Strona główna » Wielkanoc w pastelach

Wielkanoc w pastelach

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Wiosna to czas, kiedy wokół króluje zieleń i kolor żółty. W otoczeniu tych barw czujemy się doskonale – spokojnie, optymistycznie, lekko. Te kolory stały się także dominujące w dekoracjach wielkanocnych, choć warto też sięgnąć po zdecydowanie szerszą paletę.

We wnętrzach doskonale prezentuje się błękit, pudrowy różowy, liliowy, miętowy, wrzosowy… A zieleń i żółcienie wybierajmy tej wiosny w odcieniach rozbielonych. Niech tym razem otoczą nas pastele. W tych kolorach można nakryć stół, udekorować mieszkanie na Wielkanoc.

Pastelowe dekoracje

Czy trzeba kupować nową zastawę w kolorze pastelowej zieleni lub różu, by stworzyć pastelową kompozycję? Niekoniecznie. Jeżeli w czasie świąt lubimy korzystać z naszej białej klasycznej zastawy, to możemy wprowadzić kolory tylko poprzez dekoracje na stole. Wystarczą ciekawe papierowe czy tkaninowe serwetki przewiązane pastelową wstążką i ułożone na talerzach, a już pojawi się nowoczesny, modny akcent. Oczywiście wszelkie figurki zajączków i kurczaków, dekoracje w kształcie jaj, kwiaty sztuczne i prawdziwe, koszyki i koszyczki wprowadzą barwy na nasz wielkanocny stół.

I nie bójmy się tej kolorystycznej zabawy. Kiedy, jak nie na Wielkanoc mamy koloryzować! Ubarwiajmy, dekorujmy, wypełniajmy nasz dom wszelkimi odcieniami natury – kwiatów, trawy, nieba, słońca. To przecież święta radosne, wiosenne, symbolizujące odnowę.

Tło dla pasteli

Biel i szarość stanowią świetne tło dla pastelowych, rozbielonych odcieni. Wyraźnie podkreślają te subtelne barwy, a przy tym z nimi nie konkurują. Drugą wersją są ciemne kontrastowe kolory – np. na ciemnoszarym obrusie czy na komodzie w ciemnego drewna pastelowe zające, kwiaty, jajka zostaną wyeksponowane jeszcze ciekawiej.

Typowe dla Wielkanocy naturalne dekoracje jak rzeżucha, owies czy bazie, idealnie komponują się z wszelkimi pastelowymi odcieniami naczyń, tkanin, dekoracji.

Obrus czy serweta

Wielkanocny stół tradycyjnie powinien być nakryty eleganckim obrusem. Dla szlachetnej porcelany, szkła, pastelowych dekoracji i bukietów kwiatów taki obrus jest odpowiednim towarzystwem. By wyglądał nieskazitelnie, musi z każdej strony blatu swobodnie opadać (potrzebne jest około 20 cm tkaniny z każdego boku).

  Metamorfoza małego pokoju

Jednak stół bardziej nowoczesny może być nakryty nie obrusem, a serwetami, bieżnikami, a nawet pozostać odsłonięty. W tym ostatnim przypadku konieczne jest, by blat mebla był piękny, efektowny, najlepiej drewniany z naturalnym rysunkiem. Na takim tle dobrze wyglądają nowoczesne proste talerze, misy, półmiski oraz lniane serwetki.

Ze względów praktycznych dobrym pomysłem jest nakrycie stołu obrusem z plamoodpornej tkaniny. Wtedy plamy usuwa się w bardzo prosty sposób, nawet bez zdejmowania obrusa ze stołu – wystarczy użyć papierowego ręcznika.

Ogromny wybór obrusów i tkanin oferuje Fabryka Firanek i Koronek Haft. Tu znajdziemy obrus zarówno świąteczny, jak i na co dzień. Tkaniny oferowane w wielu odcieniach i wzorach są w Polsce sprzedawane przez firmę Haft od ponad 130 lat. Szczególnie tkaniny plamoodporne, a jakich są uszyte pokazane obrusy, doskonale zdają egzamin na świątecznym stole.

Więcej na:
www.haft.com.pl
www.haft.com.pl/sklep-online
www.facebook.com/Haft1878

Może Cię zainteresować: