Strona główna » Moda na drewno – nowoczesne drewniane meble

Drewniane meble wciąż często kojarzą się w Polsce z topornym stylem „staropolskich” restauracji. Jednak w ostatnim czasie mamy do czynienia z meblami lekkimi, funkcjonalnymi, o minimalistycznej formie.

Drewno we współczesnych wnętrzach nie kojarzy się już z popularną dawniej boazerią. Coraz częściej występuje w połączeniu z prostymi meblami, oraz jako element wystroju industrialnego, loftowego wnętrza. Dzisiaj, zamiast przytłaczać przestrzeń, drewniane meble nadają mieszkaniu ciepła i designerskiego zacięcia, w zależności od tego, jaki rodzaj i styl wybierzemy.

Nowoczesne drewniane meble

To, że drewno pasuje do nowoczesnych form, udowadniają światowi designerzy, którzy od pewnego czasu prezentują w swoich projektach połączenia lakierowanego tworzywa z drewnianymi wykończeniami. Spójrzmy na klasykę designu autorstwa małżeństwa Eames’ów.

Ich słynne projekty krzeseł (DSW, DAW czy RAR) stanowią połączenie siedzisk z polipropylenu z drewnianymi nogami. Również inni współcześni designerzy śmiało łączą te dwa materiały, co potwierdza, że drewno to pożądany surowiec, który można zestawić z nowoczesnym wnętrzem.

Łączenie drewna z innymi tworzywami

Kupuj i łącz! Podczas aranżowania wnętrza nie zawsze mamy pewność, że drewno to strzał w dziesiątkę. Warto więc zainwestować w mebel, który będzie przemycał do naszej przestrzeni ten surowiec pod postacią łączenia go z innym materiałem. Na rynku jest dostępnych wiele mebli, które zachowują pożądaną formę, jednocześnie łącząc się z drewnem. Dobrym przykładem będzie lampa, z nóżkami wykonanymi z tego surowca.

Dla bardziej odważnych zdecydowanie polecamy krzesła z drewnianą podstawą. Od lat jest to hit, który umiejętnie łączy te dwa światy: nowoczesne tworzywo sztuczne i naturalne stonowane drewno. Siedziska o takim połączeniu to mieszanka idealna. Z jednej strony pokazujemy, że lubimy nowoczesny look, a z drugiej, że mamy w sobie odrobinę klasyki i chcemy czuć w domu „ciepło”, nadając wnętrzu przytulny klimat.

  Okap nad wyspę kuchenną

Ciekawym połączeniem jest też drewno i szkło. W przedstawionym na zdjęciach stole marki La Forma widzimy ciekawą formę – drewniany blat i kawałek podstawy, oraz szklany element łączący. Wygląda to bardzo elegancko i nowocześnie!

Krzesła z drewnianymi nogami i plastikowym siedziskiem pasują zarówno do stołów drewnianych, jak i tych designerskich. Niektóre mogą być „uspokojeniem” nawet dla zimnego szczotkowanego aluminium! W bardzo prostych wnętrzach można zaplanować oszczędną w formie komodę np. w matowym lub białym lakierze z frontami lub wstawkami z drewna. Ciekawie będzie wyglądał drewniany regał, który w salonie lub pokoju do pracy stworzy przytulną biblioteczkę.

Drewno dla odważnych

Bardziej odważnym entuzjastom drewnianego designu, rynek oferuje pełne zestawy mebli wykonanych z drewna od stołów do jadalni, ław po stoliki kawowe np. marki Metaform. Większość szanujących się marek od dawna wprowadza w swoją ofertę meble z naturalnego drewna. Już nie tylko stoły czy potężne szafy wykonuje się z tego surowca. Teraz każdy mebel czy dodatek może być z niego zrobiony i wyglądać rewelacyjnie. Przykładem niech będą wieszaki – na przykład ten marki La Forma – czy małe stołki, także tej firmy.

Ten szlachetny materiał przeżywa bowiem drugą młodość w światowym designie. Z każdym kolejnym dodatkiem drewna w naszych nowoczesnych wnętrzach zrobi się cieplej – co z pewnością odczujemy. Naturalne materiały uspokajają, a w domu właśnie tego nam trzeba!

Może Cię zainteresować: