Strona główna » Urządzanie małej łazienki

Urządzanie małej łazienki

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

By funkcjonalnie zaprojektować łazienkę, należy pamiętać o wszystkich funkcjach, jakie ma ona pełnić. Wiadomo, że musimy umieścić w niej toaletę, umywalkę oraz prysznic, wannę. Opcjonalnie w łazience umieszczamy pralkę, bidet, dodatkowe meble do przechowywania.

Pytania, na które warto odpowiedzieć przed projektowaniem łazienki:
czy wolimy wylegiwać się w wannie, czy kąpiel pod prysznicem? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest dość istotna. W małej łazience prysznic oszczędza miejsce, jeśli jednak zrezygnujemy z wanny zbyt pochopnie, może nam później brakować możliwości wypoczęcia w aromatycznej kąpieli z pianą. Pamiętajmy, że w wannie zawsze można wziąć też prysznic, zas w kabbnie nie mozna poleżeć w pianie.
jak dużo rzeczy chcemy przechowywać w łazience? Czy mamy dużo kosmetyków, czy potrzebujemy miejsca na schowanie ręczników, środków czystości? gdzie chcemy wieszać pranie?
czy w łazience znajdzie się miejsce na pralkę, czy też umieścimy ją w kuchni lub holu? Jeśli w łazience, musimy przewidzieć w niej także miejsce na brudną bieliznę.

Kiedy już znamy odpowiedzi na ważne pytania, ważne są jeszcze wymiary. Kupując domowe sprzęty, należy zdawać sobie sprawę, że zgrabny mariaż urządzenia czy mebla z pomieszczeniem zależy właśnie od dopasowania wymiarów.
Jeśli mamy małą łazienkę, nie kupujmy wielkiej umywalki czy pralki głębokiej na 60 cm. Szkoda miejsca. Pamiętajmy, że do wymiarów każdego z urządzeń doliczyć należy jeszcze przestrzeń, która potrzebna jest, aby je obsłużyć: otworzyć drzwi czy obrócić się bez ryzyka zostania zaatakowanym przez sprzęt lub mebel w pobliżu.
Do obsłużenia sprzętów łazienkowych potrzebujemy minimum:
• 1 x 0,7 m przy umywalce
• 0,7 x 0,9 m przy toalecie (podobnie przy bidecie)
• 0,5 m przed prysznicem lub wanną
• 1 m przed pralką ładowaną z przodu (w małej łazience sprawdzają się lepiej pralki ładowane od góry – wtedy wystarczy 0,3 m, ewentualnie pralki o małej głębokości)
szafki łazienkowe – przestrzeń przed nimi powinna wynosić co najmniej tyle, ile szerokość drzwiczek plus ok. 0,3 m, jeśli chcemy z nich wygodnie korzystać. Aby zaoszczędzić miejsce, możemy zastosować drzwi żaluzjowe lub zostawić szafki otwarte, wówczas 0,3 m przed szafkami wystarczy, by z nich korzystać.
Rozwiązania wielofunkcyjne
Niewielki metraż wymaga kreatywności w projektowaniu. Są rozwiązania umożliwiające łączenie funkcji sprzętów, dzięki którym oszczędzamy miejsce w łazience:
grzejnik +wieszak na ręczniki: to już standardowe rozwiązanie. Grzejnik drabinkowy jest estetyczny, zajmuje tyle samo miejsca, ile wieszak na ręczniki, a przy okazji sprawia, że szybciej one schną. Od kilkuszczebelkowych do takich, które zajmują całą ścianę. Można go powiesić wszędzie – nad pralką, obok toalety, obok prysznica. Najlepiej tam, gdzie wygodnie będzie sięgać po ręcznik.
wanna +prysznic: dla niezdecydowanych albo wybrednych. Armatura wannowo-prysznicowa robi tu praktycznie całą robotę, bo rozwiązań na to, by nie zachlapać całej łazienki podczas brania prysznica w wannie jest wiele. Od zwykłej zasłonki z tworzywa do szklanej przegrody.
umywalka +szafka: możemy zagospodarować miejsce pod umywalką, zabudowując je lub kupując gotowy zestaw z szafką. Jest tu wiele rozwiązań: od standardowych umywalek, które zabudować możemy według gustu (pamiętając jednak o dostępie, który okazuje się ważny, gdy zatka nam się odpływ) po umywalki nastawne (nablatowe).
szafka +lustro: umieszczone na drzwiach szafki nad umywalką lustro ukrywa schowek na kosmetyki i przybory toaletowe – taka szafka może mieć nawet niewielką głębokość (np. 10 cm) by była funkcjonalna. Jeśli planujemy np. szafkę na wysokość ściany, umieszczenie lustra na jej drzwiach optycznie powiększy wnętrze, nadając mu głębi. Pamiętajmy jednak wówczas o praktycznej stronie takiego pomysłu – jeśli lustro znajduje się zbyt blisko wanny czy prysznica, trudno będzie utrzymać je w czystości.

  Jak zaaranżować biuro w domu?

zdjęcia InsideLab

www.insidelab.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.