodne i praktyczne jest również oświetlenie ze ściemniaczami, które pozwala dowolnie kreować nastrój w pomieszczeniach oraz doświetlać pokoje w zależności od naszych potrzeb.

Włączniki nie na miejscu

Podobnie jak w przypadku dużej liczby źródeł światła zdarza się, że decydujemy się na rozmieszczenie zbyt wielu włączników, i to na dodatek w miejscach, które nie zawsze są właściwe. Należy zwrócić uwagę, by włączniki odpowiadały nie tylko naszym gustom czy kolorystyce wnętrz, ale również, żeby znalazły się na wygodnej wysokości, dopasowanej do wzrostu, nie za wysoko ani też za nisko, czyli najczęściej na wysokości ramion.

Niedopasowanie do stylu wnętrza

Lubisz często zmieniać aranżację mieszkania? Oprócz nowych mebli i akcesoriów nie zapominaj o lampach. One również powinny podążać za nowymi stylami w salonie lub sypialni. Jeśli szukasz lamp w stylu industrialnym, zwróć uwagę, by miały metalowe elementy, geometryczne kształty i kolorystykę szarości, czerni i bieli. Przykładem takiego oświetlenia może być lampa stołowa Fusion lub wisząca Perth.

Black Red White, lampa wisząca Devil
Black Red White, lampa stołowa Fusion
Black Red White, lampa wisząca Perth

Czy wszędzie stosować oświetlenie energooszczędne?

Wbrew powszechnej opinii nie w każdym wnętrzu należy koniecznie montować energooszczędne świetlówki czy LED-y. Warto mieć na uwadze, że takie oświetlenie najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, w którzy często przebywamy i nie gasimy lub włączamy co chwila światła. Im rzadziej je włączamy, tym lepiej, ponieważ zapewniamy w ten sposób dłuższą żywotność. Z tego względu nie poleca się użycia energooszczędnych żarówek np. w przedpokoju.

  Oświetlenie LED

Oświetlenie niedopasowane do wielkości pokoi

Czy wiesz, że światło może powiększyć optycznie wnętrze? Jeżeli masz nieduży salon lub inne pomieszczenie, warto wykorzystać w nich jasne kolory. Takie barwy odbijają do 80 proc. światła.

W małych pomieszczeniach unikaj również „ciężkich” lamp z wieloma ozdobami. Zamiast tego zastosuj oświetlenie z przezroczystymi kloszami, które dodatkowo będą odbijać promienie. Jeśli chcesz podwyższyć niski pokój, jako oświetlenie centralne wybierz płaski plafon. W wysokim pomieszczeniu nie obawiaj się natomiast stosować lamp z nisko wiszącymi kloszami.

Zabrudzone lampy i żarówki

Dbanie o porządek w mieszkaniu to nie tylko odkurzanie i mycie podłóg. Równie istotne jest regularne czyszczenie z kurzu kloszy i żarówek. Zabrudzone oświetlenie może pochłonąć nawet 60 proc. emitowanego światła, a tym samym sprawić, że we wnętrzach mimo zastosowania mocnych żarówek będzie ciemno.

Teraz, kiedy już wiesz, jak prawidłowo dobrać oświetlenie, pora na wybór nowych, pięknych lamp. Zobacz olśniewające propozycje od Black Red White na www.brw.pl

Tekst sponsorowany

Może Cię zainteresować: