Strona główna » Prawda czy fałsz – ogrzewanie podłogowe

Prawda czy fałsz – ogrzewanie podłogowe

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Ciepło równomiernie rozchodzi się po mieszkaniu, nie ma kaloryferów – już choćby z tego powodu warto zwrócić uwagę na ogrzewanie podłogowe.

Różne są opinie o tym rodzaju ogrzewania. Zobaczmy co jest prawdą, a co fałszem. Sprawdźmy jakie ma zalety i wady.

*Ogrzewanie podłogowe można instalować tylko w domkach jednorodzinnych.
NIEPRAWDA. Także w mieszkaniu w bloku można położyć elektryczną matę podłogową, na przykład Purmo Eljet, dzięki której ciepłą podłogę można mieć dosłownie wszędzie. System elektryczny nie wymaga zalewania obciążającym strop jastrychem. Cienką, 3-milimetrową matę grzewczą można umieścić bezpośrednio w kleju mocującym płytki podłogowe lub w wylewce tuż pod powierzchnią podłogi. Natomiast rzeczywiście utrudniony jest w mieszkaniu montaż wodnego ogrzewania podłogowego (wymaga ono odpowiedniego przygotowania wylewki).

* Na ogrzewanie podłogowe można kłaść tylko płytki.
NIEPRAWDA.
Ogrzewanie podłogowe może też być pod drewnem lub panelami. Trzeba tylko odpowiednio położyć instalację i wybrać odpowiednie drewno. Jeśli posadzka będzie drewniana, elementy grzewcze muszą być rozłożone równomiernie pod podłogą (bez tzw. stref brzegowych) – nie będzie wtedy różnic w temperaturze podłogi, których drewno nie lubi. Wybieramy gatunki drewna o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i niskim współczynniku skurczu. Najlepiej stosować gotowe deski warstwowe. Jeśli decydujemy się na drewno lite, to deski muszą być cienkie.

*Decyzję o instalacji wodnego ogrzewania podłogowego trzeba podjąć już na etapie planowania budowy.
PRAWDA.
Wybór sposobu ogrzewania musi nastąpić, kiedy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Później prawidłowe wykonanie podłogówki może okazać się niemożliwe. Aby zainstalować wodne ogrzewanie podłogowe, trzeba pod całą powierzchnią podłogi położyć odpowiednio grubą warstwę izolacyjną oraz wylać grubszą wylewkę, co podnosi poziom podłogi o kilka centymetrów. Musi to być uwzględnione to przy projektowaniu wysokości pomieszczeń oraz rozmieszczaniu otworów drzwiowych, okien balkonowych i cokołów.

  Dobieramy kolor drzwi i kolor podłogi

*Zanim założymy ogrzewanie podłogowe, powinniśmy ustalić, gdzie będą stały meble.
PRAWDA.
Ustawienie sprzętów, które zakrywają duże połacie podłogi – a więc dużych mebli, szafek kuchennych, szaf wnękowych, wanny i brodzika w łazience – powinniśmy zaplanować wcześniej. Chodzi o to, aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod przedmiotami, które utrudniają rozchodzenie się ciepła w mieszkaniu. Nie dotyczy to mebli na nóżkach, ponieważ nie dotykają one bezpośrednio podłogi i umożliwiają cyrkulację ogrzanego powietrza.

*Ogrzewanie podłogowe jest bardzo drogie.
NIEPRAWDA.
Wprawdzie koszt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego jest nieco wyższy niż montaż grzejników, jednak po dłuższym okresie użytkowania ten wydatek się zwraca. Wodne ogrzewanie podłogowe przynosi bowiem wymierne korzyści finansowe. Przede wszystkim w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym odczuwamy komfort cieplny przy temperaturze o dwa stopnie niższej, niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. To oznacza, że w pokoju z ogrzewaną podłogą wystarczy 18°C, byśmy czuli się równie dobrze jak w pomieszczeniu ogrzanym przez grzejnik do 20°C. Możemy zatem nieco mniej dogrzewać mieszkanie, co redukuje koszty. Dodatkową oszczędność daje system sterowania ogrzewaniem, który pozwala utrzymywać w pomieszczeniu jednakową, zaprogramowaną przez nas temperaturę.
Warto też dodać, że w dużych, wysokich pomieszczeniach, np.z antresolą lub klatką schodową ogrzewanie podłogowe jest bardziej ekonomiczne niż tradycyjne grzejniki. Równomiernie ogrzewa całą przestrzeń, podczas gdy ciepło z kaloryferów „ucieka do góry”, zanim zdąży się rozejść.

Konsultacja i zdjecia Purmo

zobacz więcej o panelach na ogrzewaną podłogę

Porozmawiaj na ten temat na naszym forum.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.