Strona głowna najnowsze Regulujesz okna na lato i zimę? Już nie musisz!

Regulujesz okna na lato i zimę? Już nie musisz!

przez pytanieomieszkanie

[paragraph]W większości okien produkowanych kilka czy kilkanaście lat temu instalowano specjalny mechanizm, umożliwiający regulację docisku okna do ramy – inny na lato, inny na zimę. Dziś coraz częściej stosuje się innowacyjne samopracujące elementy.[/paragraph]

Zastosowanie innowacyjnych mechanizmów docisku okna do ramy oznacza, że nie musimy się już tym zajmować, bo okna „zrobią to” same!

Dlaczego okna PCV wyposaża się w mechanizmy regulujące docisk?

Konstrukcję okien PCV wykonuje się z tworzywa sztucznego, które pod wpływem zmian temperatury kurczy się (zimą) albo rozszerza (latem). Przez tę właściwość skrzydło może gorzej przylegać do ramy, co spowoduje nieszczelność. Żeby ją wyeliminować, w oknach stosuje się okucia regulujące docisk kwatery do ramy.

Jak zmienia się docisk skrzydła do ramy w starszych oknach?

W starszych oknach regulacja stopnia przylegania profili okiennych do ramy polega na przesunięciu albo przekręceniu w prawo lub w lewo rolki (bolca). W zależności od modelu można to zrobić ręcznie bądź przy pomocy klucza imbusowego. Najczęściej w ten sam sposób da się poprawić szczelność drzwi balkonowych/tarasowych z rozwieranymi skrzydłami. To, w jaki sposób działa regulator, uzależnione jest od rozwiązań zastosowanych przez producenta. Informacje na ten temat zawarte są w instrukcji.

Jak dziś przebiega regulacja okien PCV?

Aktualnie większość firm uzupełnia swoje wyroby o systemy reagujące na zmiany kształtu profili wywołane wzrostem lub spadkiem temperatur i silnym nasłonecznieniem. Takie właściwości wykazują m.in. okucia firmy Siegenia z opatentowaną rolką Kopibo, które w oknach PVC stosuje np. firma Eurocolor. Mechanizmy samoczynnie wyrównują tolerancję luzu, więc nie trzeba tego robić ręcznie. To z kolei znacznie ogranicza lub w zupełności wyklucza potrzebę poprawy szczelności okna przez użytkownika.

Funkcja zima-lato w oknach

W nowoczesnej stolarce okiennej mikrowentylację zastąpiono funkcją zima-lato (uzyskuje się ją przez doposażenie okuć w specjalną rozwórkę). Zapewnia ona dopływ świeżego powietrza do wnętrza pomieszczeń w ilości dopasowanej do aktualnej pory roku. W lecie wietrzenie następuje przez normalne uchylenie skrzydła, natomiast w zimie uchył zostaje ograniczony do ok. 4 cm, co powoduje, że do środka docierają świeże masy powietrza, ale straty ciepła zostają mocno ograniczone. Do zmiany trybu z „letniego” na „zimowy” nie potrzeba żadnych narzędzi. Wystarczy zmienić położenie rozwórki dłonią, a kąt uchylenia kwatery ulegnie trwałej zmianie.

  Jakie dachowe okno obrotowe wybrać - drewniane czy PVC?

Korzyści z zastosowania samoregulujących okuć

Poprzez zwiększenie docisku skrzydła do ramy poprawia się szczelność okna. Mniej przez nie wieje, a dopływ zimnego powietrza z zewnątrz zostaje mocno ograniczony. Poza tym z budynku „ucieka” mniej ciepła, dzięki czemu ogrzewanie staje się wydajniejsze, rachunki z kolei dużo niższe. Mechanizmy pracują same, co stanowi duże ułatwienie i niemałą wygodę.

Może Cię zainteresować: