Coraz więcej osób sięga po niezawodne zmywarki. Urządzenia te ułatwiają utrzymanie ładu w kuchni i zwalniają nas od konieczności ręcznego zmywania. Jeśli w kuchni nie ma miejsca na zmywarkę o standardowym rozmiarze, można wybrać po model kompaktowy o szerokości 40 lub 45 centymetrów. To świetny wariant do małych kuchni.
Spis treści porady
Zmywarki do zabudowy czy wolno stojące – co wybrać?
Jednak nie tylko szerokość urządzenia ma znaczenie. Przy zakupie należy zdecydować czy wybieramy zmywarkę wolno stojącą czy do zabudowy. Który wariant będzie lepszy?
Zmywarka wolno stojąca
Zmywarki wolno stojące to kompletne urządzenia, które są od razu gotowe do użytkowania. Wystarczy podłączyć je do gniazdka, do wody i do odpływu, i już można och używać. Są estetyczne, nowocześnie wykończone, nie wymagają obudowywania i maskowania za pomocą frontów meblowych.
Ich zaletą jest łatwość instalacji i swoboda – taką zmywarkę można ustawić niemal w dowolnym miejscu, przesunąć w razie potrzeby, o ile tylko długość przyłącza na to pozwoli. Zmywarkę wolno stojącą łatwo wymienić , a całkowity koszt zakupu może być niższy, bowiem nie jest potrzebny panel meblowy, jak w wypadku modelu do zabudowy.
Zmywarki do zabudowy
Zmywarki do zabudowy to równie popularna grupa urządzeń. Są znacznie bardziej dyskretne – kryją się za frontem meblowym, są niemal niezauważalne. Ich zaletą jest fakt, że ukryte w meblach nie wprowadzają do wnętrza chaosu. W użytkowaniu są równie wygodne, jak zmywarki wolno stojące – układ wnętrza i funkcjonalność są z reguły takie same, co w modelach wolno stojących.
Zmywarki do zabudowy nieco trudniej się montuje. Nie wystarczy już tylko podłączenie do prądu, wody i odpływu. Konieczne staje się obudowanie zmywarki szafkami i frontem meblowym, co można zlecić ekipie montażowej lub wykonać samodzielnie.
Zmywarka sprawdza się w każdej kuchni. Zmywanie ręczne jest uciążliwe i nieprzyjemne, często wiąże się z bardzo dużym zużyciem wody i energii niezbędnej do jej podgrzania. W zmywarce można umyć znacznie więcej naczyń przy mniejszym zużyciu wody i detergentów.
Odpowiednie wnętrze zmywarki
Przy zakupie zmywarki warto zwrócić uwagę nie tylko na jej typ (wolno stojąca lub do zabudowy), ale również na jej parametry i funkcje. To od nich będzie zależała wygoda użytkowania urządzenia. Istotną kwestią jest układ wnętrza w zmywarce – jakość zastosowanych przegród i koszy. Najczęściej spotykane warianty to dwa poziomy, ale coraz więcej modeli jest wyposażonych w trzypoziomowe wnętrze.
Które jest lepsze? Trudno wskazać jednoznacznie, należy zastanowić się jakie naczynia są użytkowane, jakie mają gabaryty i jak pomieścić je w zmywarce. Istotną kwestią są także programy zmywania. Nie musi ich być bez liku, ale kilka trybów pracy to absolutne minimum. Warto wybrać urządzenie z funkcją opóźnionego startu.
Nie można zapomnieć o skontrolowaniu stopnia twardości wody – jeśli jest wysoki, należy odpowiednio skonfigurować urządzenie i pamiętać o uzupełnianiu soli w zmywarce.
Zmywarka przydaje się w każdym domu. Modele do zabudowy są dyskretne i estetycznie wtapiają się w otocznie, nie widać ich, gdyż stanowią część zabudowy kuchennej. Zmywarki wolno stojące można kupić do istniejącej zabudowy i użytkować bez większych modyfikacji we wnętrzu. Można wsunąć je pod blat lub ustawić obok szafek kuchennych.
Zdjęcia www.morele.net