Jak zawsze przed końcem roku, częstym temat poruszanym na salonach, stają się trendy, przewidywane jako popularne w kolejnym sezonie. Czy to moda odzieżowa, czy wyposażenia wnętrz – popularność zmienia się jak w kalejdoskopie, choć niektóre elementy pozostają takie same przez kilka lat. Jakich zatem trendów możemy się zatem spodziewać w 2020 roku?
Spis treści porady
Kolorystyka mieszkania w 2020
Skandynawskie barwy odchodzą powoli do lamusa. W przyszłym roku mają dominować żywe kolory, tak bardzo odległe od dotychczasowej bieli i szarości. Bardzo pożądane mają być wszelkie odcienie czerwieni, brązu i koloru żółtego. Burgund i cegła, ochra czy karmelowy brąz, to zdecydowani faworyci w nadchodzących trendach. Ciepłe barwy mają zapewnić przytulną, ciepłą atmosferę domowego ogniska oraz rozweselić i ożywić wnętrze.
Projektanci stawiają również na materiały w kolorach ziemi, które wyśmienicie będą komponować się z elementami drewna i kamienia, modnymi w nadchodzącym sezonie. Wyrazistymi barwami możemy zaakcentować nie tylko ściany. Tkaniny i obicia kanap i sof, barwne poszewki na ozdobne poduszki, dodadzą niepowtarzalnego uroku oraz nadadzą wrażenie luksusu.
Neo mint będzie w modzie
Co ciekawe, projektanci zakładają, że zieleń wciąż pozostanie w modzie, jednak jej tonacja nieco się zmieni. Tym razem królować ma neonowy odcień mięty. Będzie on ciekawą alternatywą do dotychczasowej, delikatnej zieleni, która miała kojarzyć się z naturą i roślinnością, coraz bardziej brakującą w naszym otoczeniu.
Neo mint ma łączyć naturę z technologią, a także kojarzyć się z wydarzeniami nadchodzącymi w 2020 roku, a mianowicie z otwarciem najwyższego budynku świata w Arabii Saudyjskiej, wdrożeniu latających taksówek Ubera oraz startem misji NASA Mars 2020 Rover. Neo mint ma być równie popularny u obu płci i uznawany jako neutralny.
Ponadczasowy welur
Aksamitny materiał w żywych kolorach daje poczucie luksusu i ożywia wnętrze. Idealnie współgra z kolorami organicznymi i wydobywa głębię koloru. Paleta barw materiałów welurowych będzie szeroka, począwszy od koloru żółtego o odcieniu musztardowym, poprzez głęboką czerwień, aż po turkus. Zatem nieodłącznym elementem wystroju wnętrz powinny być kanapy i fotele z obiciem welurowym.
Ekologia zyskuje na znaczeniu w aranżacji wnętrz
Na trendy w wystroju wnętrz wpływają niewątpliwie ogólnoświatowe problemy. Ostatnio wiele się umówi o ochronie przyrody i ratowaniu naszej planety przed zagładą. Zanieczyszczenie powietrza powodujące nieodwracalne zmiany klimatyczne, to jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Nic więc dziwnego, że wpłynął on również na tendencje w wystroju wnętrz.
Choć trend ekologiczny pojawił się już jakiś czas temu, to w nadchodzącym sezonie ma się jeszcze zdecydowanie umocnić. Przede wszystkim ma zwrócić uwagę na wyroby naturalne, będące wynikiem pracy ludzkich rąk, a nie wyniszczających ludzkość fabryk. Surowce naturalne i materiały z recyklingu mogą z powodzeniem zostać wykorzystane powtórnie. Nadmiar dekoracji, przepych czy skomplikowane wzornictwo nie znajdą tu zastosowania. Drewno, rattan i ceramika, to surowce numer jeden dla najnowszych trendów.
Moda lat 70-tych wraca do łask
Choć niektórych może to dziwić, a szczególnie tych, którzy doskonale pamiętają wystrój wnętrz mieszkań w czasach PRL, powraca stylistyka lat 70-tych ubiegłego stulecia. Modna będzie również aranżacja nawiązująca do mieszczańskich salonów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Charakterystyczne dla tych czasów są nie tylko owalne kształty i luksusowe wykończenia, ale również aksamitne i omawiane powyżej welurowe obicia, frędzle, a także złote obręcze. Kolor złoty dominować ma również w metalowych wstawkach w meblach, dekoracjach i figurkach.
Neoantyk – sprawdź to!
Wrześniowa edycja jednych z największych targów wnętrzarskich na świecie – mowa tu o Maison & Objet, bardzo wyraźnie zaznaczyła fascynację starożytnym Rzymem i Grecją. Wszechobecne rzeźby i ich fragmenty oraz popiersia cezarów, kolumny i kolumienki, były najlepszym tego przykładem. Na stoiskach projektantów mnożyły się wzorowane na antyku dekoracje, wazy i wazoniki.
Bardzo popularnym materiałem, z którego zostały wyprodukowane lampy czy inne ozdoby, stał się żyłkowany marmur, a także terazzo. Aby przybliżyć niewtajemniczonym nazwę „terazzo”, wystarczy przypomnieć sobie popularne w minionych latach lastrico. Na jesiennych targach materiał ten zdecydowanie przeżywał swój renesans. Podbija on obecnie światowy rynek kamienia. Choć nam kojarzyć się może jedynie z szarą i smutną posadzką lub nagrobkami, to produkt ten posiada wiele ciekawych kolorów i wzorów. Zdecydowanie można go wykorzystać projektując wnętrza, tym bardziej, że jest to jeden z najbardziej ekonomicznych produktów kompozytowych, dostępnych na rynku.
Kształty – styl afrykański
Symetria, równe podziały i geometryczne formy, to nowy trend, który ma pojawić się we wnętrzach przyszłego sezonu. Są one doskonałą przeciwwagą dla naturalnych materiałów jak drewno czy kamień, które, jak już wspomniano, będą dominować w 2020. Dobrym sposobem wprowadzenia takiego stylu we wnętrzach jest zastosowanie geometrycznych dodatków, takich jak: okrągłe lustra, prostokątne lub kwadratowe uchwyty, czy nogi mebli, geometryczne lampy, czy wreszcie sześciokątne płytki ceramiczne.
Nie może zabraknąć motywów żyrafich cętek, czy pasków zebry. Grubo tkane materiały, dodatki z ciemnego drewna czy plecionki z roślinnych włókien będą nieodłącznym elementem trendów w nadchodzącym sezonie.
Oświetlenie modne w 2020
Kropką nad „i” niech będzie dobrze dobrany żyrandol bądź lampa sufitowa. Powinny one przypominać instalacje artystyczne, z dużą ilością punktów świetlnych i przegubów. Wnętrze powinno być dobrze doświetlone, a jednocześnie tworzyć ciepłą, domową atmosferę. Oczywiście muszą być wykonane z materiałów naturalnych, takich jak drewno, czy ceramika. Surowiec ten, jak się okazuje, świetnie nadaje się do lamp, kinkietów i plafonów, a przy tym jest jest plastyczna, łatwa do malowania i trwała.
Jak widać, rok 2020 w aranżacji wnętrz zapowiada się nad wyraz ciekawie. Zaprezentowane trendy, to jedynie propozycje i przewidywane tendencje, ale mogą się one stać inspiracją dla wielu zmian w mieszkaniu. Z pewnością pojawiać się będą jeszcze inne propozycje, ale nie zmienia to faktu, że motywem przewodnim jest ochrona środowiska, natura i wyraźna kolorystyka.