Strona główna » Regulujesz okna na lato i zimę? Już nie musisz!

Regulujesz okna na lato i zimę? Już nie musisz!

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

W większości okien produkowanych kilka czy kilkanaście lat temu instalowano specjalny mechanizm, umożliwiający regulację docisku okna do ramy – inny na lato, inny na zimę. Dziś coraz częściej stosuje się innowacyjne samopracujące elementy.

Zastosowanie innowacyjnych mechanizmów docisku okna do ramy oznacza, że nie musimy się już tym zajmować, bo okna „zrobią to” same!

Dlaczego okna PCV wyposaża się w mechanizmy regulujące docisk?

Konstrukcję okien PCV wykonuje się z tworzywa sztucznego, które pod wpływem zmian temperatury kurczy się (zimą) albo rozszerza (latem). Przez tę właściwość skrzydło może gorzej przylegać do ramy, co spowoduje nieszczelność. Żeby ją wyeliminować, w oknach stosuje się okucia regulujące docisk kwatery do ramy.

Jak zmienia się docisk skrzydła do ramy w starszych oknach?

W starszych oknach regulacja stopnia przylegania profili okiennych do ramy polega na przesunięciu albo przekręceniu w prawo lub w lewo rolki (bolca). W zależności od modelu można to zrobić ręcznie bądź przy pomocy klucza imbusowego. Najczęściej w ten sam sposób da się poprawić szczelność drzwi balkonowych/tarasowych z rozwieranymi skrzydłami. To, w jaki sposób działa regulator, uzależnione jest od rozwiązań zastosowanych przez producenta. Informacje na ten temat zawarte są w instrukcji.

Jak dziś przebiega regulacja okien PCV?

Aktualnie większość firm uzupełnia swoje wyroby o systemy reagujące na zmiany kształtu profili wywołane wzrostem lub spadkiem temperatur i silnym nasłonecznieniem. Takie właściwości wykazują m.in. okucia firmy Siegenia z opatentowaną rolką Kopibo, które w oknach PVC stosuje np. firma Eurocolor. Mechanizmy samoczynnie wyrównują tolerancję luzu, więc nie trzeba tego robić ręcznie. To z kolei znacznie ogranicza lub w zupełności wyklucza potrzebę poprawy szczelności okna przez użytkownika.

  Zatrzask balkonowy – balkon zamknięty od zewnątrz

Funkcja zima-lato w oknach

W nowoczesnej stolarce okiennej mikrowentylację zastąpiono funkcją zima-lato (uzyskuje się ją przez doposażenie okuć w specjalną rozwórkę). Zapewnia ona dopływ świeżego powietrza do wnętrza pomieszczeń w ilości dopasowanej do aktualnej pory roku.

W lecie wietrzenie następuje przez normalne uchylenie skrzydła, natomiast w zimie uchył zostaje ograniczony do ok. 4 cm, co powoduje, że do środka docierają świeże masy powietrza, ale straty ciepła zostają mocno ograniczone. Do zmiany trybu z „letniego” na „zimowy” nie potrzeba żadnych narzędzi. Wystarczy zmienić położenie rozwórki dłonią, a kąt uchylenia kwatery ulegnie trwałej zmianie.

Korzyści z zastosowania samoregulujących okuć

Poprzez zwiększenie docisku skrzydła do ramy poprawia się szczelność okna. Mniej przez nie wieje, a dopływ zimnego powietrza z zewnątrz zostaje mocno ograniczony. Poza tym z budynku „ucieka” mniej ciepła, dzięki czemu ogrzewanie staje się wydajniejsze, rachunki z kolei dużo niższe. Mechanizmy pracują same, co stanowi duże ułatwienie i niemałą wygodę.

Może Cię zainteresować: