Strona główna » Zanim kupisz grill elektryczny, koniecznie przeczytaj!

Zanim kupisz grill elektryczny, koniecznie przeczytaj!

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Sezon grillowy zbliża się wielkimi krokami, pora więc przygotowywać wszystkie niezbędne akcesoria. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego grilla, warto rozpocząć od przeanalizowania, jaki typ sprzętu wybrać na kolejne lata. Grill elektryczny w odróżnieniu od modeli węglowych może być stosowany zarówno w cieplejsze dni, jak i zimą. Pozwala wyeliminować dym oraz trudny do wyczyszczenia brud. Nie musimy także korzystać z podpałek, które wytwarzają często szkodliwe dla zdrowia substancje. Grill elektryczny wystarczy podłączyć do źródła prądu, ma więc przewagę także nad grillami gazowymi, do których dokupić trzeba butlę.

  1. Jakie są rodzaje grilla elektrycznego?
  2. Jaką moc grilla elektrycznego wybrać?
  3. Funkcje dodatkowe grilli elektrycznych. Na które zwrócić uwagę?
  4. Co oznacza, że grill jest łatwy w czyszczeniu?
  5. W co dodatkowo może być wyposażony grill?

Grill elektryczny to bardziej zaawansowany wybór niż patelnia grillowa. Jakość potraw przygotowywanych na patelni jest inna, a do ich przyrządzenia wymagane jest z kolei użycie kuchenki.

Jakie są rodzaje grilla elektrycznego?

Na rynku dostępne są domowe i ogrodowe grille elektryczne w bardzo wielu wariantach. Z niektórymi zapoznać można się na: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/grillowanie/grille-elektryczne.html. Dość popularnym modelem jest grill elektryczny z rusztem osadzonym na grzałce. Wyglądem przypomina on tradycyjny grill węglowy. Jego niewątpliwe zalety to duża powierzchnia grillowania i możliwość przygotowywania różnych potraw w tym samym momencie. Dla niektórych wadę może jednak stanowić fakt spływania tłuszczu na grzałkę. Trudno jest później ten element doczyścić. Inną opcją jest grill elektryczny z płytą pokrytą powłoką nieprzywierającą, najczęściej teflonową lub ceramiczną. Grill elektryczny tego typu, w przypadku niektórych modeli, wyposażony jest w specjalne rynienki odprowadzające wytopiony tłuszcz do zbiornika. Ułatwia to czyszczenie. Czasem jednak płytę należy zdemontować i dopiero później umyć.

  Czerwona ściana do jasnej kanapy

Grill elektryczny może mieć także różną wielkość. W wariancie stołowym z powodzeniem może być użytkowany także w warunkach domowych. Bez problemu można jednak nabyć także duże ogrodowe grille elektryczne przypominające tradycyjne modele węglowe na nóżkach. Korzystać z nich można w ogrodzie, na działce, ale także na balkonie.

Jaką moc grilla elektrycznego wybrać?

Moc grilla elektrycznego to jeden z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę. Im wyższa będzie ta wartość, tym szybsze nagrzewanie grzałki i obróbka termiczna potraw. Oczywiście, możliwość regulacji sprawia, że temperaturę można dostosowywać, w zależności od tego, czy grillować będziemy mięso czy warzywa, dobrze jednak mieć w tym zakresie pole manewru. Najlepsze ogrodowe grille elektryczne mają moc w zakresie 1500-2200 W. Na rynku dostępne są także sprzęty o zakresie znacznie niższym (około 400-1200 W), który sprawdza się zwłaszcza przy niewielkich, domowych urządzeniach.

Funkcje dodatkowe grilli elektrycznych. Na które zwrócić uwagę?

Grill elektryczny może być wyposażony w dodatkowe funkcje. Wśród tych, na które warto zwrócić szczególną uwagę jest wskaźnik poziomu wypieczenia potraw. Opcja ta ma znaczenie przede wszystkim w przypadku modeli zamykanych, gdzie ciągła kontrola grillowanego mięsa jest utrudniona. Jeśli zbyt często podnosi się pokrywę, temperatura jest nieustannie obniżana, co zakłóca cały proces. Niektóre urządzenia dodatkowo weryfikują grubość kawałków mięsa i określają odpowiednią temperaturę oraz czas grillowania.

Bardzo przydatna jest także możliwość regulacji położenia górnej płyty oraz opcja nachylenia powierzchni w celu ułatwienia odprowadzenia tłuszczu. W bardziej zaawansowanym sprzęcie znajdziemy także zabezpieczenie przed przegrzaniem, przedłużające znacznie żywotność grilla. Warto także zainteresować się blokadą pokrywy, szczególnie jeśli mamy w domu małe dzieci. Niektórzy użytkownicy cenią dostępność automatycznych programów grillowania, zwłaszcza jeśli nie mają jeszcze doświadczenia w różnicowaniu ustawień ze względu na rodzaj produktu.

  Cena zawiera opłatę KGO - co to znaczy?

Co oznacza, że grill jest łatwy w czyszczeniu?

Oczywiste jest, że lepiej wybrać grill elektryczny łatwy w czyszczeniu. Co to jednak oznacza? Znacznie łatwiej umyć model z płytą pokrytą nieprzywierającą powłoką niż grill z rusztem. Dodatkowo czynność tę ułatwiają rynienki odprowadzające tłuszcz, o którym wspomnieliśmy już wyżej. Jeśli jednak z jakichś powodów zależy Ci na grillu z rusztem, sprawdź, czy można go rozmontować, by przyspieszyć czyszczenie.

W co dodatkowo może być wyposażony grill?

Grill elektryczny to coraz częściej urządzenie wielofunkcyjne. Dużą popularnością cieszą się modele raclette z mini patelniami w zestawie. Składają się one z dwóch poziomów: na górnym ulokowana jest faktyczna płyta do grillowania, a na dole znajduje się miejsce na małe patelenki do topienia sera czy dipów lub smażenia jajek. Zgromadzeni przy stole goście mogą samodzielnie komponować swoje dania. Dostępne są także grille trzy w jednym, będące jednocześnie gofrownicą i opiekaczem. Pozwalają na to wymienne płytki.

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Filip

Ja tam mam zwykły węglowy i nie narzekam 😉

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.