Strona główna » Wysokość blatu w kuchni

Jak powinna być wysokość blatu w kuchni? Odpowiedź jest prosta – taka, żeby było nam wygodnie przy nim pracować! Standardowe rozwiązania nie zawsze zdają egzamin w ustalaniu wysokości blatu, zwłaszcza, jeśli należymy do „niestandardowych” – jesteśmy wysocy albo niewielkiego wzrostu.

Wysokość blatu w kuchni była do niedawna ujednolicona – uważano, że blat roboczy powinien być się na wysokości 85 cm od podłogi. To uśrednione rozwiązanie nie każdemu jednak pasuje, tym bardziej, że średnia wzrostu społeczeństwa przez ostatnie kilkanaście lat podniosła się. Warto zatem sprawdzić, przy jakiej wysokości blatu pracuje nam się najwygodniej.

Jaka powinna być wysokość blatu w kuchni?

Osobie niewysokiej (do 160 cm) wystarczy wysokość blatu 85 cm, wyższej – ok. 170 cm i więcej będzie wygodnie przy blacie 90 cm, ale dla osoby o wzroście 197 cm nawet 100 cm może być za mało.
Jak sprawdzić wysokość blatu w kuchni odpowiednią dla nas?
Stanąć przed blatem, zgiąć rękę pod kątem prostym – 10-15 cm poniżej łokcia powinien znaleźć się blat.
Zgodnie z zasadami ergonomii przyjęło się, że w zależności od funkcji, powierzchnie blatów w kuchni powinny być na wysokościach:

  • 89-91 cm do pracy wymagającej oparcia (ucieranie, mieszanie)
  • 70-80 cm do prac wymagających nacisku (np. ugniatanie ciasta, wałkowanie)
  • 90-95 cm do pracy na stojąco (obieranie warzyw, siekanie, krojenie, zmywanie naczyń)
  • 100-115 cm w przypadku barku (przeglądanie książki kucharskiej, jedzenie i picie na stojąco lub siedząc na wysokich barowych stołkach)
  • 70-75 cm do spożywania posiłków.

Nie o to chodzi, by mieć w kuchni pięć różnych wysokości blatów. Rozważmy jakie czynności wykonujemy najczęściej. Jeśli w kuchni jadamy przy stole (ok. 75 cm) nie będzie nam potrzebny niski blat do wałkowania. Możemy ewentualnie zainstalować blat wysuwany, z odpowiednio mocną podporą (przyda się także przy wykonywaniu czynności w pozycji siedzącej: obieraniu warzyw, krojeniu). Przemyślmy też, czy niezbędny będzie nam barek.
Jednak zróżnicowanie wysokości blatów kuchennych jest bardzo praktyczne, gdy w kuchni pracują osoby znacznie różniące się wzrostem.

  Schody na antresolę

zdjęcia Art of Wall, Benjamin Moore i Dekoral

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.