Czy można samemu wymienić kilka paneli laminowanych? Niestety na podłogę wylała się woda i panele spuchły…
Można. Najłatwiej jeśli panele są typu click lub top click. Najpierw trzeba zdjąć listwy przypodłogowe oraz zdemontować podłogę aż do miejsca uszkodzenia. Potem w łatwy sposób wstawia się nowy panel i układa podłogę powtórnie. Na koniec zakładamy listwę przypodłogową.
W przypadku paneli na pióro i wpust wymiana może sprawić kłopot osobom bez doświadczenia w tej dziedzinie. Wymiana jest bowiem równoznaczna z wyjęciem uszkodzonego panela. Należy go wyciąć i wyfrezować około 1 cm od krawędzi paneli nieuszkodzonych. W ten sposóbzniszczony panel wycinany jest prawie w całości. Resztki (1 cm) na każdym boku trzeba delikatnie dociąć i usunąć. Dopiero teraz przystępujemy do wmontowania nowego panela. W pozostałych na podłodze panelach usuwamy połączenia w postaci pióra, zarówno na krótkim jak i na długim boku. Taką samą czynność powtarzamy w nowym panelu. Po usunięciu piór z paneli wkładamy nowy panel w miejsce po uszkodzonym, smarując wcześniej krawędzie klejem. Całą powierzchnię paneli ściągamy na krzyż pasami do montażu. Tak spięte panele powinny pozostać do całkowitego wyschnięcia kleju – czyli przez około dobę.
Warto wiedzieć! Kupując panele można wybrać te z zabezpieczniem przed zalaniem. Np. panele podłogowe Krono Original w technologii montażu click, mają specjalne uszczelniacze do połączeń panelowych w postaci mas uszczelniających o nazwach „Aqua Stop” i „Click Quard”. Zapobiegają one skutecznie przedostawaniu się wody czy brudu pomiędzy panele.
Konsultacja: Marcin Ciepły, Krono Original
zdjęcie Classen