Styl industrialny narodził się podczas kryzysu, który wybuchł w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego stulecia. Bankrutujące fabryki, upadłe zakłady i przetwórnie zyskały nowych lokatorów, którzy musieli zaadoptować zindustrializowaną przestrzeń do własnych potrzeb. Styl industrialny ponownie jest w modzie.
Po ponad pół wieku styl przemysłowy wraca do łask. Industrialny, loftowy, przemysłowy… różnie jest nazywany, ale podstawowe cechy ma takie same, niezależnie od nazwy.
Moda na surowe wnętrza rodem z opuszczonych fabryk doskonale współgra z trendami głoszącymi pochwałę minimalizmu. We wnętrzach typu loft królują zatem beton, stal, szkło i drewno. Aranżacje wykonane z tych materiałów łączą w sobie funkcjonalność i niebanalny design, przenosząc do lat. 50.
Styl industrialny – dekoracje i dodatki
Ceglane ściany, dużo metalowych elementów jak np. rury czy inne instalacje poprowadzone na wierzchu, wysoki sufit i ogromne okna. To podstawowe cechy wnętrz w stylu industrialnym. Jednak nie zapominajmy o dodatkach i dekoracjach, które pomogą wprowadzić taki styl.
- Stalowe pufy z tapicerowanymi siedziskami – to element metalowy, a jednocześnie wygodny i stylowy
- Poduszki z juty – juta to materiał, z którego powstają tkaniny o charakterystycznym płóciennym splocie. Poszewki na poduszki wykonane z worków po kawie to modny i ekologiczny dodatek.
- Piec wolno stojący – do salonu typu loft doskonale pasuje piec typu koza. Nowoczesne piece wolno stojące są nie tylko stylowe i funkcjonalne (doskonale sprawdzą się jako dodatkowe źródło ciepła), ale także bezpieczne i ekologiczne.
- Metalowe meble, na przykład stalowe komody, powróciły do łask. Okazała metalowa komoda pomieści wszystko, co zechcesz, będąc jednocześnie główną ozdobą salonu.
- Wisząca lampa metalowa z chromowanym wykończeniem – w pomieszczeniu o charakterze industrialnym muszą pojawić się lampy nawiązujące do oświetlenia starych fabryk i zakładów przemysłowych!
Styl industrialny łatwo osiągnąć także dzięki recyclingowi. Większość dekoracji, a nawet mebli można wykonać samodzielnie. Jeśli nie jesteś zwolennikiem sztuki DIY, meble w klimacie retro znajdziesz na aukcjach, pchlich targach, a dodatki stylizowane na te wyjęte z wnętrza starej fabryki są do kupienia w sklepach internetowych lub bezpośrednio u projektantów.
Artykuł powstał przy współpracy z Kratki.com