Strona główna » Robot sprzątający – skuteczny czy nie?

Robot sprzątający – skuteczny czy nie?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
robot sprzątający

Roboty sprzątające są coraz chętniej kupowane. Z tego powodu na runku pojawia się coraz więcej modeli tego typu sprzętu. Kuszą one faktem, że wyręczą nas w odkurzaniu i myciu podłogi, kiedy my będziemy mogli poświęcić czas na coś bardziej przyjemnego. Roboty sprzątające są w stanie posprzątać płytki, panele, terakotę, a nawet dywany. Jednak czy naprawdę są warte zakupu? Sprawdźmy!

Robot sprzątający – zalety

Lista korzyści wynikających z zakupu robota sprzątającego jest dość długa. Pierwszą z nich jest oczywiście wyręczenie domowników w domowym obowiązku, który często nie należy do ulubionych czynności. Dzięki temu zaoszczędzą oni zarówno czas, jak i energię. Podczas pracy dokładnie odkurzą nam one wszystkie zakamarki domu, a lepsze modele umyją także podłogi. Domownicy dzięki temu mogą poświęcić czas na coś dużo bardziej przyjemnego, a przy tym cieszyć się czystymi podłogami.

Roboty sprzątające to inteligentne maszyny. Możemy zaprogramować je tak, żeby sprzątały np. tylko jedno pomieszczenie lub tylko przez 15 minut. Do tego roboty sprzątające mają wbudowany system skanowania, dzięki któremu tworzą mapy powierzchni naszego domu. Pozwala im to na uniknięcie wjeżdżania w przeszkody np. schody, co znacznie usprawnia ich pracę. Robotem możemy sterować również podczas naszej nieobecności w domu za pomocą aplikacji. Dzięki temu po nieobecności możemy zastać czysty dom. Większość modeli robotów sprzątających ma wbudowany także specjalny filtr, który usuwa zanieczyszczenia z powietrza.

Ogromną zaletą robotów sprzątających jest ich kompaktowość. Ich małe rozmiary nie stwarzają problemów z przechowywaniem sprzętu. Do zalet tej maszyny zaliczyć można również jego cichą pracę – odkurzają one dużo ciszej niż pozostałe sprzęty tego typu. Według właścicieli podczas sprzątania roboty sprzątające są wręcz niezauważalne. Osoby, które zdecydowały się na zakup robota sprzątającego, uważają, że ten sprzęt znacznie podniósł komfort ich życia, co jest jego największą zaletą.

  Montaż podłogi samodzielnie czy z ekipą?

 

Roboty sprzątające – wady

Roboty sprzątające, jak i wszystkie inne sprzęty, mają również swoje wady. Zaliczyć do nich można przede wszystkim koszty nabycia maszyny. Roboty sprzątające nie należą do zbyt tanich sprzętów. Na zakup dobrej jakości robota sprzątającego trzeba przeznaczyć około 1000-1500 zł. Można również zakupić sprzęt, którego cena przekracza 2000 zł.

Przed zakupem należy również sobie uświadomić, że roboty sprzątające działają bezprzewodowo. W praktyce skutkuje to krótszym czasem pracy oraz potencjalną koniecznością wymiany akumulatora. Niestety wraz z czasem akumulatory stają się mniej żywotne i trzeba wziąć to pod uwagę.

Wiele osób myśli, że kupując robota sprzątającego, nie będą musieli już nic robić. Są jednak w błędzie. Przed rozpoczęciem jego pracy należy np. uporządkować kable, żeby robot nie napotykał zbędnych przeszkód podczas pracy. Jeśli tego nie zrobimy, mogą one się w coś zaplątać i przez to wydłuży się czas pracy.

odkurzacz automatyczny

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Jeśli wyżej wymienione korzyści do Ciebie przemówiły, to warto kupić robota sprzątającego. Należy jednak pamiętać, żeby odpowiednio go wybrać. Wybór robotów sprzątających na rynku jest coraz większy i różnią się one między sobą. Najlepiej wybrać robot z wyższej półki cenowej, ponieważ spełni on nasze oczekiwania i posłuży nam przez lata.

Tańsze roboty często nie sprzątają zbyt dokładnie i szybko się rozładowują. Przed zakupem jednak dobrze jest poczytać opinie o konkretnym modelu. Na pewno pomogą nam one w podjęciu decyzji.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.