Strona główna » Za co lubimy wykładziny elastyczne

Znamy je pod różnymi nazwami: elastyczne, PVC, PCW, linoleum… I znamy je od wielu lat. Niestety dawniej kojarzyły sie z kiepskiej jakości podłogami – brzydkimi, nieudolnie udającymi drewno czy kamień. Czasem taka wykładzina wyglądała jak gruba folia z nadrukiem. Długo trwało, by użytkownicy zmienili zdanie o wykładzinach elastycznych. Dziś to efektowna podłoga.

Stal, kamień, kafle, imitacja desek,
różne rysunki i wzory, w dowolnych kolorach. I za to przede wszystkim lubimy wykładziny elastyczne. Dzięki nim błyskawicznie odmienimy podłogę w pokoju, kuchni, przedpokoju, a nawet łazience. Osobiście nie polecam wykładzin elastycznych do salonu, bo jednak PCW pod stopami w pokoju dziennym nie jest najlepszym pomysłem.

Jeśli chcecie kupić dobrą wykładzinę elastyczną, warto wiedzieć na co zwrócic uwagę.
Po pierwsze czy jest jednowarstwowa czy wielowarstwowa. Jednowarstwowe (homogeniczne) są zbudowane z jednej warstwy o zwiększonej odporności, są bardzo wytrzymałe i tym samym zalecane do wszystkich pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, w szczególności obiektów użyteczności publicznej. Wielowarstwowe (heterogeniczne) zbudowane są z kilku warstw. Taką konstrukcję posiada większość wykładzin domowych.

Po drugie jak jest grubość wykładziny. Im grubsza, tym większy zapewni komfort użytkowania (lepsze tłumienie hałasu, większy komfort chodzenia) oraz w przypadku nierównej podłogi, na której ma zostać położona, zniweluje te nierówności. Ważna jest grubość warstwy użytkowej – im jest ona grubsza, tym wykładzina jest bardziej trwała i wytrzymała: grubość do 0,15 mm – wytrzymałość umiarkowana; od 0,15 do 0,20 mm – wytrzymałość normalna; od 0,20 do 0,30 mm – wytrzymałość dobra; powyżej 0,30 mm – wytrzymałość bardzo dobra.

Osobiście polecam wykładziny elastyczne, które nie udają drewna. Wykorzystajmy ich ogromną róznorodnośc wzorów i kolorów, szczególnie wtedy, gdy niczego nie udają. A urodę drewna pozostawmy naturalnemu drewnu, ewentualnie panelom laminowanym, które, muszę przyznać, często imitują drewno niemal doskonale.
Zdjęcia Komfort

  Policz jaki okap jest potrzebny w twojej kuchni

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.