Strona główna » Rodzaje schodów strychowych

Rodzaje schodów strychowych

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Rodzaje schodów strychowych

Strych to miejsce, które nie wymaga ozdobnych i efektownych schodów. Niemniej jednak muszą być one funkcjonalne i bezpieczne. Zamiast montażu tradycyjnych schodów drewnianych dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie składanych schodów strychowych. Są one estetyczne, funkcjonalne, a w połączeniu z klapą zamykającą otwór w suficie, będą gwarantować ciągłość izolacji termicznej. Warto przejrzeć rodzaje schodów strychowych dostępnych obecnie na rynku.

Spis treści porady

Czym charakteryzują się schody strychowe składane?

Składane schody strychowe mogą występować w wariancie 3 lub 4-częściowym. Poszczególne sekcje są ze sobą połączone za pomocą specjalnych zawiasów. Dzięki temu można je szybko i prosto składać. Schody składane w większości przypadków wykonywane są z drewna. Mogą mieć też formę stalowej lub aluminiowej konstrukcji, która jest wyposażona w drewniane stopnie.

Czym charakteryzują się schody strychowe rozsuwane?

Schody rozsuwane mają podobną budowę do wcześniej omawianego typu. Zasadniczą różnicą jest brak zawiasów. Zamiast nich montowane są specjalne okucia, które umożliwiają przesuwanie się poszczególnych sekcji względem siebie. Spośród dostępnych rodzajów schody rozsuwane mogą mieć największą wysokość. Może ona wynieść nawet 335 cm. Nie oznacza to, że nie sprawdzą się w niższych pomieszczeniach. Z łatwością można je dostosować do każdej wysokości. Dużym atutem schodów rozsuwanych jest fakt, że podczas otwierania i zamykania zajmują o wiele mniej miejsca od schodów składanych.

Jak wyglądają schody strychowe nożycowe?

Schody strychowe nożycowe zbudowane są w całości z metalu. Składają się w charakterystyczny sposób, który przypomina harmonijkę. Pewnym mankamentem jest mniejsza wygoda użytkowania w porównaniu do innych typów. Z drugiej strony pozwalają na regulację długości w określonym zakresie. Dzięki temu dużo łatwiej jest dopasować schody nożycowe do wysokości danego pomieszczenia. Podobnie jak schody rozsuwane typ nożycowy zajmuje relatywnie mało miejsca w trakcie składania i rozkładania.

  Jak w jednopokojowym mieszkaniu wydzielić sypialnię

Jak dobrać schody strychowe?

Odpowiedni dobór schodów strychowych nie jest prostym zadaniem. W przypadku, gdy otwór w stropie jest wykonywany wcześniej, można go dopasować do wymiarów skrzyni schodów. W przypadku drewnianego stropu powinniśmy szukać skrzyni o szerokości takiej jak rozstaw belek. Warto jednak pamiętać, by pozostawić pomiędzy skrzynią a belkami odstęp wielkości kilku milimetrów.

Dosyć istotnym wymiarem jest także wysokość skrzynki. W przypadku betonowego stropu, który będzie tynkowany w sposób tradycyjny, wysokość skrzynki powinna być zbliżona do grubości stropu. W przypadku stropów drewnianych wykonuje się sufit podwieszany. W takiej sytuacji klapa schodów po zamknięciu musi być równo z okładziną sufitową z płyt G-K.

Bardzo ważna jest również wysokość schodów strychowych. Jest ona mierzona od sufitu do podłogi. Przeważnie wysokość przystawienia wynosi 280-290 cm. Ustalając wysokość jeszcze przed wykończeniem domu, warto wziąć poprawkę na przyszły podkład podłogowy, czyli jastrych i posadzkę.

Wybierając schody strychowe, należy wziąć pod uwagę szereg wymienionych wyżej czynników. W ten sposób łatwiej będzie uniknąć przykrych niespodzianek związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem schodów.

fot. 4iq.com.pl

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.