Nie pamiętasz już, co to jest zdrowy, spokojny sen i pełen energii poranek? Czas zatem porządnie się wyspać i zregenerować siły. To będzie najlepszy prezent dla Twojego zdrowia, samopoczucia i urody. W dbaniu o zdrowy sen pomoże Ci przestrzeganie tych kilku zasad.
Spis treści porady
Niech Twoja sypialnia będzie miejscem do spania
Co to właściwie oznacza? Że, aby zdrowo, spokojnie spać, nie można zamieniać sypialni np. w salon z telewizorem, czy bawialnię dla dzieci. Tutaj wszystko powinno sprzyjać zasypianiu i spokojnej regeneracji organizmu. Dlatego usuń z sypialni wszystko, co niepotrzebne – telewizor (oglądanie telewizji bezpośrednio przed zaśnięciem, także negatywnie wpływa na jakość snu, dodatkowo emitowane przez telewizor oraz każdy inny monitor niebieskie światło znacznie utrudnia zasypianie), półki książek, które jedynie zbierają kurz, kwiaty w doniczkach, a także wszelkie bibeloty i zbędne dodatki.
Kup odpowiedni materac
Odpowiedni, a zatem dostosowany do Twojej wagi i preferencji w zakresie twardości. Twoje ciało powinno być po nocy wypoczęte i zregenerowane, a nie obolałe i zmęczone. Dlatego warto nieco się rozejrzeć, np. na https://dreamsdesign.pl/oferta/materace, i wybrać materac, który zapewni maksimum komfortu podczas nocnego odpoczynku. Materac dostosowujący się do kształtu ciała, zapewniający optymalne wsparcie dla kręgosłupa, a także – zwłaszcza w przypadku alergii, egzemy, czy astmy – o właściwościach antyalergicznych, pomoże Ci przespać spokojnie i wygodnie całą noc.
Unikaj drzemek i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia, a intensywnego światła wieczorem
Krótka popołudniowa drzemka doda Ci nieco energii na kolejne 10 godzin, jednak wieczorem będziesz mieć w związku z tym „doładowaniem akumulatorów” problemy z zaśnięciem. Równie ważne jest światło – w ciągu dnia ważna jest ekspozycja na światło słoneczne. Wieczorem z kolei unikaj przebywania w mocno rozświetlonych pomieszczeniach.
Rano zawsze wstawaj o tej samej porze
Dla zdrowego snu weekendowe „odsypianie” tygodnia lub zarwanych nocy jest błędem. To jedynie pozorna regeneracja. Od poniedziałku znów grozi Ci niewyspanie i brak energii. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie stałego rytmu zasypiania i budzenia się o tych samych porach (nie próbuj jednak zasypiać na siłę).
Pamiętaj o lekkiej kolacji
Skrajności nie pomagają – ani pusty żołądek, ani też zbyt obfita kolacja nie wpłyną dobrze na jakość Twojego snu. Dlatego na 3 godziny przed zaśnięciem zjedz lekką kolację. Później ewentualnie małą przekąskę.
Staraj się także wieczorem zbyt dużo nie pić – pełny pęcherz może Cię w nocy obudzić koniecznością pójścia do toalety. Przed zaśnięciem szczególnie niewskazane są kawa, mocna herbata i alkohol – piwo, czy lampka wina, choć mogą pomóc w zaśnięciu, najczęściej zdecydowanie skracają sen.
Trening? Popołudniu, nie wieczorem
Wysiłek fizyczny po godzinie 19 może wywoływać trudności z zaśnięciem. Pobudzony w ten sposób organizm trudno bowiem wyciszyć. Dobrym pomysłem jest jednak popołudniowa aktywność – w szczególności na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny sprawi, że Twój sen będzie głębszy i dłuższy.